Aký vplyv na nás majú farby v interiéri?

Každý predmet má svoju farbu a každá farba má rôzny vplyv na naše telo a pohodu. Čím viac nás špecifická farba obklopuje, tým viac môže zmeniť našu náladu, postoj alebo dokonca úroveň stresu a únavy. Preto pri výbere farieb treba byť opatrný a dobre si rozmyslieť, akú farbu v interiéri použiť.  O tom aký vplyv na nás majú farby v interiéri – hovorí Marta Suchodolska, kreatívna riaditeľka spoločnosti Westwing CEE.

Biela

Tejto farbe sa pripisuje osviežujúce vlastnosti a pozitívny vplyv na regeneráciu organizmu. O bielej sa hovorí, že podporuje hojenie a evokuje pocit dokonalej  čistoty. Z tohto dôvodu sú nemocnice a rôzne iné zdravotnícke zariadenia často v bielej. Biela tiež opticky zväčšuje priestor. Táto farba je najobľúbenejšiu pri zariaďovaní priestorov, pretože je neutrálna a dá sa kombinovať so všetkým farbami. Vynikajúco sa hodí do kúpeľní a kuchýň. Biela farba na steny bola, je a vždy bude trendová.

Žltá

Dvíha náladu, zvyšuje sebavedomie, odstraňuje únavu. Pri použití v interiéri rozjasní miestnosť, ale treba si však dávať pozor na príliš intenzívne odtiene, ktoré môžu spôsobovať únavu očí a narúšať koncentráciu. 

Oranžová

Táto farba v interiéri je radosť a pozitívna energia. Zvyšuje optimizmus a libido, prežiari každý interiér. Oranžové izby sú veselé a útulné, preto v nich ľudia radi trávia čas. Konečný efekt v interiéri závisí od intenzity (sýtosti) zvoleného odtieňa. V nadmernom množstve oranžová môže spôsobiť podráždenie a migrény.

Červená

Aktivizuje, vzbudzuje energiu a chuť do jedla. Preto sa vo všeobecnosti práve pre značky spojené s jedlom využíva najmä červená. Ale pozor – červená aj keď je optimistická, môže vzbudiť agresiu a impulzívnosť. Ak teda chceme mat v interiéri niečo v červenej – stavte na akcenty! Nech je to jedna stena, detaily atď. Najlepšia je do kuchyne a jedálne a vo forme všelijakých  príslušenstiev: tanierov, prestierania, obrusov, keramiky atď.

Zelená

Farba pokoja, nádeje, pomáha v sústreďovaní a zlepšuje pamäť. Veľmi súvisí s prírodou, vyvoláva dojem, že ste v lese obklopení stromami a rastlinami, čo prináša pokoj a relaxáciu. Rozhodne je to najlepšia farba do kancelárie alebo do Vašej pracovne!

Hnedá

Farba zeme, dáva pocit spoľahlivosti, bezpečnosti a útulnosti. Predstavuje domov, tradíciu, ale aj zdržanlivosť. Má ju doma takmer každý. Hnedé môžu byť podlahy, okná, dvere, ale aj nábytok. Ale pozor. Príliš tmavé odtiene a príliš veľa použitia môžu byť samozrejme depresívne. Je preto vhodné ju kombinovať a k hnedému nábytku zvoľte napríklad kontrastné textílie.  

Čierna

Zvyšuje dôveru, poukazuje na silu, autoritu a eleganciu. Použitím čiernej farby môžete priestor opticky zúžiť. Neznie to veľmi dobre, ale výborným riešením je bielená čierna, čiže všetky odtiene sivej, ktorá doma je nenahraditeľná vďaka svojej schopnosti zvýrazniť ďalšie farby. Je tiež perfektným pozadím pre detaily a zvýraznenie všelijakých predmetov.

Zdroj foto: Westwing