Šperkárka Mária Kobelová predstavuje novú kolekciu Euphoria

Keď ženy tvoria šperky pre druhé ženy je v tom určité skryté volanie, podvedomé puto, praveké prepojenie. Umenie šperkárky Márie Kobelovej je toho príkladom. Vo svojej najnovšej kolekcii sa ponorila do témy ľudského šťastia, radosti a eufórie. 

Šperky dotyku 

Jej kolekcie sú určitým spôsobom veľmi haptické, vyvolávajú intenzívnu túžbu dotýkať sa, precítiť, vnímať. Charakteristickými prvkami jej tvorby sú organické tvary a textúry, podobné tým, aké dokáže vyčarovať len príroda. Určitý „soft feeling“, hrejivá objemnosť, absencia ostrých hrán. Oblé tvaroslovie a mäkký jazyk šperkov súznie s prapodstatou ženskosti. Reflektuje nežnosť a vrelosť ženských kriviek. 

Autorka prostredníctvom novej kolekcie predstavuje štyri pohľady na šťastie. Cieľom bolo zachytiť a vyjadriť pocit eufórie a pokúsiť sa priblížiť k tomuto citovému rozpoloženiu – kúzlu. Eufória je súčasťou každého z nás a má množstvo podôb. Dosiahnuť bod šťastia? Pocit duševného uspokojenia, pocit rovnováhy i silného, prudkého uvoľnenia. Kokteil emócií skrytých v sofistikovaných šperkoch. 

Inšpiruje ma život sám. Všetko, čo zažívam sama, všetko čo prežíva celý svet. Základom je moja úprimnosť. Vnímam ju ako zaujímavú voľbu, žiadne utopické študovanie histórie, skôr sa zameriavam na pocity. Preferujem prirodzenosť a nenútenosť.

Mária Kobelová

Euphoria ukrytá v prsteni

Dokážu šperky navodiť eufóriu? Aký majú význam v živote žien? „Klenoty dodávajú ženám sebavedomie. Správne vybratý šperk je ako talizman. Nová kolekcia nie je jednotvárna, tak ako každá žena nie je rovnaká. Tvorím šperky, ktoré majú ženám dodať silu a sviežosť, aby si vždy a za každých okolností verili“, popisuje autorka.

Kolekcia pozostáva zo širších prsteňov s plošnou a reliéfnou štruktúrou, doplnenou kameňmi v rafinovanom tvarovaní, tak typickom pre Kobelovej dizajnérsky rukopis. Šperky sú rozdelené do štyroch podkategórií, každej prináleží iný typ emócie.

Životná eufória pripomína sladkosť bytia, jeho bohatosť a farebnosť. Preto je zhmotnená v podobe strieborných šperkov kombinovaných s drahými kameňmi. 

Eufória lásky pripomína pocit lietania – raz sa ocitnete v oblakoch, inokedy padáte k zemi. Pocity ukryté, pocity vyvierajúce na povrch reflektujú strieborné šperky doplnené čírym diamantom ako nositeľom čistoty a nevinnosti. 

Párty eufória prúdiaci tok myšlienok v jedinečnom momente. Prebúdza našu čiernu dušu, unikáme pomocou nej pred realitou a vrháme sa do prchavých pôžitkov. Objavíme ju v podobe striebornch klenotov doplnených prírodným čiernym diamantom. 

Sexuálna eufória nachádza vyvrcholenie v orgazme, výtrysku emócií, uvoľnení. Túžba a príťažlivosť v krehkom tvarosloví kriviek – šperky s českým červeným granátom – symbolom vášne, krvi a lásky. 

Kolekcia Euphoria bola predstavená začiatkom októbra na pražskom Designbloku, odkiaľ si rovno odniesla aj cenu Designbloku 2020 za najlepšiu kolekciu šperkov. Šperky si môžete prehliadnuť a kúpiť v štúdiu na adrese SmetanaQ, Smetanovo nábř. 334/4, Staré Město, 110 00 Praha 1. Bohužiaľ, kvôli pandemickej situácii v ČR je štúdio momentálne zatvorené, ale je možné dohodnúť sa priamo s autorkou na IG alebo telefonicky + 420 721 128 247.

Mária Kobelová 

Dizajnérka a šperkárka Mária Kobelová sa venuje výrobe a návrhom šperkov z drahých kovov, ktoré presahujú do voľného konceptuálneho umenia. Autorkina cesta viedla cez Ateliér kovu a šperku na FDULS v Plzni pod vedením prof. V.K. Nováka a doc. M. A. Petra Vogla a následne pokračovala cez Ateliér keramiky pod vedením doc. MgA. Gabriela Vacha. Za poslednú kolekciu SOFA a Spatula získala nomináciu na cenu Czech Grand Design. V súťaži pre Czech National Culinary Team s originálnou porcelánovou sadou riadu zvíťazila a za vibračné šperky Epi bola nominovaná v medzinárodnej súťaži Talente v Mníchove. Svoju prácu Mária Kobelová doposiaľ vystavovala napríklad na Slovensku, v Poľsku, Taliansku, Portugalsku a Nemecku. Tvorí vo vlastnom štúdiu, ktoré sa nachádza v budove SmetanaQ na adrese Smetanovo nábřeží 4 v pražskom Starom Meste. V rámci zakázkovej tvorby na mieru sa venuje realizácii solitérnych šperkov, tak aj zásnubným a snubným prsteňom. 

E-mail: mariakobelova@yahoo.com

IG: mariakobelova

www.mariakobelova.com

Credits

Video: Matěj Macháček 

Fotograf: Vojtěch Veškrna

Model: Petra Koubková

Odev: Daniela Pesková

MUA: Petra Břenková

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano