Zuzu Gálová o živote vizuálnej umelkyne v Austrálii, na Bali aj na Slovensku

Zuzu Gálová nie je „iba“ ilustrátorka IN HIDE AND SEEK, jej pole pôsobnosti zahŕňa oveľa viac kreatívnych činností. O tom, čomu sa aktuálne venuje a aj o tom, ako sa jej s priateľom Petrom žilo v Austrálii, či na Bali, rozpráva v inšpiratívnom rozhovore pre Elisette.

Ako by si opísala svoju prácu ty?  

Dalo by sa povedať, že robím všetko, čo sa týka vizuálnej komunikácie. Od ilustrácií, ktoré ma bavia asi najviac, cez fotku, tvorbu obsahu, dizajn až po kreatívne koncepty. A okrem toho mám ešte ďalšie projektíky a aktivity. 

Priniesol ti život v Austrálii lepšie pracovné možnosti, alebo odchod zo Slovenska vnímaš skôr ako krok pre samú seba?

Život v Austrálií nás donútil začať robiť viac na svojich veciach. Predtým ako sme sa odsťahovali s priateľom Peťom do Austrálie, mali sme dobrú prácu v reklamnej agentúre na Slovensku. Následne sme si mysleli, že v tom budeme pokračovať aj tam, ale kvôli rôznym pracovným obmedzeniam a tiež na študentských vízach sa nám nedarilo si nájsť prácu podľa predstáv. Tak sme si ju sami vytvorili, založili vlastné kreatívine štúdio a neskôr aj ďalšiu firmu a začali sme robiť sami na seba. Tam sme pochopili, že je to alternatíva, ktorá nám najviac vyhovuje. Zároveň to bol krok maximálne mimo komfortnej zóny, ktorý nás posunul dopredu.

Aký príbeh sa skrýva za tvojimi ilustráciami a animáciami?

Rada kreslím ženské motívy, často vychádzam aj zo seba, svojich zážitkov, skúseností. Rada zobrazujem ženu ako silnú osobnosť, pretože verím, že sme silné stvorenia a zvládneme čokoľvek ☺. Čoraz viac sa zaujímam o ekológiu, snažím sa podľa toho viacej žiť a navádzať aj ďalšich k udržateľnému životnému štýlu. Začiatkom roka som si spravila projekt v rámci ktorého každý týždeň posielam newsletter s jedným animovaným tipom, ako žiť udržateľnejšie. Ľudia sa môžu prihlásiť k odberu a každú nedeľu dostanú odo mňa email s jedným tipom.  

Okrem vizuálne veľmi pekných ilustrácií, ktoré tvoríš, máš rozbehnuté aj iné projekty, povieš nám niečo aj o nich?

Okrem ilustrácií máme s priateľom kreatívne štúdio Crea Crea studio, pod ktorým tvoríme všetko od vizuálnej komunikácie, brandingov, fotiek, videí, až po kreatívne koncepty. 

Počas toho ako sme boli v Austrálii, ešte s jedným kamarátom Jurajom, sme založili študentskú agentúru/platformu, Study Anywhere, ktorá pomáha medzinárodným študentom nájsť si školu v Austrálii a zároveň vybaviť všetko okolo toho. Podarilo sa nám takto zúročiť naše skúsenosti a robiť veci lepšie. 

Nedá sa nevšimnúť, že rada cestuješ, ide vtedy aj o čerpanie novej inšpirácie?

Cestovanie miľujem a veľmi si to užívam, keď sa nám darí cestovať. Jednak, že je to o spoznávaní nových miest, kultúr, ľudí, ale presne aj o čerpaní nových inšpirácii.

Čo by si odkázala svojmu mladšiemu ja?

Všetko má svoj čas. 

Považuješ sa skôr za spontánneho či rozvážneho človeka? Kam ťa tvoja rozvaha/spontánnosť dostali?

Asi niečo medzi. Teraz už skôr pristupujem k veciam zodpovednejšie, predtým som do vecí skôr skákala po hlave. Zároveň netreba sa báť pristupovať k niektorým veciam aj spontánne. Ale asi mi táto kombinácia pomáha dostať sa kam potrebujem – postupne, ale isto.  

Vycestovanie z rodnej krajiny chce veľkú dávku odvahy, ako to vnímaš s odstupom času ty? Bol to dlho premýšľaný krok alebo skôr impulzívne rozhodnutie?

Pred Austráliou som žila už v niekoľkých krajinách, okrem Austrálie som si vyskúšala aj život v Amerike, Grécku, či na Bali. Napríklad na leto som skoro vždy chodila na niekoľko mesiacov na brigády do zahraničia. Pre mňa to vždy bola radosť niekam odísť a spoznávať krajinu, ale skôr ako domáci nie ako turista a priebežne som vždy plánovala, že kam ďalej. Raz to človek vyskúša a potom nevie prestať. ☺

Tasmánia

Kedže design je práca veľmi úzko spätá s ľudmi, ako vnímaš rozdiel medzi krajinami, kde si pôsobila? Je ťažšie osloviť ľudí v zahraničí alebo u nás? 

Ťažko povedať. V Austrálii sme nikoho nepoznali a postupne sme sa vypracovali. Ľudia sú viac otvorení a milí, no zároveň na Slovensku sa nám tiež darí oslovovať ľudí na rôzne projekty.

Líši sa design tak, ako samotné krajiny? 

Ako sa to vezme, v niektorých sférach úplne a niekde to cítiť menej. 

Nebolo pre teba ťažké dostať sa do toho správneho pracovného nasadenia, keď si bola obklopená novými ľuďmi a kultúrou?

Úprimne asi ani nie, vždy som bola pracovitá a disciplinovaná. Zároveň život v Austrálii nie je najlacnejší, čiže či chceš alebo nie, robiť treba. 

Na druhej strane si pamätám, že keď sme žili na Bali, ťažko sa nám sadalo k robote, viac nás to lákalo objavovať a spoznávať nové miesta. 

Vedela by si si predstaviť život aj v inej krajine? 

V Austrálii sme žili 6 rokov a páčilo sa nám tam aj nás to tam bavilo. Ešte stále rozmýšlame aj nad inými krajinami, či ich skúsiť alebo nie. Takže odpoveď je áno☺.

Ponúkaš nejednu zaujímavú službu, napĺňa ťa niektorá z aktivít, ktorým sa venuješ viac ako ostatné alebo práve naopak, musíš sa niekedy do práce nútiť? 

Myslím si, že každá práca prináša aj to radostné, ale aj to, do čoho sa človek musí nútiť. Určite mám aktivity, ktoré sú síce robota, ale tým, že ma bavia, tak to tak ani nevnímam. Na druhej strane, bez tých vecí, ktoré ma až tak nebavia, by som si potom možno necenila to, že potom môžem robiť aj tie, ktoré sú mojou srdcovkou. 

Tvorbu Zuzu Gálovej môžete sledovať Instagrame IN HIDE AND SEEK. Dobrodružstvá Zuzu nájdete na jej osobnom Instagrame a na Instagrame jej priateľa Petra Sedláčika.

Zdroj foto: archív Zuzu Gálovej