Plánujete už letnú dovolenku alebo ešte skôr nejaký pobyt? Na čo myslieť, ak pôjdete autom?

Množstvo ľudí preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Hlavnou výhodou tohto spôsobu cestovania je maximálna flexibilita. Zároveň si však cestovanie na dovolenku autom v istom zmysle vyžaduje väčšiu prípravu. A neplatí to len v prípade letnej dovolenky pri mori, ale v podstate akejkoľvek dlhšej cesty autom, napr. aj na váš najbližší pobyt.

Kontrola auta

Absolútnym základom je dobrý technický stav vášho auta. Prevádzkové kvapaliny, tlak v pneumatikách a obzvlášť v lete aj funkčnosť klimatizácie, to je minimálny základ, ktorý treba určite skontrolovať. A samozrejme, ak vaše auto potrebuje nejakú konkrétnu opravu, napríklad odborný repas DPF, navštívte servis ešte pred samotnou dovolenkou.

Viac dokladov a dodatočné poistenie

Aj čo sa dokladov týka, treba pri cestovaní autom myslieť na viacero vecí. Okrem dokladov, ktoré zo sebou máte vždy, nesmiete zabudnúť ani na vodičský preukaz (resp. preukazy, ak sa budete za volantom striedať) a potrebné doklady od vozidla.

To, čo pri dokladoch, platí aj pri poistení. Okrem cestovného poistenia si nezabudnite skontrolovať aj platnosť povinného zmluvného poistenia, prípadne aj havarijného, ak ho máte. Veď predsa si nechcete kaziť dovolenku kvôli vlastnej nepozornosti.

Čo mať počas jazdy poruke?

Pri cestovaní lietadlom (ak máte aj podanú batožinu) je potrebné si rozmyslieť, ktoré veci mať pri sebe a ktoré sa môžu prepravovať v batožinovom priestor lietadla. Podobne sa treba rozhodnúť aj pri cestovaní autom: čo nechať v kufri alebo v strešnom boxe a čo mať poruke?

Rozhodne si pri sebe nechajte doklady, peňaženku, mobil, vodu a niečo na občerstvenie. A kľudne aj fotoaparát. Po návrate domov si tak budete môcť na tlačiarni s atramentovými náplňami do tlačiarne Canon vytlačiť fotky nielen z cieľovej destinácie, ale aj zo samotnej cesty. Aj počas nej totiž môžu vzniknúť skvelé zábery.

Zdroj foto: Zoran Zeremski/ Stock.adobe.com