Syntetická vs prírodná kozmetika: Mýty a fakty, ktoré vás prekvapia

Obrovský boom propagovania prírodnej kozmetiky doslova valcuje kozmetický svet. A všeobecne rozšírené presvedčenie, že čo je prírodné, to je pre nás lepšie, sa v súčasnosti uplatňuje nielen v stravovaní, ale aj v kozmetike. Lenže aj táto minca má dve strany – nie všetko, čo sa vyrába synteticky v laboratóriu, je toxické, a nie všetko, čo je označené ako „prírodné“, v skutočnosti spĺňa túto požiadavku.

Prírodná vs syntetická kozmetika – základný rozdiel

Prírodná kozmetika – podľa správnosti by malo ísť o prírodné produkty starostlivosti o pleť, ktoré neobsahujú žiadne synteticky vytvorené zložky. Vo všeobecnosti teda ide o produkty, ktoré sú formulované s prísadami, ktoré sa nachádzajú výlučne v prírode – prevažne rastlinné zložky, minerály alebo morské zdroje. 

Syntetická kozmetika – zahŕňa produkty, ktoré obsahujú zložky vytvorené a spracované v laboratóriách – čo znamená že receptúry sú vyrobené s použitím chemických kópií prírodných ingrediencií. Napríklad kyselina hyalurónová sa buď nachádza v prírodnom zdroji (je súčasťou živočíchov), alebo je vytvorená v laboratóriu, čím vznikne identická syntetická prísada. 

Prečo označenie „prírodné“ neznamená automaticky lepšie?

Vedeli ste napríklad, že pojem „prírodný“ nie je v kozmetickom odvetví regulovaný, a teda si ho môže na štítok vytlačiť akákoľvek kozmetická spoločnosť bez ohľadu na to, čo vám v skutočnosti ponúka? Myslíme, že to je dostatočná odpoveď. 

Neexistuje žiadna záväzne schválená definícia prírodného produktu a zároveň neexistuje ani žiadny výskum, ktorý by dokazoval, že prírodné produkty sú bezpečnejšie – ako ich náprotivky. Z praxe je zrejmé, že niektoré prírodné zložky v mejkapoch sú nekonzistentné a niektoré prírodné zložky, ako napríklad esenciálne oleje, môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Takže nič, čo sa týka tejto problematiky, nie je čierno-biele.

Ak sa však na túto pozrieme zoširoka – všetko je chémia – dokonca aj voda – takže produkty bez chemikálií neexistujú.

Prečo má syntetická kozmetika zlú reputáciu?

Je to výsledok akejsi „chemofóbie“ – časť problému vyplýva z prirodzeného strachu z toho, čo nepoznáme, z dlhých chemických názvov na etiketách produktov, ktoré sú mätúce. Tí, ktorí uprednostňujú prírodné produkty, majú tendenciu ignorovať vysokokvalitné chemické zložky, ako sú AHA, BHA kyseliny, niacinamid, retinol, kyselina hyalurónová, peptidy… A zrejme si vôbec neuvedomujú, že prichádzajú o kvalitné zložky, ktorých účinky sú podložené mnohými vedeckými štúdiami. 

Výhody a nevýhody prírodnej kozmetiky

+ je bohatým zdrojom vitamínov, antioxidantov, esenciálnych olejov, hydrokoloidov, bielkovín, terpenoidov a bioaktívnych zlúčenín (čo dokazuje štúdia z roku 2015)

+ niektoré rastlinné zložky (napríklad med, zelený čaj, výťažok zo sladkého drievka, ovos atď.) majú známe liečivé schopnosti a chránia pokožku pred voľnými radikálmi, podporujú jej obnovu a opravu kožných buniek (ak sú správne formulované)

+ rastlinné zložky sa prevažne získavajú šetrnejším spôsobom 

+ zložky si zachovávajú množstvo biologicky aktívnych látok

+ sú biologicky odbúrateľné

– prírodné produkty zvyčajne neobsahujú konzervanty, čo pri skladovaní v nádobách a pri každodennom (a hlavne nesprávnom) používaní môže viesť k množeniu baktérií a plesní a to zase môže viesť k infekcii či vzplanutiu ekzému

– prírodná kozmetika má kratšiu trvanlivosť

– prírodná kozmetika nie je natoľko vedecky preskúmaná ako syntetické receptúry

– to, že je produkt prírodný, ešte neznamená, že je bezpečný a ekologicky udržateľný

– aj prírodné produkty môžu spôsobiť citlivosť a podráždenie pokožky

– niektoré prírodné zložky môžu upchávať póry (napríklad čistý kokosový olej)

– prírodná kozmetika je väčšinou drahšia

Výhody a nevýhody syntetickej kozmetiky

+ syntetické zložky sú podporené väčším množstvom vedeckých štúdií v porovnaní s prírodnými zložkami

+ často je oveľa efektívnejšia a môže priniesť výsledky skôr (ak je dobre naformulovaná)

+ je väčšinou lacnejšia

– môže obsahovať sporné zložky – ťažké kovy, umelé farbivá, dráždivé alkoholy, syntetické parfumy, sulfáty atď.

– môže mať negatívny vplyv pre životné prostredie

– niektoré syntetické zložky môžu spôsobiť alebo zhoršiť existujúce kožné ochorenia

Známe kozmetické značky, ktoré prepájajú oba „svety“ prírodnej a syntetickej kozmetiky, sú napríklad: Paula´s Choice, značky kozmetickej spoločnosti DECIEM, Geek & Gorgeous a výborným príkladom prepojenia oboch svetov sú mnohé kórejské a japonské kozmetické značky. 

Akej kozmetike dávate prednosť vy ? 🙂

Autor: Katarína Mikulcová z lakrem.sk

Zdroje: researchgate.net, bespokeskintechnology.com, healthline.com

Zdroj foto: shutterstock.com

LaKrem

LaKrem je slovenský beauty portál, ktorý spája odbornosť, inšpiráciu a komunitu. Nájdete u nás analýzy zloženia, recenzie, rebríčky obľúbených beauty produktov, fórum či mnoho zaujímavých a užitočných článkov o kozmetike. Pridajte sa do našej komunity a dešifrujte s nami zloženia kozmetických produktov!