Potrebujete vo svojom biznise zlepšiť logistiku? Môžu vám pomôcť nasledujúce tipy

Efektívne podnikanie s tovarom si vyžaduje efektívnu logistiku. To sa však ľahko povie, ale ťažšie vykoná. Ak podnikáte, určite nám dáte za pravdu. V tomto ohľade je vždy priestor na zlepšenie.

Opýtajte sa zamestnancov, reorganizujte sklad a zamerajte sa aj na ekológiu

Na začiatku je dobré opýtať sa na názor svojich zamestnancov, ktorí majú na logistické procesy priamy vplyv. Oni predsa budú mať dostatok poznatkov z praxe, aby vedeli povedať, čo a ako zlepšiť.

Každá cesta tovaru k zákazníkovi začína v sklade. Zefektívniť logistiku sa tak dá už tu. Napríklad tak, že tovar v sklade usporiadate spôsobom, pri ktorom budú najčastejšie predávané položky čo najbližšie k priestoru, kde sa tovar vyskladňuje.

Cesta k lepšie fungujúcej logistike môže viesť aj cez ekológiu. Väčšina zákazníkov je už v dnešnej dobe ochotná priplatiť za recyklovateľné obaly, či ekologickejšie spôsoby doručenia. Ak ponúkate aj vlastnú prepravu a chystáte sa obmieňať vozový park, stojí za to poobzerať sa po elektrických úžitkových vozidlách. Počiatočná investícia bude vyššia, ale vie sa rýchlo vrátiť a to aj na rôznych „drobnostiach“. Napríklad viaceré poisťovne ponúkajú výhodnejšie PZP pre elektromobily. Mimochodom, spraviť si dôkladné PZP porovnanie, aby ste zistili, či náhodou PZP nepreplácate, sa oplatí za každých okolností.

Využite každú pomoc

Pri niektorých veciach je dobré spoľahnúť sa na profesionálov. To platí aj o logistike a hlavne, ak ide o medzinárodnú prepravu. Nájdite si spoľahlivého partnera, ktorý ponúka flexibilné špedičné služby a využite takúto pomoc v situáciách, na ktoré objektívne nestačíte.

Pomoc môže predstavovať aj šikovný softvér. Začnite aktívne využívať dostupné softvérové riešenia, ktoré optimalizujú a prípadne aj automatizujú rôzne prvky logistických operácií. Zlepšenie pocítite veľmi rýchlo.

Zdroj foto: ESB Professional / Shutterstock.com