Zdravé oči aj vďaka kyseline hyalurónovej! Ste prekvapení?

Unikátnosť kyseliny hyalurónovej bola dokázaná už veľakrát. Jej všestranné využitie najmä v kozmetike je všeobecne známe a intenzívne aplikované. Vedeli ste však o jej širokom využití v medicíne?

Kyselina hyalurónová je pre naše telo prirodzená

Iste viete, že hlavnou úlohou kyseliny hyalurónovej je viazať vodu. Jedna molekula môže v pomere k svojej hmotnosti viazať obrovské množstvo vody. Hyaluronát skutočne zväčší svoj objem niekoľkonásobne a tým získava vysoký stupeň viskozity. A to sa zíde aj inde ako len v pokožke 🙂

Kde všade ju v tele nájdeme? Prítomná je hlavne v chrupavkách, v očných a kĺbových tekutinách, spojivovom tkanive a je nevyhnutná pre bunkové delenie. Navyše, vzhľadom k chemickým interakciám, sa kyselina hyalurónová dokáže dobre prichytiť na povrch tkanív a tým podporuje hojenie rán. Slúži tiež ako mazivo pri pohybe všetkých našich kĺbov.

Účinky kyseliny hyalurónovej

V akých produktoch či zdravotníckych pomôckach sa nachádza? Využíva sa na liečbu syndrómu suchého oka a pomáha zmierňovať nepríjemné príznaky unavených a podráždených očí. Pomáha aj v ďalších slizniciach. Bojuje proti opuchom nosovej sliznice, podporuje vykašliavanie a pomáha pri zmierňovaní príznakov alergickej či chronickej nádchy. Urýchľuje proces hojenia rán po operáciách, zmierňuje bolesti, opuchy a tvorbu jaziev pri zraneniach… No a jej naozaj široké využitie v estetickej kozmetike ani nemusíme spomínať. 

Ako pôsobí priamo v očnej sliznici?

Takmer všetky očné kvapky využívajú najmä neuveriteľné absorpčné vlastnosti kyseliny hyalurónovej. Liečba syndrómu suchého oka umelými slzami spočíva vo využití jej vysokej viskozity. Vďaka viskozite sa na oku vytvorí stabilný slzný film, čím prichádza k úľave od nepríjemných príznakov podráždených a suchých očí – štípanie, svrbenie, bolesť či pocit cudzieho telesa v oku. Molekuly kyseliny hyalurónovej doslova nasajú do seba vodu, ktorá zvlhčuje rohovku a spojivku. Okrem toho sa prichytia na povrchu oka, čiže dlhú dobu zostávajú na oku, kde blahodarne pôsobia.

Očné kvapky s obsahom kyseliny hyalurónovej

Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam sa kyselina hyalurónová stala súčasťou zdravotníckej pomôcky očných kvapiek proti alergii Vividrin ectoin. Očné kvapky majú prírodné zloženie bez konzervačných látok a okrem iného obsahujú úžasnú prírodnú látku ectoin, ktorá pôsobí aj regeneračne aj preventívne. Na sliznici sa vďaka kyseline hyalurónovej a ectoinu vytvorí ochranná vrstva hydrokomplex, ktorá na jednej strane zabraňuje vstupu ďalších alergénov k sliznici a na druhej strane vodného plášťa sa podráždená sliznica regeneruje. 

Zdroj foto: vividrinectoin.sk