Toto sú niektoré z najčastejších kožných ochorení. Poznáte ich?

Kožných ochorení a problémov existuje viacero druhov. Aj spôsobov, ako sa k ním „dopracovať“, je viacero od dedičnosti až po návštevu verejného kúpaliska. Niektoré sú len estetického charakteru, niektoré však môžu predznamenávať aj vážne ochorenia. Ktoré sú tie najčastejšie?

Akné a psoriáza

Začneme ochorením, s ktorým sa minimálne v puberte stretol každý. Samozrejme, na mysli máme akné. Vzniká pri nadmernej produkcii mazu, ktorý upcháva póry a dochádza tak k zápalom. Najčastejšie sa objavuje na tvári, krku, chrbte, či v oblasti dekoltu. Väčšinou vymizne samé, niekedy však môže pretrvať z puberty až do obdobia písania diplomovej práce a aj neskoršej dospelosti. V takých prípadoch je vhodné navštíviť dermatológa.

Častá je aj psoriáza. Ide o chronické zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje zapálenými ložiskami na koži. Medzi príčiny patrí dedičnosť, slabá imunita a dokonca aj stres. S psoriázou vám môže pomôcť leto. Naozaj, slnko a slaná aj sladká voda na psoriázu pomáhajú. Ak chcete výraznejšiu pomoc, odporúča sa kúpeľná liečba.

Atopická dermatitída a rosacea

S čím ešte pacienti často navštevujú kožnú ambulanciu Piešťany? Rozhodne s atopickou dermatitídou. Tento ekzém sa prejavuje zapálenou, začervenanou a suchou pokožkou v oblasti záhybov. Toto ochorenie sa častejšie prejavuje u detí, ale nevyhýba sa ani dospelým. Spôsobujú ho potravinové alergény, či nevhodné oblečenie a dokonca aj psychická nepohoda. Aj pre liečbu je dôležitá psychická pohoda a samozrejme, hydratovanie vhodnými krémami, či olejmi.

Náš zoznam uzavrieme ochorením, ktoré postihuje výlučne dospelých. Ide o rosaceu. Tá sa prejavuje začervenaním tváre, ktoré je citlivé a vyskytujú sa na ňom pľuzgieriky. Toto ochorenie spôsobuje zvýšená reaktivita ciev spolu s infekciou. Spúšťačom môže byť slnko, kozmetika, stres, či dokonca korenené a horúce jedlo. Nanešťastie sa rosacea nedá liečiť, dajú sa len zmierňovať jej príznaky.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com