Nový model dobre padnúcej podprsenky vzniká minimálne rok – podieľa sa na ňom až 300 ľudí

Niektoré modely spodnej bielizne vyzerajú nádherne, ale, bohužiaľ, nám nesadnú,“ počúva veľmi často profesionálna štylistka spodnej bielizne Žaneta Ilutanová. „Niekde nás to škrtí, inde tlačí a – aha, tu to fakt škrabe,“ sťažujú sa ženy s plnými krivkami v rôznych predajniach bielizne z rôznych regiónov Slovenska. Nie každý výrobca dokáže navrhnúť a ušiť bielizeň, ktorá naozaj dobre padne. Našťastie je Triola známa svojou kvalitou a dobrými strihmi, ktoré si slovenské ženy obľúbili. Jej podprsenky poskytujú funkčnosť a komfort aj nositeľkám s naozaj veľkým poprsím, aj tým, ktoré majú prsia mierne povädnuté a s asymetriou. Navrhnúť a ušiť dobrú podprsenku vo veľkosti napr. H 90 už vyžaduje naozaj dlhoročnú skúsenosť, zručnosť aj dobrú znalosť všetkých žien, ktoré budú túto bielizeň nosiť.

Dvakrát meraj a raz strihaj

Tak v čom spočíva tá dokonalosť? Hlavne v testovaní a neustálom skúšaní. Testujú sa materiály, ktoré si návrhárky Trioly vyhliadnu na špecializovaných veľtrhoch bielizne a plaviek najčastejšie v Paríži a Cannes. Skúša sa ich kvalita, udržateľná funkčnosť, fyzikálne vlastnosti, pružnosť, ťažnosť, čas, za ktorý sa operú, odolnosť proti poškodeniu či stálosť farieb pri záťažovom používaní a praní. Keď materiál prejde týmto prvým testom, ušijú modelárky a krajčírky prvé modely. Hneď na začiatku tohto celého procesu špecialisti z materiálového tímu rozhodnú, na aký strih sa ktorá látka hodí, či to bude niečo sexy pre mladé a odvážne ženy či podprsenka pre tie, ktoré chcú od bielizne hlavne jednu funkciu – zafixovať, zdvihnúť prsia do očakávanej výšky a sformovať pekný dekolt.

Armáda testeriek rozhodne

Tieto modely sa rozdajú na posúdenie profesionálom z odboru, a to nielen z Česka, kde firma sídli, ale aj zo Slovenska, kde sa modely tejto obľúbenej značky hojne predávajú. Odborníci a predajcovia posúdia, či sa bude model ženám páčiť a či sa bude predávať.

Potom opäť zasiahnu šikovné ruky krajčírok, ktoré ušijú niekoľko desiatok kusov z jedného modelu, a to v rôznych veľkostiach, napr. od veľkosti košíkov B do H alebo od D do M a vo veľkosti obvodov od 65 do 105. Modely potom šéfka testov rozdá na vyskúšanie tzv. testerkám, alebo prebandkám. Tých má Triola asi 300. Sú to ženy rôzneho veku a rozličných postáv. Zastúpené sú ženy s menšími prsiami, na ktoré sa navrhuje a šije jedna báseň. Potom sú tu ženy so stredne veľkými prsiami a krásne zaoblenými bokmi, také tie neprehliadnuteľné sošné postavy, na ktorých je všetko riadne a poriadne a hlavne na svojom mieste a neprehliadnuteľné. Keď taká žena kráča po ulici, akoby jachta plávala na vlnách…

Krivky podľa Rubensa

„A nesmieme zabudnúť na skupinu žien, ktorých počet neustále rastie. Žien, ktoré obdivoval flámsky maliar Rubens aj český fotograf Saudek – a ktoré sú zvečnené v ich dielach,“ približuje krivky kyprých oversize krások Lýdia Malchárková z Trioly. Práve pre ne vie táto značka navrhovať a šiť dokonale padnúcu bielizeň. „Tie všetky dostanú modely podprseniek a nohavičiek a nejaký čas ich intenzívne používajú a perú a nosia a perú, a to všetkými možnými spôsobmi, v rukách aj v práčke, kľudne aj na rumpli,“ dopĺňa. Prebantky sa proste s tými kúskami nemaznajú, idú v nich do práce, idú na chalupu, kde pracujú na záhrade či chodia do lesa na huby. Nosia ich pod tričkom aj obnoseným svetrom či luxusnou blúzkou. A potom ich prinesú späť do Trioly na posúdenie a uvedú v dotazníku všetko, čo by budúcej novinke vytkli či v čom by ju pochválili. „Naše modelárky  a návrhárky modely obhliadnu a zhodnotia. Samozrejme, že model potom zostane testerke,“ vysvetľuje L. Malchárková. „Niekedy sa stane, že skúšobný strih prejde ešte takými dodatočnými zmenami, že žene zostane jedinečný originál, ktorý nie je nikde inde k videniu či sa nedá kúpiť.“

Pozrite si Príbeh podprsenky alebo dva tak trochu iné záťažové testy, teda vtipné videá, ako spodnú bielizeň testujú deti a ako testujú muži.

Zdroj foto: Triola