Pánske hodinky: Dominantný doplnok s pozoruhodnou históriou

Pánske hodinky sú šperkom odrážajúcim nielen štýl, ale aj miesto v spoločenskom rebríčku. Preto by sa ich výberu mala venovať patričná pozornosť. Aká história ale za vznikom najdominantnejšieho pánskeho doplnku stojí?

Prvé náramkové hodinky

Koncept výroby náramkových hodiniek siaha až do 16. storočia, kedy boli vyrobené prvé hodiny vôbec. Inšpiráciou pre ich vznik boli prenosné pružinové hodiny z 15. storočia. Dlhé obdobie sa náramkové hodinky vyrábali a boli nosené výlučne ženami. Pre mužov boli až do konca 19. storočia určené vreckové hodinky. Pre synchronizáciu času v bojoch počas vojen boli ale takéto hodinky nepraktické. Vojaci si preto začali hodinky pripevňovať k zápästiu. Ako prvá si dala pánske náramkové hodinky patentovať spoločnosť Garstin Company v Londýne v roku 1893. Tieto hodinky sa ale vyrábajú už od 80. rokov 19. storočia. Britskí dôstojníci ich používali počas koloniálnych vojen, napríklad v Anglo-barmskej vojne v roku 1885. Tieto počiatočné modely boli štandardné vreckové hodinky pripevnené na kožený remienok. Až začiatkom 20. storočia sa začali vyrábať pánske náramkové hodinky, ako ich poznáme dnes. Dizajn náramkových hodiniek si v roku 1903 dala patentovať švajčiarska spoločnosť Dimier Frères & Cie.

Cartier a Rolex – ako a kedy vznikli hodinky najzvučnejších značiek?

Brazílsky letec Alberto Santos-Dumont v roku 1904 požiadal svojho priateľa, francúzskeho hodinára Louisa Cartiera, aby mu navrhol hodinky, ktoré bude môcť použiť počas svojich letov. Príbeh značky Rolex sa začal písať o rok neskôr, v roku 1905, kedy sa Hans Wilsdorf presťahoval do Londýna a založil si firmu so svojím švagrom Alfredom Davisom.  Spoločnosť Wilsdorf & Davis sa zaoberala výrobou a predajom kvalitných hodín za prijateľné ceny. Neskôr sa značka premenovala na Rolex. Wilsdorf onedlho prešiel na výrobu náramkových hodiniek a uzavrel zmluvu so švajčiarskou firmou Aegler na výrobu série náramkových hodiniek. Jeho hodinky Rolex z roku 1910 sa stali prvými hodinkami takéhoto typu, ktoré získali osvedčenie za presnosť vo Švajčiarsku.

Hodinky a 1. svetová vojna

Názor verejnosti na pánske náramkové hodinky výrazne ovplyvnila 1. svetová vojna. Počas vojny bol pri delostreľbe a v zákopovej vojne viac ako čokoľvek dôležitý presný čas, preto sa pre vojakov britskej armády od roku 1917 vyrábali špeciálne hodinky z nerozbitného skla a so svietiacim ciferníkom. Rovnako pre letcov boli oveľa účelnejšie náramkové hodinky. Na konci vojny mal takéto hodinky už takmer každý vojak a v ich nosení sa pokračovalo aj po vojne, nosili ich už aj civilisti. Tak sa z predtým dámskej záležitosti stal pánsky trend, pretrvávajúci do dnes. Po vojne sa preto začalo s ich masovou produkciou. Prvý úspešný samonavíjací systém vynašiel John Harwood v roku 1923. V tridsiatych rokoch už náramkové hodinky takmer úplne nahradili tie vreckové.

Mechanické alebo digitálne?

Hodinky, ktoré sa vyvíjali od 16. storočia do polovice 20. storočia, boli mechanickým zariadením, ktoré poháňala navíjacia hnacia sila otáčajúca ozubenými kolesami a následne ručičkami. Čas v mechanických hodinkách je udržiavaný pomocou rotujúceho vyvažovacieho kolesa. Vynález elektrických hodiniek Quartz v 60. rokoch 20. storočia znamenal radikálnu zmenu pre celý hodinkový priemysel. V sedemdesiatych rokoch sa hodinky fungujúce elektronicky pomocou malej batérie úplne zmocnili hodinového priemyslu. Hoci sa mechanické hodinky stále dajú zohnať, drvivá väčšina hodiniek má práve strojček quartz. Okrem hodiniek s mechanickým a quartzovým strojčekom môžete vsadiť na hodinky digitálne.

Hodinky dnes

V súčasnosti sa dá vybrať z veľkého množstva náramkových hodiniek, podľa účelu, na aký sú potrebné – klasické, luxusné a športové modely. Je vhodné, ak muž hodinky pri jednotlivých udalostiach strieda. Významnú rolu pri výbere hodiniek zohráva viacero faktorov – miera vodotesnosti (uvádzaná v ATM) a materiály, z ktorých je vyrobené sklíčko, aj samotný remienok. Či sa na pánskom zápästí vynímajú kožené, látkové alebo oceľové hodinky, švédsku značku Daniel Wellington vďaka jej jedinečnému, klasickému a nadčasovému dizajnu nikto neprehliadne. Preto ak hľadáte kvalitu a jedinečný dizajn nadčasovej ležérnej elegancie a minimalizmu za primeranú cenu, švédska značka je správnou voľbou.

Ikona v kategórii náramkových módnych hodiniek ponúka na výber množstvo modelov s klasickým nadčasovým koženým alebo ikonickým látkovým remienkom až po modernú verziu klasického dizajnu oceľových hodiniek. Nové luxusné hodinky Iconic Link v sebe odrážajú roky dôkladného remeselného umenia. Neprehliadnuteľný kovový náramok v elegantne zúženej forme s modernou siluetou má tri kusy článkov, pričom každý segment tvorí pevná oceľ. Iconic Link sú dostupné v leštenej nehrdzavejúcej oceli s jasnou striebornou úpravou alebo s rafinovaným pozlátením z ružového zlata.

Zdroj foto: Martin Slovík, IG: https://www.instagram.com/mrtn.grphc/