Patrí cesnak na pizzu? „Je to ako s kukuricou,“ hovorí Talian Emanuele a pridáva recept na pravú taliansku pizzu

Prečo chutí pizza z pizzerie lepšie ako tá od mamičky? „Časť tajomstva tvorí cesto, časť čerstvé suroviny, ale dokonalosť sa tvorí v peci na pizzu a tú žiadna domáca rúra nenapodobní. Ale poviem vám, ako na to,“ hovorí Emanuele Fortini, kuchár z Assisi, ktorý už osem rokov žije a podniká na Slovensku. 

Pravá talianska pizza potrebuje čas a vysokú teplotu, hovorí Emanuele.

Slovensko si Emanueleho podmanilo okamžite, bola to láska na prvý pohľad. „Hneď sa mi zapáčila atmosféra Slovenska, dobrí ľudia, dobré jedlo. O pár rokov neskôr som sa rozhodol pre život tu a v roku 2013 som na Ventúrskej ulici v Bratislave otvoril prvú reštauráciu. Varili sme talianske jedlá z talianskych surovín a s talianskymi surovinami,“ opisuje slovensky svoje začiatky sympatický Talian. Po piatich rokoch musel reštauráciu z prevádzkových dôvodov zatvoriť a začal sa obzerať po nových priestoroch. „Hľadali sme niečo pokojnejšie, než mesto. Usadili sme sa na Pezinskej Babe, ale niekedy je tu skoro taký ruch, ako v meste.

Emanuele vo svojej reštaurácii Doma Na Babe pripravuje typické talianske jedlá: cestoviny, mäso, ryby, pizzu… Potrpí si na kvalitu, preto dováža suroviny zo svojej rodnej zeme a všetko pripravuje sám. „Aby bola pizza dokonalá, treba na to dve základné ingrediencie – čas a vysokú teplotu. Cesto musí kysnúť aspoň 18 hodín a musí sa piecť pri vysokých teplotách, ktoré sa v bežnej rúre nedajú dosiahnuť. Preto doma nikdy neupečiete pizzu ako v pizzerii,“ vysvetľuje a dodáva, že napriek tomu je možné aj doma upiecť takú dokonalú pizzu, ako keby ste ju vytiahli priamo z pece na pizzu. Riešenie je veľké asi ako mikrovlnka, pochádza z dielne austrálskej značky SAGE a má názov Pizzaiolo. „PIZZAIOLO má aktívny spodný ohrev, intenzívny priamy ohrev a 400 °C horúci sálavý vzduch v celom priestore prístroja a tým perfektne napodobňuje prostredie v originálne peci na pizzu. Za pár minút v ňom upečiete pizzu, bruschetti, koláč alebo foccacciu,“ prezrádza Emanuele. O jeho spokojnosti s domácou pecou na pizzu svedčí aj skutočnosť, že Pizzaiolo používa aj vo svojej reštaurácii a predstavuje ho tiež na svojich kurzoch talianskej kuchyne v Škole varenia pre gurmánov vo Svätom Jure. 

Pizzaiolo je domáca pekáreň na pizzu s výsledkami ako z murovanej pece.

Recept na pravú taliansku pizzu 

Pravá talianska pizza podľa pravého talianskeho kuchára nevyžaduje žiadne špeciálne ingrediencie. „Dobrá múka, voda, olej, soľ a droždie, viac nič. Na pravú pizzu však rozhodne nepatrí ananás alebo kukurica, cesnak či bryndza, to nemá s talianskou pizzou nič spoločné,“ prízvukuje Emanuele. „Cesto však potrebuje čas, aby bolo vláčne a chutné a práve toto býva najčastejšia chyba, ktorú Slováci robia – nedožičia cestu na pizzu čas,“ A aký je jeho recept na pravú taliansku pizzu? 

Stačia 2 – 3 minúty a pizza je upečená.

300 gramov múky 00
400 gr vody
3 g čerstvého droždia (1,5 g sušeného droždia)
1 polievková lyžica extra panenského olivového oleja
11 gramov soli
Vypracujeme cesto a necháme ho aspoň 18 hodín kysnúť. Potom z neho vyformujeme 3 guľôčky, ktoré necháme odpočívať ešte 2 hodiny. Z guľôčok vytvarujeme placku, potrieme paradajkovým základom, posypeme mozzarellou, ochutíme bazalkou a na tento základ dávame ďalšie suroviny podľa chute. Šikovné Pizzaiolo vám ju upečie za dve – tri minúty a vy si môžete vychutnať ozajstnú chuť pizze.  

Foto: Zuzana Dudášová. Za zapožičanie priestorov ďakujeme Škole varenia pre gurmánov v Svätom Jure.