SodaStream sa zaväzuje uchrániť životné prostredie pred 67 miliardami plastových fliaš

V tento výnimočný deň, v Deň Zeme, vyzýva SodaStream svojim videom všetkých ľudí, aby nezabudli na planétu, kým sa starajú sami o seba. 

Izrael (22. apríla 2020) – Svetový líder v oblasti sýtenej vody SodaStream, ktorý je súčasťou spoločnosti PepsiCo, dnes oznámil ambiciózne ciele svojej misie k zníženiu objemu odpadu z jednorazových plastových obalov na nasledujúcich 5 rokov. Na základe predpovedí pokračujúceho rastu, vychádzajúcich z prognóz a čísel predaja fliaš a náplní, plánuje SodaStream do roku 2025 znížiť objem použitých plastových fliaš o takmer 67 miliárd kusov. Spoločnosť svoj záväzok zároveň podporuje zmenou všetkých svojich sirupových fliaš z plastových na jednoduchšie recyklovateľné kovové. Tento krok môže predstavovať ušetrenie až takmer 200 miliónov jednorazových plastových fliaš. Každá fľaša SodaStream nahrádza tisícky jednorazových plastových fliaš tým, že dáva spotrebiteľom možnosť vyrábať z bežnej vody z vodovodu perlivú vodu a ochutené sýtené nápoje, či už na doma alebo na cesty. 

Sodastream-2

Video na znak osobitnej úcty

Ako osobitný hold Dňu Zeme počas krízy COVID-19 dnes spoločnosť SodaStream vydala emotívne video, poukazujúce na dôležitosť starostlivosti o našu planétu aj v týchto komplikovaných časoch, keď je veľká časť ľudí doma. „Aby sme to prekonali, musíme zostať doma. A keď to prejde, zabezpečme, že sa budeme lepšie starať o planétu – náš domov,“ znie spoločenské a environmentálne posolstvo videa. „Zatiaľčo všetci prechádzame náročným obdobím, dúfam, že keď bude COVID-19 za nami, budeme pamätať na oveľa lepšiu starostlivosť o planétu, na ktorej všetci spolu ako ľudstvo žijeme,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti SodaStream Eyal Shohat.

Sodastream-1

Príchute v plaste vymení kov

Ďalším veľkým záväzkom, ktorý si spoločnosť stanovila, je presun všetkých príchutí sirupov z plastových fliaš do kovových začiatkom roku 2021. Príchute SodaStream umožňujú zákazníkom z celého sveta pripraviť si ochutené sýtené nápoje doma. Izraelský SodaStream ročne vyprodukuje viac ako 30 miliónov fliaš s rôznymi príchuťami a tento počet vykazuje každoročne dvojciferný nárast. Spoločnosť zdôrazňuje, že prechod na kov je komplexný prevádzkový, marketingový a obchodný postup.

Kov je v súčasnosti najjednoduchšou a najúčinnejšou surovinou, vhodnou na recykláciu, pričom nevyžaduje triedenie odpadu. Podľa údajov EPA, Agentúry Spojených štátov na ochranu životného prostredia, je v USA 70 % kovu úplne recyklovaných. Na porovnanie uvádza, že hliníka sa zrecykluje len 35 %, skla 33 % a plastu iba 15 %. V Európskej únii sú tieto čísla vyššie, pričom podiel úplne recyklovaného kovu je 74,2 %. Očakáva sa, že touto zmenou sa v najbližších rokoch ušetria stovky miliónov plastových fliaš na jedno použitie. 

V roku 2019 sa práve vďaka SodaStreamu podarilo vyhnúť sa odpadu z 5 miliárd plastových fliaš na jedno použitie. Viac ako polovicu z toho dosiahlo Nemecko, Francúzsko a USA. Na nadchádzajúce roky posunula spoločnosť latku ešte vyššie; v roku 2020 plánuje SodaStream pomôcť s ušetrením až 6 miliárd jednorazových plastových fliaš po celom svete. 

Dodatočné ekologické záväzky:

SodaStream tiež investuje do obnoviteľných zdrojov energie; tento rok umiestnila na strechu svojej hlavnej továrne solárne panely, zabezpečujúce 5 % celkovej spotreby energie a cieľom do roku 2021 je zvýšiť túto produkciu na 20 %. 

SodaStream tiež plánuje prechod na zemný plyn a využitie technológie kombinovanej výroby s využitím čistej energie bez fosílnych palív, pričom do roku 2024 plánuje spraviť od nich výrobu takmer stopercentne nezávislou. „Neustále skúmame ďalšie kroky, a to aj v oblasti obnoviteľnej energie. Ako spoločnosť sa cítime zodpovední a zaviazaní voči svetu, ktorý tu zanecháme ďalším generáciám,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti SodaStream Eyal Shohat. 

O spoločnosti SodaStream

SodaStream, súčasť spoločnosti PepsiCo, je poprednou svetovou značkou výroby perlivých vôd. SodaStream umožňuje spotrebiteľom vychutnať si nekonečne dobré bublinky doma a bez problémov tak pomôcť zachrániť planétu. Bublinky SodaStream sú pre spotrebiteľa lepšie – ľahko dostupné bez vláčenia fliaš a v neposlednom rade lepšie pre planétu. Jediná opakovane použiteľná fľaša SodaStream nahrádza tisícky jednorazových plastových fliaš. Výrobky SodaStream sú k dispozícii vo viac než osemdesiatich tisíckach predajní v 46 krajinách po celom svete. Ak sa chcete dozvedieť viac o SodaStreame, navštívte stránku www.sodastream.sk a sledujte SodaStream na Facebooku, Instagrame, Pintereste a Twitteri. 

Zdroj foto: SodaStream