Na čo sa zamerať pri rozhodovaní sa medzi domom a bytom?

Sú ľudia, ktorí si nevedia predstaviť iné bývanie ako dom. Taktiež sú ľudia, ktorí nedajú dopustiť na bývanie v byte. A potom je tu tretia skupina ľudí, ktorí sa nevedia rozhodnúť. Keďže však investícia do vlastného bývania je takpovediac životná aj títo ľudia si raz budú musieť vybrať. A vy tiež, ak patríte k nim.

Žiadna z výhod nemusí byť výhodou pre každého

Výhod a nevýhod pre oba typy bývania by sa dalo napísať veľa. Čo je však jednou zo základných vecí, ktorú si musíte sama pred sebou ujasniť hneď na začiatku rozhodovacieho procesu medzi domom a bytom?

Možno vás to prekvapí, ale je to váš vzťah k záhrade. Aj keby neplánujete na záhrade takmer nič pestovať, bude potrebné sa o ňu starať. Ak vás však striasa už len pri predstave pravidelného kosenia trávnika, treba zvážiť, či je bývanie v dome pre vás vhodné. Naopak, ak vás záhradkárčenie láka, dom je z tohto pohľadu jednoznačná voľba.

Celkovo treba pri dome počítať s potrebou väčšej starostlivosti o svoju domácnosť. Nebudete sa totiž starať len o interiér, ale aj o exteriér. S tým v istej miere súvisí aj potreba o niečo väčšej manuálnej zručnosti.

A v špecifických prípadoch vám môžu pribudnúť aj extra povinnosti naviac. Napríklad v prípade stavby domu na pozemku bez možnosti pripojenia na kanalizáciu. Betónové žumpy Bratislava tento „problém“ vyriešia, ale budete musieť dbať na pravidelný vývoz svojej žumpy.

Myslite aj na budúcnosť

Samozrejme, mať viac priestoru a k tomu vlastný pozemok má svoje zjavné výhody. Jednou z nich je, že nebudete musieť riešiť, kam zaparkujete svoje auto. Na svojom pozemku si miesto jednoducho spravíte. A keď si postavíte aj garáž a vyberiete niektorú z kvalitných garážových brán, bude vaše auto naviac chránené pred vplyvmi počasia.

Vlastný pozemok je skvelý aj v prípade, že máte menšie deti. Môžu totiž väčšinu pekných dní tráviť na čerstvom vzduchu. S tým, ako deti budú rásť, sa to však môže otočiť. Prečo? S výnimkou rodinných domov, ktoré sa nachádzajú v rámci miest, treba počítať s väčšou vzdialenosťou od (nielen) stredných škôl a pod. V závislosti od spojov hromadnej dopravy tak možno viac času strávite v aute vozením vašich detí do školy, na krúžky, tréningy a pod.

To nás doviedlo k záverečnej myšlienke, ktorou je potreba myslieť pri rozhodovaní aj na budúcnosť. O niekoľko rokov možno oceníte iné výhody ako dnes, či už z jedného, alebo z druhého pohľadu. A keďže platí to, čo sme spomenuli v úvode, že vlastné bývanie je často životnou investíciou, určite treba myslieť aj na budúcnosť.

Zdroj foto: Asier / Stock.adobe.com