Grace Kelly: Ani Oscar a status princeznej jej nepriniesli šťastný život

Bola a navždy zostane symbolom vznešenosti a pôvabu. Ako keby jej bola najvýznamnejšia rola, do ktorej bola obsadená samotným životom, rola princeznej, dopredu predurčená. Grace Kelly je dodnes označovaná za jednu z najelegantnejších žien sveta. Jej nadčasový a pôvabný šatník ju zaradil do zoznamu najlepšie oblečených žien všetkých čias. Právom je označovaná za jednu najväčších ženských filmových hviezd Hollywoodu. Jej krásu a talent obdivoval aj samotný Alfred Hitchcock. Ani to všetko ale nádhernej blondínke nezaručilo šťastný život.

Ako sa to začalo

Grace Patricia Kelly sa narodila 12. novembra 1929 vo Philadelphii ako tretie dieťa spomedzi troch súrodencov do zámožnej a vplyvnej rodiny. Od narodenia bola Grace vychovávaná v duchu silnej katolíckej viery, čo je jedným z dôvodov, prečo jej rodina nesúhlasila s jej hereckými ambíciami. Už ako 12 ročná si zahrala hlavnú postavu v divadelnej hre. Po tom, ako nebola prijatá na univerzitu sa rozhodla zobrať svoje šťastie do vlastných rúk a nasledovať svoj sen stať sa herečkou. Začala študovať herectvo na Americkej akadémii dramatických umení v New Yorku, kde na sebe usilovne pracovala a zdokonaľovala svoje herecké schopnosti. Od začiatku jej pri tom pomáhal a usmerňoval ju jej ujo, George Kelly. Hereckú kariéru začala blondínka na divadelných doskách a k divadlu sa aj neskôr rada vracala. Netrvalo dlho a Grace bola obsadená do predstavení na Brodwayi, dokonca bola označovaná za jednu z najsľubnejších osobností Brodwayu päťdesiatych rokov. Po úspechoch v divadle si talentovanú Grace všimli aj televízni producenti, od začiatku 50. rokov si zahrala vo veľkom množstve televíznych programov.

Od divadelnej herečky k filmovej hviezde

Úspech na televíznych obrazovkách jej zabezpečil príležitosť zahrať si menšiu rolu vo filme 14 hours. Hereckí kolegovia sa vtedy na jej adresu vyjadrili, že sa s ňou výborne spolupracuje a že pre Grace neexistuje zlý uhol kamery. Počas natáčania očarila herca Garryho Coopera, po boku ktorého dostala svoju ďalšiu, tentokrát väčšiu filmovú hereckú príležitosť vo filme High Noon. Grace ale ďalej pokračovala v zdokonaľovaní svojich hereckých schopností a navštevovala súkromné herecké hodiny. Naďalej sa venovala divadelnému herectvu, účinkovala v televíznych seriáloch a hrách. Spolu s príležitosťou zahrať si vo filme Taxi využila ponuku spoločnosti MGM, s ktorou podpísala 7 ročný kontrakt.

Skutočná sláva sa dostavila po jej účinkovaní vo filme Mogambo, v ktorom si zahrala po boku Clarka Gabla a Avy Gardner. Za stvárnenie vedľajšej postavy bola Grace ocenená Zlatým glóbusom a získala svoju prvú nomináciu na Oscara. V tom istom čase sa začala jej spolupráca s Alfredom Hitchocockom. Prvý spoločný film Dial M for Murder natočila pod jeho režisérskou taktovkou v roku 1954. Hitchcock sa stal jej mentorom a priateľom, natočili spolu ďalšie dva kultové snímky Rear Window a To catch a thief. Grace Kelly opakovane potvrdzovala svoje herecké nadanie, v roku 1954 si za rolu Georgie Elgin vo filme The country girl vyslúžila sošku Oscara.

Život princeznej

V roku 1955 sa Grace zúčastnila filmového festivalu v Cannes, čo sa jej stalo osudným. Herečka bola pozvaná zúčastniť sa na fotení s monackým princom Rainerom III. Zoznámila sa tak so svojim budúcim manželom, o rok neskôr sa zosobášili a kráske sa tak život otočil o 180 stupňov. Veľkolepú svadbu sledovalo cez televízne obrazovky 30 miliónov divákov, osobne sa jej zúčastnilo cez 700 hostí vrátane hviezd ako Ava Gardner, či Cary Grant. Pre Grace to znamenalo veľký životný obrat, ako členka kráľovskej rodiny sa po svadbe musela vzdať hereckej kariéry a naplno sa začať venovať povinnostiam, ktoré vyplývali z jej novonadobudnutého spoločenského statusu. Venovala sa najmä filantropii.

O Grace je známe, že jej herectvo chýbalo, preto na začiatku 60. rokov seriózne zvažovala ponuku Alfreda Hitchcocka zahrať si hlavnú úlohu v jeho pripravovanom filme Marnie. V 70. rokoch dostala kňažná ďalšiu filmovú ponuku od režiséra Herberta Rossa. Všetky ponuky bola ale nútená, pre nesúhlas verejnosti a manžela Rainera, odmietnuť. V tomto čase sa aspoň čiastočne vrátila k tomu čo milovala tak, že začala prednášať poéziu a narozprávala dva filmy. Krátko pred smrťou spolu s manželom začali natáčať nezávislý film Rearranged. Naplánované bolo rozšírenie filmu, ktoré sa však pre Gracinu predčasnú smrť už neuskutočnilo.

Manželovi porodila 3 deti: princeznú Caroline, princa Alberta a princeznú Stéphanie. Hoci všetko napovedá tomu, že Grace prežila krásny a naplnený život, povráva sa, že to nebola celkom pravda. Po niekoľkých rokoch v manželstve už viac údajne nebola šťastná a chýbal jej aj kontakt s herectvom. Kariéry sa vzdala keď bola na samotnom vrchole, len ako 26 ročná. 13. septembra 1982, vo veku 52 rokov ju pri šoférovaní zasiahla mŕtvica a napriek tomu, že ju do nemocnice previezli živú, zomrela v nasledujúci deň na následky zranení, ktoré pri nehode utrpela.

Zdroj foto: pinterest.com