Auto s manuálom alebo automatom? Vyberajte podľa tohto

Radenie rýchlostí v aute. Pre niekoho nepredstaviteľná prekážka, ktorá im bráni sadnúť si za volant, pre niekoho súčasť šoférovania, bez ktorej si jazdu nevedia ani predstaviť. A vôbec nemusí platiť stereotyp, že my ženy si kupujeme autá s automatickými prevodovkami preto lebo s manuálom nevieme jazdiť.

Chcete mať maximálnu kontrolu? Manuál bude jasnou voľbou

No dobre, nebudeme robiť zo seba hrdinky. Žien, ktoré sa boja jazdy s manuálnou prevodovkou, je pravdepodobne viac ako mužov. Ak sa však chystáte zakúpiť si nové (alebo aj ojazdené) auto a chcete si typ prevodovky vybrať čisto na základe objektívnych výhod/nevýhod a teda rozhodne sa nebojíte ani manuálu, práve pre vás je tento článok.

Množstvo mužov, ktorí sú tvrdými zástancami manuálov, často argumentuje tým, že chcú mať maximálnu kontrolu nad vozidlom. Prečo by to však nemalo platiť aj pre ženy? Ak si v živote potrpíte na tom, aby ste mala veci pod kontrolou, v aute to dosiahnete jedine s manuálnou prevodovkou.

Jazda s automatom je pohodlnejšia. Ak však ide o cenu, zrejme nebudete mať na výber

Sú však situácie, počas ktorých by aj spomínaní zástancovia plnej kontroly nad vozidlom ocenili, keby niektoré veci (konkrétne radenie prevodových stupňov) nemuseli robiť. Napríklad jazda v meste počas špičky, či dlhá kolóna pri návrate z dovolenky alebo predĺženého víkendu.

Mať vtedy možnosť nechať radenie na auto je, ako keby po dlhom dni obchodných rokovaní, keď ste musela byť maximálne formálne „ustrojená“, prídete domov a oblečiete si pohodlné tričko s nápisom, ktoré ste zobrala svojmu partnerovi.

Ak ste však prísne limitovaná rozpočtom, zrejme si budete musieť zvoliť manuál aj napriek ostatným argumentom. Jeden model auta s rovnakým motorom a rovnakou výbavou len s manuálom namiesto automatiky je skrátka lacnejší. Niektorí ľudia argumentujú ešte tým, že aj servis automatickej prevodovky je drahší. Na druhej strane treba povedať, že pri automate je takmer minimalizované riziko, že prevodovku poškodíte nesprávnym používaním.

Zdroj foto: Olena Chukhil / Shutterstock.com