Simone Rocha prichádza s novou romantickou kolekciou na sezónu SS/2021

Perly, výšivky, záplava živôtikov, bohato zdobené rukávy a typický viktoriánsky romantizmus. Dnes už ikonické atribúty návrhárky Simone Rocha sú súčasťou aj novej kolekcie na sezónu SS/2021, ktorú predstavila predminulý týždeň v galérii Hauser & Wirth. Chcela 30 nových lookov predviesť v jasnom priestore, aby sa mohli stať akousi víziou svetla.

Simone Rocha prichádza s novou romantickou kolekciou na sezónu SS/2021

Absolventka slávnej londýnskej univerzity Central Saint Martins študovala pod vedením Louisa Wilsona, ktorý mentoroval legendárne talenty britskej módnej scény ako John Galliano, Phoebe Philo alebo geniálny Alexander McQueen. V roku 2010, kedy zakladala svoje prvé štúdio, pracovala s tímom piatich ľudí. Dnes ich zamestnáva až 27, je majiteľkou dvoch kamenných obchodov v Londýne a v newyorskom Sohu a jej šaty obliekajú celebrity ako Rihanna, Julianne Moore alebo Alexa Chung. 

Simone Rocha prichádza s novou romantickou kolekciou na sezónu SS/2021
Módna návrhárka Simone Rocha

Simonin otec bol odevný dizajnér a už od malička trávila veľa času v jeho ateliéri. Jej prvý návrhársky projekt vznikol v spojitosti s témou zdravotných sestričiek, v ktorom sa snažila z klasického tvaru a konštrukcie ich čiapok vytvoriť sukňu. „Vtedy som si uvedomila, že prostredníctvom šiat môžem vytvárať určité emócie,“ hovorí dizajnérka. Postupne sa prepracovala k svojmu vlastnému rukopisu. 

„Nachádzam krásu v temnote, v znepokojení.“

Ústredným leitmotívom jej tvorby sú vždy historické odkazy na dobové odievanie, ktoré pretavuje do modernejších foriem – zmes opojnej melanchólie, aristokratického lesku, drahých materiálov a honosných šperkov, ktoré sa objavujú nielen na krku, ale aj v podobe rôznych perlových korzetov a zdobeného makramé. 

Jej kolekcie sa vyznačujú podmanivou ženskosťou, no zároveň sa neboja aplikovať aj prvky mužského šatníka. Koketné dekolty lemované perlami a drahými kameňmi, nafúknuté rukávy „leg of mutton“, fantastické brokátové šaty v zlatom odtieni, kvetinové výšivky akcentujúce ženské poprsie, historizujúce nadýchané sukne s kabátikmi pre novodobé Johanky z Arcu, ktoré však nezabúdajú na svoju ženskosť a nevinnosť. 

„Nová kolekcia má reflektovať krok vpred a nie obzerať sa späť,“ uviedla dizajnérka pre magazín Business of Fashion. Preto tentoraz použila skromnejšie materiály – bavlnu, hodvábny popelín, aby vyvážila honosnosť brokátu a taftu. Kolekcia vyniká veľkou svojvoľnosťou – pri jej tvorbe by ste na moodboarde dizajnérky prekvapivo našli pin-up bohyňu Bettie Page popri Nell Gwyn, prvej anglickej herečky a panovačnej milenky škótskeho kráľa Karola II. Rocha sa vždy zaujíma o ženské telá znázornené v kontexte doby a jeho premeny v jednotlivých historických časoch. Svojimi modelmi rada provokuje, ale nikdy nie je priamočiara. „Čaro zvádzania je esenciou, pretože odhaľuje silu vašej feminity. Ženy sú ženské a silné“, dodáva návrhárka. 

Zdroj videa a foto: Simone Rocha

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano