Harmónia tela a mysle alebo cesta po kúpeľoch

Nič nedostane telo i myseľ do dokonalej harmónie tak ako balanc medzi prácou a oddychom. Telo, ktoré ma dostatok času na regeneráciu či fyzickú alebo psychickú, je prirodzene šťastnejšie, plné novej energie a ideí. Zhrnuli sme pre vás tipy na výlety či pobyty, ktoré budu oslavou príjemného (aktívného) oddychu. Užite si ho plnými dúškami, tak ako my.

Piešťany

Keď niekto povie západne Slovensko vybaví sa nám v redakcii hneď pár miest, ktoré sú pre nás kľúčové a zaručujú dokonalý oddych a komfort.

Hneď prvým takýmto miestom sú Piešťany. Známe kúpeľné mesto má vskutku čo ponúknuť. Okrem prerobeného Kolonádového (Sklenného mosta) mosta, na ktorého čele je charakteristický barlolamač od Roberta Kühmayera vás Piešťany pohostia výbornou kávou v našej obľúbenej Norma Cafe a poctivou kúpeľnou oplátkou od Guden Guden. Počas vychutnávania toho najlepšieho čo gastro v Piešťanoch ponúka, odporúčame navštíviť samozrejme kúpeľný ostrov, kde sa počas horúcich dní môžete schladiť na kúpalisku Eva, ktoré je zasadené medzi stromami v parku. Keď však v parku, kúsok za jazierkami s leknami odbočíte, dostanete sa k ramenu Váhu, kde vás poteší pohľad na krásnu zeleň, lekná a iné vodné rastliny či veselé nutrie riečne, ktoré sa priblížili k ľuďom. Za pozornosť stoji určite aj druhá strana mosta, kde vás privíta dychberúca architektúra Hotela Slovan a jeho nádherne okolie, kde vždy začiatkom jari kvitne úchvatná magnólia. A ak by ste nemali ružových kvietkov dosť, choďte pozrieť na Námestie SNP neďaleko Pošty, uchváti vás pohľad na jemné sakury. Pokiaľ si však hovoríte, že to za jeden deň ani nemôžete všetko stihnúť, zážitkové ubytovanie ponúka hotel Thermia Palace. Po dlhom dni skúmania a zážitkov vaše telo rozhodne ocení kúpeľný oddych, krásny výhľad na park a luxusnú starostlivosť v srdci Piešťan.

Tip redakcie: Pre funky, vintage a najmä trendové kúsky navštívte Sekáč. Ak vám potom vyhladne odporúčame Dart, U Furmana a našu najnavštevovanejšiu Bagetériu Latika.

Sliač

Ak si niekto myslel, že náročne je vybrať jedno miesto na západe, netusí ako náročne je to na Strednom Slovensku, kde vás takmer všade teší pohľad na krásne vrchy a zeleň, ktorú na západe len ťažko hľadáme v rovnakom pomere. Nakoniec sa nám to podarilo a vybrali sme Sliač.

Sliač je pre nás takmer povinnou zástavkou pri návšteve stredného Slovenska. Nielenže je priesečníkom medzi Zvolenom a Banskou Bystricou, ale je aj prenádherným miestom stvoreným na oddych. Pokiaľ túžite po skutočnom „novom nádychu“, ste tu správne. Doposiaľ takmer nezmenená architektúra z čias minulých, okolie plné zelene a lesných chodníčkov, všetky sprevádzané štebotom vtákov. Áno, je to čistá idylka, ktorá snúbila prírodu a neďaleké mestá, pričom stvorila kúpeľne mesto s nádychom nostalgie. Určite odporúčame zbaliť piknikový kôš a vyraziť skúmať nové cestičky začínajúce v parku prepojené s lesom. Samozrejme, cez leto vás okrem tieňu stromov poteší aj kúpalisko neďaleko tenisových kurtov. Gastronómiu najvyššej úrovne tu síce nečakajte, ale jedlo vám rozhodne po prechádzke a s takýmito výhľadmi bude chutiť ešte viac. Pokiaľ sa chcete najesť priamo v Sliači, odporúčame staviť na vlastné chute, intuíciu a samozrejme otváracie hodiny prevádzok. My však radšej chvíľku hlad vydržíme a vychutnáme si v skutku skvelú pizzu a Talianske špeciality v Evijo v Bánskej Bystrici. Ak ešte nemáte dostatočne veľa krokov, vaše kroky z pizzerie priamo v centre môžu smerovať k námestiu, pamätníku či do našej obľúbenej banskobystrickej kaviarne Výklad. Ak sa rozhodnete vydať zo Sliaču opačným smerom, nezabudnite si vyzvihnúť vo Zvolene koláčik, ktorý má len ťažko konkurenciu aj v hlavnom meste. My sme sa na výlet vydali do konca len kvôli nemu :). Monamé nás okúzlilo, avšak chýbalo nám sedenie, kde by sme si zákusok mohli vychutnať, nakoľko ide o výrobňu spojenú s predajom. A tak si koláčik vychutnať môžete v parku alebo doma.

Krynica-Zdrój

Poďla názvu mesta určite už šípite, že nejde o nič Slovenské a máte pravdu. Nie že by sme nevedeli vybrať jedného zástupcu spomedzi všetkých kásnych miest východu, ale rozhodli sme sa vám ich priblížiť hneď niekoľko naraz. Veríme, že Tatry a Košice ste už zaregistrovali a môžeme vám ponúknuť pohľad na panenskú prírodu, bezkonkurenčné ceny a nápady na nejeden výlet.

Všetko to začalo už takmer pred desiatimi rokmi, kedy som sa vybrala s babičkou na poriadne dobrodružstvo. Teraz už ťažko povedať či som strážila ja ju alebo ona mňa, jedno je však jasné – s východným Slovenskom budem mať navždy spojené tie najkrajsie spomienky. Učaroval mi život miestnych ľudí z malých dediniek, tá najživšia zelená, akú som kedy len videla a pohostinosť, ktorá tu je žiaľ prepojená aj s chudobou. Samozrejme nehovorím teraz o veľkých mestách, ale o malých dedinkách neďaleko Sabinova, kde obyvateľov dokážete rýchlo spočítať na oboch rukách. Vedela som, že sa sem budem vracať a odvtedy tieto krásy odporúčam každému, koho volá príroda, dobro, niečo nové a v niečom určite aj nájdenie seba, zakotvené v uvedomení. Toto priniesol východ mne, ale ani len som netušila, že to nieje všetko a že neďaleko je nádherne kúpeľné poľské mestečko Krynica-Zdrój. Mesto sa pre vás stane dokonalým východzím bodom pre skúmanie viacerých slovenských miest, ale aj samotnej Krynice, ktorá ponúka veľa atrakcií a oddychových aktivít. Rozhodne naskočte na lanovku a vyvezte sa až k točitému chodníku medzi stromami, odkiaľ budete mať nádherné výhľady (podobné ako naša Čajka v oblakoch v Bojniciach). Rozhodne si pozrite špecifickú architektúru mesta, ochutnajte domáce pirohy a buďte šťastný, že neďaleko od hraníc ste zohnali ubytovanie za parádnu cenu, ktorá je s tou Slovenskou neporovnateľná a to o úrovni ubytovania vôbec nie je reč. Samozrejme však odporúčame vyraziť aj na Slovensko, kde v Sabinove môžete vidieť napríklad slávny Obchod na Korze. V Košiciach si užiť rušnú pešiu zónu, vynovený obrovský park a skvelú gastronómiu napríklad v Peppe’s. V Bardejove nájdete kľud a príjemnú prechádzku môžete zavŕšiť úžasným ázijským jedlom. My odporúčame Pad Thai v Pho Co.

Tip redakcie: 3 dni vám na preskúmanie krás stačiť rozhodne nebudú. 🙂

Mariánske Lázne

Obľúbené miesto pre celkovú relaxáciu našej šéfredaktorky, a to už niečo precestovala!

Spojenie oddychu, luxusu a krásneho prostredia – obdobnú definíciu by mohli mať aj Mariánske Lázne, kde nájdete všetko spomenuté. Výnimočná architektúra, ktorá priam dýcha kultúrou a sofistikovanosťou prepája elegantne mesto s mestskými parkami a vy si tak po každej procedúre, či kúpaní viete nájsť svoje miestečko pre oddych v obklopení prírody v centre mesta. Našim najobľúbenejším je Hotel Nové Lázne, ktorý ponúka luxusnú cestu v čase. Hneď ako otvoríte dvere na svojej hotelovej izbe, pochopíte ako veľmi ste tento oddych potrebovali. Procedúry, zábaly a plávanie v bazéne vám dopraje čas na relaxácium, ale i meditáciu nad vašimi novými nápadmi, zatiaľ čo sa budete cítiť ako v bavlnke. Deň samozrejme začnete, ale i ukončíte vďaka prepychovej gastronómii, ktorú v hoteli servírujú.

Zdroj foto: archív značiek, archív redaktorov Elisette.sk, Instagram @bettymolnarova a @ellmo22