Giorgio Armani uvádza svoj prvý udržateľný parfum My Way

Život je dobrodružstvo a každá žena v ňom píše svoj jedinečný príbeh. Svoju cestu. Ikonická talianska značka Giorgio Armani predstavuje svoju vôbec prvú ekologickú vôňu My Way, vyrobenú z prírodných ingrediencií s nulovou uhlíkovou stopou a v recyklovateľnom flakóne. Môžeme hovoriť o priam revolučnom kroku vo svete luxusných parfumov, kde sa ročne vyhodia milióny spotrebovaných fľaštičiek. My Way ponúka novú cestu nielen k udržateľnosti, ale i v poňatí filozofie k samotnému životu. Bohémsky, ale zodpovedne. S láskou k druhým i k prírode. Čas na zmenu je práve teraz. 

I am what I live 

„Som tým, čo žijem,“ hlása krédo kampane, kde tvár novej vône – herečka Adria Arjona – cestuje po svete, aby objavovala krásu v odlišnostiach. Je to pôsobivý a priamočiary manifest človeku i pestrosti kultúr. Na každom okamihu záleží a naša cesta sa odhaľuje vždy v spojení s druhými ľuďmi – autenticita totiž môže byť nákazlivá. Pokiaľ totiž človek vidí autenticitu u ostatných, môže sa premeniť na tú najprirodzenejšiu verziu samého seba. My Way je viac než len názov, je to metaforické vyjadrenie zemepisných i emocionálnych križovatiek, ktoré utvárajú charakter človeka. Hlavné kódy parfumu predstavujú slobodná ženskosť, otvorenosť a spontánna zvedavosť. 

Srdce z kvetín, hlava z pomarančovníka 

Po prvom privoňaní na vás dýchne leto – aróma talianskych citrónovníkov a pomarančov zmiešaná s kvetinovými tónmi. My Way bol vytvorený olfaktorickou cestou dvoma najznámejšími majstrami – parfumérmi Carlosom Benaïm a Brunom Jovanovicom, ktorí prehľadali celý svet, aby vybrali tie najdelikátnejšie ingrediencie.

Hlavu tvorí kvet afrického pomarančovníka, kalabrijský bergamot, v srdci (tzv. nízkych tónoch) podporený ručne zbieranými kvetmi tuberózy, ktoré krásne harmonizujú s indickým jazmínom. Bourbonská vanilka, získaná od lokálnych komunít na Madagaskare, sa v základe doplňuje s cédrom z americkej Virginie a bielym pižmom. Ak máte radi silnejšie drevité arómy so sladkými podtónmi, My Way vás ovlaží svojím dynamickým profilom. Je to čistá ženská esencia, jemná vo svojej podstate, ale nezabudnuteľná vo svojej odvážnej sviežosti. Preniká na neznáme územia, aj napriek svojej intenzite vás vôňa neruší, aj keď ju cítite celý deň. Pôsobí ako pozitívny závan optimizmu, je veselá, nevtieravá a priama. 

Ručne, tradične a udržateľne 

Autori spojili tradičné techniky s inováciami a vytvorili najčistejšie a najjemnejšie tóny s autentickým prírodným výrazom. Srdce vône, ktoré vzniklo exkluzívne pre Armaniho, sa získava pri použití procesu molekulárnej destilácie, ktorý umožňuje parfumérom vybrať len určitý segment tuberózy. Pre My Way tak vznikol ojedinelý výťažok. Výsledkom je tuberózna nôta zložená zo zamatových krémových faziet, vďaka čomu parfum vytvorí po nastriekaní kvetinový oblak, ktorého jednotlivé motívy zošľachťuje, takže ho cítite ešte dlho po nanesení.  

Pomarančový kvet sa do voňavky spracováva pomocou modernejšej verzie tradičného majstrovského procesu extrakcie – tzv. „enfleurage“, vďaka čomu je možné verne zachytiť vonné zložky kvetín. V januári sa v Egypte ručne zozbierajú plody pomaranča, následne sa oberú pomarančové kvety a extrakcia prebieha v Káhire. Tento zdĺhavý a náročný starobylý proces zahŕňa opakované plnenie pomarančových kvetov do esencie pomaranča a jeho výsledkom je za studena extrahovaná vôňa. Táto prírodná metóda dokáže zachytiť živý charakter ovocia a pomarančový kvet v celej jeho bohatosti. 

Najkvalitnejšie ingrediencie zo zodpovedných zdrojov 

Spoločnosť Armani Beauty uprednostňuje prácu s miestnymi programami, ktoré podporujú znevýhodnené a ekonomicky zraniteľné komunity, opierajúc sa o princípy fair trade. Vanilka obsiahnutá v My Way bola získaná prostredníctvom inkluzívneho programu zberu a spracovania. Jednak je týmto spôsobom zaistená spoľahlivá práca a príjem ľuďom, ktorí sú spravidla z pracovného trhu vylúčení, jednak je vďaka kompletnej výslednej kontroly garantovaná konzistentne najvyššia kvalita vanilky. Podporuje sa predovšetkým situácia domácich pestovateľov, čím dochádza k celkovému zlepšeniu lokálneho podnikateľského prostredia. Vôňa tiež obsahuje alkohol na rastlinnej báze z francúzskej červenej repy, pestovanej v podmienkach maximálne šetrných voči životnému prostrediu. 

„Verím, že obohacujúce zážitky, ktoré majú moc docieliť skutočný pokrok, prichádzajú prostredníctvom medzikultúrnych výmen.“ 

Giorgio Armani

Flakón ako talizman 

My Way je stelesnením dokonalých organických tvarov – zaoblené hrany i viečko pripomínajúce neotesaný kameň spolu vytvárajú nádherný dizajnový flakón, ktorý sa navyše veľmi príjemne drží. Jemná ružová farba parfumu kontrastuje s tmavomodrým odtieňom, ktorý symbolizuje Zem. Zlatý prstenec s logom Giorgio Armani je symbolom jedinečnej cesty plnej dobrodružných zážitkov. Hrdlo flakónu je zdobené luxusnou modrou látkou, ktorá vôňu prepája so svetom módy. 

Giorgio Armani ako prvá značka v parfumérskom priemysle uvádza inovatívny, jednoduchý a čistý systém opätovného doplňovania, ktorý nevyžaduje použitie lievika. Uzáver s rozstrekovačom sa jednoducho odstkrutkuje a do hrdla flakónu sa vsunie náhradná 150 ml fľaštička, ktorej obsah môžete pohodlne preliať. Takto sa až o 32 % zníži spotreba kartónu, o 55 % spotreba skla, až o 64 % spotreba plastu a o 75 % spotreba kovu v porovnaní s použitím ďalších štyroch nových 50 ml fľaštičiek. Armani Beauty sa zároveň snaží o minimalizáciu uhlíkovej stopy a v roku 2025 chce dosiahnuť absolútnu uhlíkovú neutralitu. 

Sklo fľaštičky vône i náhradnej náplne sú recyklovateľné, pričom každý prvok flakónu s rozprašovačom môžete tiež samostatne recyklovať. Kto by však chcel zahadzovať toľkú krásu? Parfum môže napríklad zdediť vaša dcéra ako voňavú spomienku na vás. Parfum tak získava viac na svojej cene, stáva sa pokladom, ktorý môžu uchovávať a tešiť sa z neho celé generácie. 

Zdroj foto: Giorgio Armani, Marionnaud

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano