Marima: Slovenská značka kožených kabeliek, ktorú Marianna Petrincová buduje od nuly

Marianna Petrincová je srdcom aj dušou značky Marima. Založila ju pred tromi rokmi potom, ako si prežila náročné kariérne obdobie. Nebojácne sa ale postavila na svoje nohy a založila si vlastnú značku kožených kabeliek a doplnkov, ktorú buduje úplne od nuly v pivnici! Jej jedinou vzácnou pomocou je jej manžel a syn ako hlavný zdroj energie. Marianna v exkluzívnom rozhovore pre Elisette hovorí o tom, ako značku buduje a aj o tom ako balansuje podnikanie s rodinným životom.

Názov MARIMA v sebe ukrýva písmená troch mien – teba, tvojho manžela a tvojho syna. Akú úlohu má rodina v tvojom podnikaní?

Moja rodina samozrejme zohráva mimoriadnu úlohu a značku samotnú výrazne ovplyvňuje. S manželom na značke priamo spolupracujem, syn mi dodáva energiu.

Vyšli ti plány a podarilo sa ti vybalansovať si prácu a rodinný život?

Musím priznať, že realita sa trošku od mojich očakávaní líšila a podnikanie nám zaberá oveľa viac času ako som predpokladala. Aby som stihla pripraviť všetky objednávky v top kvalite a včas, často trávim celé dni v dielni, kde nielen zhotovujem modely, ale aj komunikujem so zákazníčkami. Samozrejme, čoraz viac úloh preberá postupne aj manžel. Na druhej strane, veľmi ma to napĺňa, nechodím domov zničená a robím to, čo milujem.

Ako si sa k práci s kožou vôbec dostala? Študovala si príbuzný odbor alebo si sa vyučila u remeselníka?

Mám odevnú školu, dlhé roky som šila konfekciu, ktorej techniku dobre poznám. Strihovo viem, čo je možné a rada experimentujem. Koža je materiál, ktorý som stále obdivovala. V rodine kožiara nemáme a žiadny kožiar si svoje vedomosti len tak neprezradí, čo je pochopiteľné a s rešpektom by sa dalo povedať, že o to ani nestojím. Zdrojov je dnes viac než dosť a s kožou som taktiež veľa experimentovala. Je to pre mňa materiál, ktorý mi doslova učaroval a milujem prácu s ním. Vždy ako začnem pracovať, teším sa na výsledok, aj keď viem, ako bude približne vyzerať. Ide o to, že každá koža je iná. Trošku inak sa vždy správa a aj nakoniec vyzerá. Niekedy stačí len zmeniť farbu a je to celkom nový zážitok :).

Práca s kožou a kožušinou je náročná?

Koža aj kožušina je materiál, ktorý ma fascinuje a veľmi rada s ním pracujem. Koža je náročná asi tým, že žiadne chyby neodpustí. Prešijete ju iba raz a stopy v nej ostanú na vždy, takže páranie nemá zmysel. Aj preto je pri tejto práci veľmi dôležitá pedantnosť a cit pre detail.

Ľadvinka – Marima | Šperky – zafiria.sk | Šaty – doe_l

Aké farby sú najobľúbenejšie medzi zákazníčkami značky Marima?

V ponuke mám rôzne farby kože, poniektoré sú limitované a sú aj také, ktoré sa šijú len raz. Tieto produkty nenájdete ani na eshope. Obľuba je naozaj rozmanitá a zákazníčky u mňa neuprednostňujú žiadnu farbu.

Kedy navrhuješ a odkiaľ čerpáš inšpiráciu?

Najlepšie mi to ide v noci, kedy je v dome kľud. Na navrhovanie nových kúskov potrebujem svoj pokoj čo mi dodáva kreatívnu slobodu. Úspešný produkt tvorí samozrejme množstvo omylov a neúspechov. Pomáha mi aj moja vytrvalosť a neoblomnosť, aj keď manžel tomu hovorí tvrdohlavosť (smiech) 😃.

Sleduješ pri navrhovaní módne trendy?

Rada si pozriem svetovú módu, ktorá ma stále zaujme dizajnom, inováciami alebo prevedením. Ja mám však svoju predstavu a pri tvorbe sa poberám svojím smerom. Podľa mňa je inšpirácia všade okolo nás. Snažím sa vytvoriť svoj jedinečný štýl a vďaka nemu priniesť naozaj niečo moje, kvalitné, ale aj zaujímavé a elegantné, čo prinesie nádych luxusu každej majiteľke kúskov od značky Marima.

Pokiaľ však hovoríme o trendoch, trendy kúskom v ponuke značky MARIMA je neprehliadnuteľná ponuka ľadviniek. Na Slovensku si získali veľkú obľubu. Rovnako obľúbené sa stávajú aj dámske kožené traky, ktoré vyrábam v rôznych prevedeniach, praktických variantoch a farbách. 

Ako vnímaš záujem o slovenskú módu a ktoré lokálne značky máš ty sama najradšej?

Ja osobne rada nakupujem slovenské produkty. Tohto času vidím neustále zvyšujúci sa záujem o naše lokálne produkty – dizajn aj výrobu. Pribúdajú nám aj lokálne značky, čo je dobré znamenie pre trh a tie moje najobľúbenejšie sú: značka RIVICA, šikovná Ivica šije krásne sukne, potom Julka z LoveColors šije krásne jednorožce, prikrývky a úžasné mušelínové šaty. Veronika šije nádherné šaty pre urban princezné pod značkou Vivien Mihalish a košele mám od Dominiky, ktorá šije pod značkou Nosimumenie a veľa ďalších.

Kabelka – Marima | Šaty – Love Colors

Pripadajú v budúcnosti do úvahy aj iné materiály alebo zostanete verná koži a kožušine, ktoré sú pre MARIMU charakteristické? 

Zatiaľ ostávam verná koži a kožušine, momentálne už pripravujem jesennú kolekciu a teším sa na reakciu mojich zákazníkov. Svojich zákazníkov chcem prekvapiť a verím, že sa mi to podarí aj teraz.

Kabelky a doplnky Marima môžete objednávať od Marianny priamo cez e-shop – Marima.sk

Zdroj foto: archív značky Marima