Pigmentové škvrny: Ako vznikajú a ako s nimi bojovať

Možno ste na pokožke spozorovali malé škvrny, ktoré sú trochu tmavšie než váš odtieň pleti. S veľkou pravdepodobnosťou ide o hyperpigmentáciu, teda pigmentové, starecké alebo slnečné škvrny. Viete, prečo vznikajú? A ako odstrániť pigmentové škvrny?

Ako vznikajú pigmentové škvrny

Príčin vzniku pigmentových škvŕn môže byť niekoľko. Okrem genetickej predispozície je častým dôvodom vzniku pigmentových škvŕn aj nadmerné vystavovanie pokožky na slnku, na ktoré kožné bunky reagujú zvýšenou produkciou melanínu. Citlivosť na slnečné žiarenie tiež podporujú aj niektoré lieky a výživové doplnky, preto je vždy vhodné poradiť sa o ich fotosenzitivite s lekárom alebo lekárnikom.

Za pigmentové škvrny v niektorých prípadoch môžu aj hormonálne zmeny ako tehotenstvo alebo užívanie hormonálnej antikoncepcie. Zároveň však môžu byť ukazovateľom pri chorobách pečene a obličiek.

Pigmentové škvrny si však možno spôsobiť aj inak – nechtiac. Často ich dokáže spôsobiť napríklad aj nesprávne používanie, resp. dávkovanie parfumov a éterických olejov.

Pigmentové škvrny nie sú všetky ako jedna

Druhov hyperpigmentácie je niekoľko, ako rozpoznáte typ, s ktorým sa stretávate vy?

Melasma

Za týmto názvom sa skrýva druh hyperpigmentácie, ktorý je neškodný. Stretávajú sa s ním najmä na tvári ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu alebo tehotné ženy. Melasma, tzv. „tehotenská maska“ sa objavuje až u 15% tehotných žien. Často však zmizne sama po znížení dávok estrogénu.

Slnečné a starecké škvrny

Tento druh pigmentových škvŕn sa objavuje najmä na miestach, ktoré sú vystavené slnku najviac – na tvári, krku, dekolte a rukách. Na ich vznik vplýva niekoľko faktorov ako vek, farba pleti a pri starších ľuďoch aj ochorenia pečene a obličiek.

Pozápalové pigmentové škvrny

Stretávame sa s nimi najmä na tvári, často sú dôsledkom akné, malých poranení alebo invazívnych kozmetických zákrokov, pri ktorých pokožka prichádza o ochrannú vrstvu. V tomto prípade je mimoriadne dôležité vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu.

Ako ich liečiť a bezpečne skryť

Pred liečbou treba myslieť na prevenciu. Pri všetkých druhoch hyperpigmentácie je dôležité vyhýbať sa pobytu na slnku a vždy používať ochranný faktor.

Možností, ako odstrániť pigmentové škvrny je viac – chemický peeling, laserové ošetrenie pokožky alebo napríklad vhodná starostlivosť o pokožku, ktorá pomôže zmierniť ich viditeľnosť.

Denná rutina v boji s pigmentovými škvrnami

Pri odstránení pigmentových škvŕn je dôležitá dôslednosť a pravidelné používanie vhodnej pleťovej starostlivosti. Zaraďte preto do svojej rutiny krém s SPF.

Denný krém s SPF 30 proti pigmentovým škvrnám Eucerin Anti-Pigment obsahuje patentovanú zložku tiamidol, ktorá znižuje tvorbu melanínu, a tým prispieva k zosvetleniu a redukcii hyperpigmentácie. Vhodnou alternatívou s ešte vyšším SPF je aj zosvetľujúci denný krém Bioderma Pigmentbio Daily Care SPF 50+. A jeden z príznakov starnutia, pigmentové škvrny, vám pomôže spomaliť aj denná starostlivosť  Slow Âge od Vichy.

Zdroj foto: Notino