Ako zorganizovať dokonalú rozlúčku so slobodou

Okrem svadobných povinností majú družičky na starosť aj organizáciu rozlúčky so slobodou, nevesta by si s touto udalosťou nemala robiť žiadne starosti. Naše tipy na dokonalú rozlúčku vám pomôžu v jej jednoduchšej organizácii a plánovaní.

Rozlúčka so slobodou nemusí vždy znamenať veľké oslavy zakončené karaoke alebo diskotékou, tento deň môžete stráviť aj príjemnou zábavou pri posedení s najbližšími priateľkami. 

V minulosti bola rozlúčka so slobodou organizovaná tesne pred svadbou a mala obradný charakter. V každej obci na Slovensku boli tradície iné, napríklad svadobné zvyky v obci Rákoš boli, že sa dievčatá stretli v sobotu a pripravovali obradné predmety pre nevestu a ženícha. Tento deň bol zároveň rozlúčka so slobodou nevesty a v nedeľu mal ženích zábavu so svojimi kamarátmi. Samotná svadba sa konala v pondelok a trvala až tri dni.

Prekvapenie alebo spolupráca?

Ak ste s nevestou naozaj dobré priateľky, určite ju poznáte a viete odhadnúť, či má rada prekvapenia. Rozlúčku so slobodou ako prekvapenie si môžete tak isto dovoliť, keď sa s nevestou nepotrebujete poradiť ohľadom pozvaných hostí. 

Väčšinou však nevesta sčasti spolupracuje na organizácii rozlúčky, minimálne poskytne hlavnej organizátorke zoznam hostí. Niektoré nevesty majú aj predstavu, akú tému alebo kombináciu farieb by si želali. Prvotná komunikácia je pri organizácii rozlúčky dôležitá.

Hlavná organizátorka

Rozlúčku so slobodou by mala mať na starosť jedna osoba, ktorá bude hlavná organizátorka. Odporúčame si rozdeliť úlohy aj s ostatnými účastníčkami, aby Vám plánovanie išlo ľahšie a tak isto viac ľudí môže mať rôzne zaujímavé nápady.

Rozpočet a darček

Na začiatku je veľmi dôležité dohodnúť sa so všetkými účastníčkami na jasnom rozpočte na výzdobu, darček a prípadný prenájom priestoru. Darček by ste mali vyriešiť v dostatočnom predstihu, ak Vás bude viac, môžete si dovoliť kúpiť aj hodnotnejší darček. 

Medzi obľúbené darčeky patria saténové župany s nápisom Nevesta (alebo Bride), jemné náušnice alebo náhrdelníky, poháre s monogramom nových iniciálok, či nakreslené portréty budúcich novomanželov. Milým darčekom je aj album s fotografiami s kamarátkami a peknými venovaniami. Ďalším nápadom na vyrobený darček je spoločná fotka všetkých účastníčok vložená vo väčšom ráme s bielou paspartou, na ktorej každá zanechá odtlačok narúžovaných pier.

Miesto

V závislosti od rozpočtu treba zvoliť aj miesto. S vyšším rozpočtom si môžete prenajať miestnosť v reštaurácii alebo relaxačnú miestnosť v spa spolu s procedúrami. Najjednoduchšie je rozlúčku zorganizovať u niekoho doma, kto má väčší priestor, v závislosti od počtu hostí. V letných mesiacoch môžete poňať rozlúčku ako záhradnú párty.

Domáce prostredia Vám okrem nižších nákladov poskytuje aj určité pohodlie a uvoľnenejšiu atmosféru. Tak isto, nebude problém s dorobením limonád alebo iného malého občerstvenia. Doma si môžete s pomocou ostatných pripraviť výzdobu skôr a v deň rozlúčky prichystať len občerstvenie.

Téma

Ako tému môžete zvoliť len ústredné farby výzdoby, môžete sa dohodnúť aj na dress code daného dňa. Nevesta môže prísť v bielom a ostatné účastníčky v ružovej, mentolovej alebo inej farbe podľa dohody. 

Okrem ladenia do jednej alebo dvoch farieb môžete vybrať aj konkrétnu tému, medzi populárne témy patria: dvadsiate roky, vintage, kvety, biela, námornícka, plážová, záhradná, parížska, pyžamová, bohémska, alebo retro.

K danej téme potom už ľahko zladíte aj dekorácie a prípadne aj občerstvenie. Napríklad parížska téma zahŕňa typické makarónky, čerstvé croissanty, jednohubky z bagety, jemné palacinky crepes a lahodné francúzske éclairs s parížskym krémom. Ako dekoráciu môžete vytlačiť zaujímavé francúzske citáty a dať ich do pekných rámov. Čerstvé kvety vo váze, ruže alebo pivónie, budú už len čerešničkou na torte.

Program

Zábavnou časťou je aj vopred vymyslený program rozlúčky so slobodou, ako rôzne aktivity a hry na uvoľnenie atmosféry. 

Časť programu môže byť aj súčasťou darčeku pre nevestu a každá účastníčka môže napísať svoj obľúbený osvedčený recept, ktorý môže nevesta využiť vo svojom kuchárskom umení.

Vtipná aktivita je aj „Čo skrýva tvoj telefón“ – kde sú vypísané rôzne veci, ktoré môžu a nemusia mať účastníčky vo svojom telefóne. Osoba s najvyšším počtom bodov vyhráva, pre výherkyne si môžete pripraviť malé drobnosti.

Pozvánky

Počas všetkých príprav by ste nemali zabúdať aj na pozvánky, ak sa budú všetky účastníčky aktívne podieľať na organizácii, stačí vytvorenie elektronickej pozvánky. V opačnom prípade je nutné pozvánky pripraviť a rozoslať dostatočne včas, jednu pozvánku by ste mali odložiť aj pre nevestu a odovzdať jej ju na mieste, aby si ju mohla odložiť na pamiatku.

Zdroj foto: Gradeta