Vhodné tienenie pre panelové a rezidenčné domy

Či už bývate v rezidenčnom alebo panelovom dome, pre každý typ stavby sa dá nájsť to pravé vonkajšie tienenie. Dôležité je dohodnúť sa s ostatnými majiteľmi a vybrať ideálne jeden typ tienenia v rovnakej farbe, čím bude zachovaný jednotný vzhľad domu. Aké sú teda možnosti tienenia do bytových domov a v čom sa odlišujú?

Žalúzie pre novostavby

Vonkajšie žalúzie sú príťažlivým aj praktickým prvkom. Hodia sa predovšetkým do novších stavieb, ale svoje využitie nájdu aj v panelových domoch. Vďaka naklopeniu lamiel s nimi môžete vetrať a regulovať množstvo svetla v interiéri podľa potreby. Výhodou žalúzií je tiež široká ponuka typov, veľkostí a farieb lamiel. Bežne sa využívajú v miestnostiach, kde prebieha denný ruch, akými sú obývacie a detské izby, kuchyne alebo pracovne. Pri novostavbách alebo pri rekonštrukciách je ideálne zahrnúť tienenie už do projektu a „schovať“ ho pod fasádu. Pri dostavaných domoch musíte počítať s viditeľnými schránkami nad oknami.

Oproti roletám sú žalúzie vhodné aj pre veľkoformátové okná, s ktorými sa bežne stretávame pri moderných stavbách. Naša prvotriedna vonkajšia žalúzia Z-90 Noval dokáže zatieniť okno o veľkosti až 20 m2. Hliníkové vonkajšie rolety majú menšie medzné rozmery a zatienia plochu okna okolo 8,5 m2,“ upozorňuje Filip Šimara, obchodný riaditeľ najväčšieho českého výrobcu tienenia CLIMAX.

Rolety do panelových domov

S predokennými roletami sa často stretávame pri rodinných domoch, výkladoch obchodov alebo na chalupách. Pre svoje všestranné vlastnosti sú ideálne aj do okien panelových domov. Ich obyvateľov v lete často sužuje neznesiteľné teplo. Riešením môže byť klimatizácia, ktorej prvotné aj prevádzkové náklady sú však vysoké a oproti čiastke za tienenie sa vám už späť nevrátia.

Rolety chránia okná pred dažďom aj znečistením, vás pri spaní pred hlukom, a dokonca zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti okna. Vzduchová medzera medzi oknom a roletou funguje ako ďalšia izolačná vrstva. V lete stiahnuté rolety, rovnako ako vonkajšie žalúzie, znížia teplotu v miestnosti až o 10 °C. V zime zamedzujú tepelným únikom skrz okno.

CLIMAX tip: Nielen v lete oceníte vonkajšie rolety s integrovanou sieťou proti hmyzu. Siete sú v spoločnej schránke s roletou, ale dajú sa ovládať nezávisle na sebe.

Vonkajšie rolety môžete vybaviť senzormi, ktoré samé okamžite reagujú na aktuálne počasie. Pri slnečnom svite v lete alebo nízkej vonkajšej teplote v priebehu chladných nocí sa automaticky spustia. Keď v zime naopak vysvitne slnko, rolety sa vytiahnu, aby mohli slnečné lúče vyhrievať interiér,“ dodáva Filip Šimara.

Zvislé clony k moderným stavbám

Hľadáte atraktívne a pritom účinné tienenie? Potom tu máme zvislé fasádne clony. Oproti roletám a žalúziám u nich oceníte hlavne jednoduchú montáž. Clony chránia súkromie, zabraňujú prehrievaniu interiéru, ustoja silný vietor a oživia každú fasádu domu.

Naša zvislá fasádna clona UNIROL 100 Z má vďaka postrannému zipsu zvýšenú odolnosť proti vetru. Odolá vetru o rýchlosti až 90 km/h. Navyše prešla testovaním na 40 000 cyklov (cyklus zahrnuje jedno vytiahnutie a stiahnutie), pričom norma pre testovanie uvádza bežne ako dostačujúcu životnosť 10 000 cyklov,“ informuje Filip Šimara.

Ako bonus ponúkajú clony na výber stovky odtieňov látok. Všetky látky zvislých fasádnych clôn sú vysoko kvalitné a odolné proti vyblednutiu. Tzv. blackout látky môžu domov zatieniť úplne. Obľúbené sú perforované tkaniny, ktoré vďaka malým otvorom umožňujú prirodzenú ventiláciu a čiastočný priehľad látkou von. Viac informácií a inšpirácie nájdete na www.servisclimax.sk.

Zdroj foto: Climax