Sympatickí manželia Dávid a Barbora sa rozhodli prispieť svojim projektom sLOWbar k snahe o udržateľný životný štýl a ukázať ľudom, že veci sa dajú robiť aj inak, pričom nemusia byť časovo náročné alebo nás akokoľvek obmedzovať. Práve preto sa rozhodli založiť si rodinný podnik s online čapovanou drogériou, ktorú si môžete prísť načapovať alebo vyzdvihnúť do ich odberného miesta v Devínskej Novej Vsi, kde si vytvorili miesto pre výdaj drogérie, kozmetiky a tiež eko pomôcok.
Predstavte prosím seba a svoj projekt sLOWbar
Sme mladá rodinka z Bratislavy. Dávid, Barbora a náš 15 mesačný syn Simon. Pred asi 2,5 rokmi sme začali viac riešiť stav našej planéty, našej prírody a nášho okolia. Chytili nás za srdce dokumenty, ktoré ukazovali stav prírody, ktorá vplyvom ľudí začína byť zdevastovaná. Zvieratá trpia, lesy miznú, požiare sú v nevídaných množstvách, v moriach sú obrovské ostrovy plastov. Najprv sme začali meniť naše správanie, aby sme kupovali veci, ktoré naozaj potrebujeme a znižovali objem plastov a odpadkov, ktoré každý týždeň vyhadzujeme. Postupne sme chceli spraviť viac a povzbudiť do toho i viac ľudí z okolia – tak vznikla myšlienka sLOWbar.
Čo pre vás znamená zerowaste? Snažíte sa doma žiť udržateľne?
Snažíme sa, avšak zerowaste by sme to zatiaľ nenazývali, skôr lesswaste. Prednedávnom sme sa presťahovali a od znova hľadáme možnosti kompostovania, ktoré je kľúčové, pretože väčšinu odpadu tvorí bioodpad, ktorý vieme takto zužitkovať.
Veci do domácnosti a oblečenie kupujeme menej a vyhľadávame kvalitu, snažíme sa hľadať výrobky, ktoré boli vyrobené zodpovedne a z prírodných materiálov. Sú trvácnejšie a sú prirodzenejšie pre nás.
Potraviny kupujeme už väčšinou iba od lokálnych výrobcov. Najlepšie bezobalové. Ak sa nedá, tak vyberáme obal papierový, prípadne sklenený.
Kde vznikla myšlienka sLOWbar-u?
Myšlienka sa zrodila asi na konci roka 2018, keď sa nám narodil syn a začali sme si viac uvedomovať, že táto planéta tu nie je len pre nás, ale aj pre veľa generácii po nás a preto sa musíme začať správať zodpovednejšie. Náš e-shop sLOWbar.sk sa nám podarilo spustiť koncom apríla 2019.
V čom ste iný ako ostatné čapované drogérie?
Náš hlavný zámer je znížiť množstvo jednorazových plastov. Preto v našej ponuke nenájdete nič balené. Vieme ale, že ľudia ťažko opúšťajú svoju komfortnú zónu a nechce sa im nosiť pri sebe stále prázdne fľaše na načapovanie a myslieť na všetko naokolo. Preto im ponúkame službu čapovanej drogérie priamo domov. Znižujú svoj plastový odpad, tým, že nám prázdne nádoby vracajú a my ich znova používame. Pokiaľ vieme, tento koncept je stále jedinečný a to nie len na Slovensku.
Aké sú reakcie ľudí na sLOWbar?
S tými, ktoré počujeme od našich klientov, tak veľmi pozitívne. Máme klientov, ktorí to s nami “ťahajú” už od začiatku. Zo začiatku sme riešili komentáre na sociálnych sieťach, proti tým, sa ale človek musí obrniť – tam sú poväčšine všetci vynálezcovia, podnikatelia a odborníci :).
V čom si myslíte, že sa máme ako ľudia v oblasti ekológie ešte veľa učiť?
Rozširovať filozofiu lesswaste ďalej a ďalej, neočakávať od každého, že zmení svoj životný štýl a komfort, ktorý žije 20, 30, 40 rokov hneď a celý. Treba začínať postupne od malých krokov a postupne k tomu pridávať. Niekedy si už myslíme, že nás je veľa, ktorí takto rozmýšľame, ale je to len sociálna bublina, v ktorej žijeme. Musíme sa dostať cez ňu a rozšíriť to medzi všetkých, aby oblasť ekológie, ako znižovanie odpadu, podpora lokálneho a zodpovedne žitie bolo novým štandardom, ktorý viac nebude výnimočný. Aby sme sa z minority zmenili na majoritu.
Vaše top tri produkty zo sLOWbaru? Čo nám stačí k vyčisteniu celej domácnosti?
Ocot kvasný 10%, sóda bikarbóna a kyselina citrónová. Zaujímavé je, že tieto 3 produkty patria medzi tie najlacnejšie, ktoré máme a pri tom, sú také všestranné.
Momentálne však naša ponuka už nie je len o čistej domácnosti, ale aj o čistých ľuďoch :). Preto tri produkty tohto typu, ktoré odporúčame sú – organické tekuté mydlo, organický sprchovací gél, šampón a zubná pasta s aktívnym uhlím.
Aké sú vaše plány do budúcna?
Plánujeme najmä rozširovať ponuku, vidíme potenciál i to, čo nám v ponuke chýba. Momentálne pridávame lokálnych výrobcov a organické produkty. Časom veríme, že by mohol vzniknúť i sLOWfood.
Zdroj foto: sLOWbar.sk