H&M predstavuje ďalšiu dizajnérsku spoluprácu. Kto je Simone Rocha?

Každý rok svet módnych nadšencov netrpezlivo čaká na oznámenie dizajnérskej spolupráce s fast fashion reťazcom H&M. Tradične býva spolupráca uvedená v novembri. Mená sú tak lákavé, že preto, aby ste si vysnívaný kúsok stihli kúpiť, si musíte privstať. Minulý november však žiadna spolupráca uvedená nebola. Namiesto toho H&M prekvapilo a svoju ďalšiu dizajnérsku spoluprácu uvedie v marci. Kto je ale dizajnérka, ktorá dostala priestor po svetoznámych menách ako Versace, Balmain, Kenzo, Moschino či Giambattista Valli? Predstavujeme Simone Rocha.

Absolventka slávnej londýnskej univerzity Central Saint Martins študovala pod vedením Louisa Wilsona, ktorý mentoroval legendárne talenty britskej módnej scény ako John Galliano, Phoebe Philo alebo geniálny Alexander McQueen. V roku 2010, kedy zakladala svoje prvé štúdio, pracovala s tímom piatich ľudí. Dnes ich zamestnáva až 27, je majiteľkou dvoch kamenných obchodov v Londýne a v newyorskom Sohu a jej šaty obliekajú celebrity ako Rihanna, Julianne Moore alebo Alexa Chung. 

Simonin otec bol odevný dizajnér a už od malička trávila veľa času v jeho ateliéri. Jej prvý návrhársky projekt vznikol v spojitosti s témou zdravotných sestričiek, v ktorom sa snažila z klasického tvaru a konštrukcie ich čiapok vytvoriť sukňu. „Vtedy som si uvedomila, že prostredníctvom šiat môžem vytvárať určité emócie,“ hovorí dizajnérka. Postupne sa prepracovala k svojmu vlastnému rukopisu. 

Ústredným leitmotívom jej tvorby sú vždy historické odkazy na dobové odievanie, ktoré pretavuje do modernejších foriem – zmes opojnej melanchólie, aristokratického lesku, drahých materiálov a honosných šperkov, ktoré sa objavujú nielen na krku, ale aj v podobe rôznych perlových korzetov a zdobeného makramé. 

Jej kolekcie sa vyznačujú podmanivou ženskosťou, no zároveň sa neboja aplikovať aj prvky mužského šatníka. Koketné dekolty lemované perlami a drahými kameňmi, nafúknuté rukávy „leg of mutton“, fantastické brokátové šaty v zlatom odtieni, kvetinové výšivky akcentujúce ženské poprsie, historizujúce nadýchané sukne s kabátikmi pre novodobé Johanky z Arcu, ktoré však nezabúdajú na svoju ženskosť a nevinnosť. 

Kolekcia Simone Rocha x H&M bude dostupná od 11.marca online aj vo vybraných kamenných predajniach. Kolekcia samotná má byť odrazom jej doterajšej práce a vplyvov na jej tvorbu. Okrem dámskej módy a doplnkov bude v rámci kolekcie predstavená pánska aj detská móda, ktorú tak uvidíme v podaní Simone Rocha po úplne prvý raz.

„Som nadšená, že môžem pracovať s H&M na tejto veľmi špeciálnej kolekcii. Je naozajstnou oslavou rukopisu mojej značky a všetkých vplyvov, ktoré ma formovali. Ako dizajnérka, aj ako zákazníčka som bola fanúšičkou konceptu dizajnérskych spoluprác H&M. Margiela, Alber Elbaz, Comme des Garcons – je to úžasný zoznam predchodcov, ktorého sa stávam súčasťou.“

Simone Rocha

Text: Viktória Vargová a Betty Molnárová

Zdroj foto: H&M