Najpoužívanejšia manipulačná technika aj pre vaše podnikanie

Ak vediete sklad, či prevádzku, v ktorej je potrebné manipulovať s ťažkým nákladom, nezaobídete sa bez manipulačnej techniky. Pod tento pojem spadá veľké množstvo rôznych užitočných pomocníkov. Ktoré sú tie najpoužívanejšie?

Manuálne paletovacie vozíky

Akýmsi základným typom manipulačnej techniky sú manuálne paletovacie vozíky. Tie slúžia na prepravu tovaru na relatívne krátke vzdialenosti. Je však možné s nimi manévrovať aj v extrémne úzkych uličkách skladových priestorov.

Ide o konštrukčne jednoduchú manipulačnú techniku, ktorá však svoju funkciu spĺňa maximálne efektívne. Samozrejme,manuálny paletovací vozík je potrebné fyzicky tlačiť/ťahať, ale aj tak s ním dokáže jeden človek presúvať tovar o váhe, s ktorou by „ručne“ ani len nepohol.

Elektrické nízkozdvižné vozíky

V prípade väčšieho objemu prepravovaného tovaru sa však môže stať, že manuálne paletovacie vozíky nebudú poskytovať dostatočnú pomoc. Vo väčších skladoch tak často možno nájsť elektrické nízkozdvižné vozíky. A nielen v skladoch, ale aj v rôznych výrobných halách popri priemyselných prevodovkách a ďalšej pohonovej technike.

Výhodou elektrických nízkozdvižných vozíkov je, že zamestnancov skladu v podstate úplne odbremenia od fyzickej námahy pri presúvaní ťažkého tovaru. A aj napriek tomu si zachovávajú kompaktné rozmery a obratnosť obyčajných paletovacích vozíkov.

Vysokozdvižné vozíky

Aj napriek tomu, že presúvanie tovaru s elektrickými nízkozdvižnými vozíkmi je skutočne bez námahy, pochopiteľne ich nie je možné využiť v prípade, že je potrebné tovar zakladať do regálov, či stohovať. Preto patria medzi najpoužívanejšiu manipulačnú techniku aj vysokozdvižné vozíky, ktoré sú na takéto úkony určené primárne. V minulosti boli vysokozdvižné vozíky poháňané spaľovacími motormi, ale v súčasnosti sú už na trhu aj plnohodnotné alternatívy v podobe výkonných elektrických vysokozdvižných vozíkov.

Zdroj foto: Halfpoint / Stock.adobe.com