Simone Rocha prichádza s novou romantickou kolekciou na sezónu SS/2021

Perly, výšivky, záplava živôtikov, bohato zdobené rukávy a typický viktoriánsky romantizmus. Dnes už ikonické atribúty návrhárky Simone Rocha sú súčasťou aj novej kolekcie na sezónu SS/2021, ktorú predstavila predminulý týždeň v galérii Hauser & Wirth. Chcela 30 nových lookov predviesť v jasnom priestore, aby sa mohli stať akousi víziou svetla.

Absolventka slávnej londýnskej univerzity Central Saint Martins študovala pod vedením Louisa Wilsona, ktorý mentoroval legendárne talenty britskej módnej scény ako John Galliano, Phoebe Philo alebo geniálny Alexander McQueen. V roku 2010, kedy zakladala svoje prvé štúdio, pracovala s tímom piatich ľudí. Dnes ich zamestnáva až 27, je majiteľkou dvoch kamenných obchodov v Londýne a v newyorskom Sohu a jej šaty obliekajú celebrity ako Rihanna, Julianne Moore alebo Alexa Chung. 

Módna návrhárka Simone Rocha

Simonin otec bol odevný dizajnér a už od malička trávila veľa času v jeho ateliéri. Jej prvý návrhársky projekt vznikol v spojitosti s témou zdravotných sestričiek, v ktorom sa snažila z klasického tvaru a konštrukcie ich čiapok vytvoriť sukňu. „Vtedy som si uvedomila, že prostredníctvom šiat môžem vytvárať určité emócie,“ hovorí dizajnérka. Postupne sa prepracovala k svojmu vlastnému rukopisu. 

„Nachádzam krásu v temnote, v znepokojení.“

Ústredným leitmotívom jej tvorby sú vždy historické odkazy na dobové odievanie, ktoré pretavuje do modernejších foriem – zmes opojnej melanchólie, aristokratického lesku, drahých materiálov a honosných šperkov, ktoré sa objavujú nielen na krku, ale aj v podobe rôznych perlových korzetov a zdobeného makramé. 

Jej kolekcie sa vyznačujú podmanivou ženskosťou, no zároveň sa neboja aplikovať aj prvky mužského šatníka. Koketné dekolty lemované perlami a drahými kameňmi, nafúknuté rukávy „leg of mutton“, fantastické brokátové šaty v zlatom odtieni, kvetinové výšivky akcentujúce ženské poprsie, historizujúce nadýchané sukne s kabátikmi pre novodobé Johanky z Arcu, ktoré však nezabúdajú na svoju ženskosť a nevinnosť. 

„Nová kolekcia má reflektovať krok vpred a nie obzerať sa späť,“ uviedla dizajnérka pre magazín Business of Fashion. Preto tentoraz použila skromnejšie materiály – bavlnu, hodvábny popelín, aby vyvážila honosnosť brokátu a taftu. Kolekcia vyniká veľkou svojvoľnosťou – pri jej tvorbe by ste na moodboarde dizajnérky prekvapivo našli pin-up bohyňu Bettie Page popri Nell Gwyn, prvej anglickej herečky a panovačnej milenky škótskeho kráľa Karola II. Rocha sa vždy zaujíma o ženské telá znázornené v kontexte doby a jeho premeny v jednotlivých historických časoch. Svojimi modelmi rada provokuje, ale nikdy nie je priamočiara. „Čaro zvádzania je esenciou, pretože odhaľuje silu vašej feminity. Ženy sú ženské a silné“, dodáva návrhárka. 

Zdroj videa a foto: Simone Rocha

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano