Na hudobnom festivale v Sanreme, ktorý aktuálne prebieha v Taliansku sa okrem súťažných skladieb predviedla aj talianska blogerka a influencerka Chiara Ferragni a doslova šokovala publikum svojimi šatami. Tie boli navrhnuté Mariou Graziou Chiuri, kreatívnou riaditeľkou módneho domu Dior v spolupráci s Chiarou. Hlavným kritériom výberu šiat Chiary , ktorými debutovala na scéne Ariston bolo to, aby vedeli odkomunikovať dôležitý odkaz a posolstvo ženám a zároveň chcela ľuďom priblížiť vlastný životný príbeh a víziu vnímania sveta.
Úvodný večer festivalu sa Chiara Ferragni predstavila v šatách s názvom „Cíť sa slobodne“. Ako sama hovorí, nechcela mať na sebe iba klasické excentrické večerné šaty. Vedela, že na najpopulárnejší festival v Taliansku musí priniesť niečo iné, spoločensky dôležité, venované ženám v boji za svoje práva a nezávislosť. A chcela to vyjadriť prostredníctvom módy a večerných šiat , ktoré mala na sebe úpočas festivalu. Hodvábne čiernobiele šaty obohatené o štólu s jasným odkazom „cíť sa slobodne“ vznikli v spolupráci kreatívnej riaditeľky Diora Marie Grazie Chiuri a fotografky Fulvie Carnevale z umeleckej dvojice Claire Fontaine. Nesú v sebe jasný odkaz ženám. „Cíťte sa slobodne a samé sebou, bez toho aby ste pociťovali strach z toho, čo si o Vás pomyslí okolie“ Každá žena by sa mala cítiť slobodne, mala by robiť slobodné rozhodnutia, ktoré nemusia byť v súlade s tým, čo sa od nich spoločensky očakáva. Aj úspech ženy častokrát vyvoláva pocity viny ak je v konflikte s materstvom a podobne. Častokrát sa žena ktorá si buduje kariéru považuje za nie dosť dobrú matku a z toho vyplývaju aj frustrácie s ktorými denne bojuje. Na tieto dôležité témy chcela Chiara poukázať.
Ako druhé Chiara na Festivale Sanremo predstavila šaty s názvom „Proti nenávisti“. Ďalšie šaty a silný odkaz ženám tentokrát prostredníctvom nápisov na šatách proti samotnej Chiare, ktoré jej píšu ľudia priamo na sociálne siete v komentoch. Tie sú namierené voči jej výzoru a hlavne narážajú opäť na fakt, že je už matkou a isté veci by už nemala nosiť či ukazovať. Šaty symbolizujúce popísanú stranu knihy o pohŕdaní voči ženám s ktorými denne prichádza do styku. Čierny text na bielom podklade. Presne také sú vety na bielych hodvábnych šatách vyšívané čiernymi perlami poukazujúce na konkrétne nadávky od jej sledovateľov, ktoré Chiara pravidelne dostáva ako napríklad. “ Prečo si nedáš zväčšiť prsia“ alebo „Si matka ktorá vyzerá ako z bordelu“. Odkazom ženám matkám má byť fakt, aby neriešili názory iných ľudí, ktorí pre nich nič neznamenajú, ale zamerali sa na názory od ľudí, ktorí ich milujú a vážia si ich.
Hlavnou myšlienkou tretích šiat „Bez Hanby“ bolo vrátiť pozornosť k právam žien a ich telám. To ako sa so ženským telom v súčasnosti nakladá je veľmi diskutabilné a otázne. Myšlienka šiat, ktoré by simulovali Chiarine obnažené telo bolo to, čo Maria Grazia Chiuri navrhla a inšpirovala sa kolekciou jar/leto 2018 pre Dior. Tylové šaty telovej farby boli vytvorené v ateliéroch Haute Couture samotného módneho domu. Výšivka na šatách symbolizuje ilúziu nahoty a má pripomínať rodovú rovnosť, ktorú máme mať pri vlastnom prejavovaní sa bez toho aby sme sa cítili súdení a vinní. Chiara týmto preposiela všetkým ženám svoj hlas. Tým ktoré su vystavované zákazom a zneužívaniu. Všetkým tým, ktoré sú obviňované z hanby za svoje telo a za to,že je považované za predmet túžby a podnecuje k hriechu. Okrem toho vyzýva ženy k tomu, aby sa za svoje telo nehabili, aby ho vnímali s rešpektom a láskou a nenechali sa ponižovať okolím. Každé ženské telo je krásne a každá jedna žena je jedinečná.
Posledné šaty , ktorými Chiara chcela na festivale Sanremo odovzdať odkaz hlavne budúcim generáciám žien, boli šaty s názvom „Klietka“. Oslobodenie žien od rodových stereotypov, v ktorých sa ženy často cítia uväznené boli hlavným posolstvom šiat, ktoré Maria Grazia Chiuri navrhla pre Chiaru. Šaty z dielne Dior Haute Couture zložené z vyšívanej džerzejovej kombinézy s kamienkami umiestnenej v tylovej sukni inšpirovanej tvorbou Jany Sterbak. Sukňa symbolizujúca uväznenie a práve tieto šaty predstavujú nádej na prelomenie konvencií zavedených patriarchátom. Sú o nádeji, ktorú vkladáme do dnešných dievčat, ktoré sa zajtra stanú ženami. To si aj samotná Chiara praje pre svoju dcérku Viktóriu, ktorá takto krásne zapózovala aj v tejto kampani. Vnímanie ženy zaškatuľkovanej v sterotypoch jasne určenými spoločnosťou nie sú správne. Je na ženách, aby sa slobodne rozhodovali akou cestou pôjdu a čo si v živote vyberú.