Pyžamo nepotrebujete: Benefity spánku vo flanelových obliečkach, o ktorých ste ani netušili

Tiež sa v zime radi zakutrete pod teplú perinu? Pokiaľ chcete pocit tepla ešte umocniť, vyberte si obliečky, ktoré sú hrejivé a pritom savé a priedušné. Všetky tieto vlastnosti majú flanelové obliečky.

Flanelové obliečky vás potešia svojou jemnosťou. Môžete pod nimi spať aj bez pyžama.

Flanelovú košeľu alebo pyžamo už určite nosil každý z nás. Vďaka svojej jemnosti a odolnosti je to veľmi obľúbený odevný materiál, ktorý je často využívaný aj ako bytový textil. Veď je také príjemné prikryť sa za chladných nocí paplónom vo flanelovej obliečke

Moderné flanelové látky sú ľahké a vzdušné.

Flanel spoznáme na prvý dotyk aj poslepiačky, pretože „česaný vlas“ mu dáva špecifickú jemnosť. Ide o husto tkanú látku z bavlnenej priadze, upravenú „česaním“. Práve táto technika dodáva flanelu typické vlastnosti ako hrejivosť, mäkkosť, jemnosť a ľahkosť. Najkvalitnejší flanel je vyrábaný zo 100 % bavlny a má vysokú gramáž 195 g/m2.

Pri tejto tkanine ja bavlna hustejšia, tkaná a vyčnievajú z nej jemné vlákna, ktoré spôsobujú, že nás látka doslova hladí. Vďaka svojej jemnosti sú flanelové posteľné obliečky vhodné nielen pre dospelých, ale aj pre deti a bábätká, ktorých pokožka je veľmi citlivá. Širokú ponuku flanelových obliečok zo 100 % bavlny pre deti aj dospelých ponúka tradičný e-shop Goldea

Pokiaľ si nevyberiete z hotového sortimentu, Goldea vám z metráže ušije obliečky aj ďalší bytový textil na mieru.

Čo nám prináša spánok vo flanelových obliečkach?

Posteľ je miesto, kde strávite krásnu tretinu svojho života. Najvhodnejším materiálom na spanie je bavlna. Je mäkká, príjemná na dotyk, navyše priedušná a savá. V noci sa mnohí z nás potia a práve obliečky zo 100 % bavlny sú preto ideálne. Bavlnené tkaniny existujú v mnohých úpravách, tou najlepšou pre zimné mesiace je flanel, ktorý z našej postele vykúzli hrejivé miesto. Obzvlášť ak patríte k „zimomravcom“ s večne studenými rukami a nohami, alebo sa radi zachumlete do teplých perín. Práve pre vás je flanel ako stvorený, rovnako ako aj pre tých, ktorí spávajú bez pyžama.

Flanel hreje, a preto nemusíte spálňu prekurovať. Prejaví sa to na kvalite spánku, aj na účte za teplo.

Úsporný tip: 

Ideálna teplota na spanie by mala byť 18 – 21 °C. Ak je vám to málo, flanelové obliečky vás zahrejú aj bez prekurovania miestnosti. Dobre sa vyspíte a ešte aj ušetríte za kúrenie. 

Flanel sa vám za starostlivosť odvďačí jemnosťou

Aby boli vaše flanelové obliečky dlho ako nové, je potrebné dbať na určité pravidlá ich údržby. Nie je to nič náročné, flanel potrebuje len o čosi citlivejšie zaobchádzanie. „Flanelové obliečky perte na 40 °C, maximálne na 60, vyššia teplota by už mohla zničiť vlákna,“ radí Michal Kempa z Goldea. „Aj žmýkanie by malo prebiehať pri nižších otáčkach, max. 800 otáčok  za minútu, aby neprišlo k polámaniu vlákien a zníženiu životnosti materiálu. Veľmi dôležité je prať flanelové obliečky otočené naruby, predovšetkým v prípade, ak je látka česaná z lícnej strany,“ dodáva odborník

Vyberte si na goldea.sk vzor, ktorý sa vám hodí!

Ale pokiaľ chcete mať istotu, že vám vaše farebné obliečky nevyblednú, perte ich naruby vždy. Pokiaľ máte obliečky so zipsom, ten vždy zatvorte, aby neprišlo k poškodeniu látky. Flanel môžete sušiť v sušičke, no aj tu zvoľte program na jemnú bielizeň s nižšou teplotou. Po usušení nemusíte obliečky žehliť, pokiaľ ste ich správne zavesili alebo ak ich hneď po vybratí zo sušičky pekne poskladáte. No keď ste na žehlenie zvyknutí, žehlite ich len z rubovej strany. Uvidíte, že s jemnou starostlivosťou si tepla a jemnosti flanelu budete užívať veľmi dlho. 

Vyberte si svoje flanelové obliečky na goldea.sk a dolaďte k nim aj zvyšok spálne!

Zdroj foto: Goldea