Súťaž mladých talentov Best Fashion Talent 2022 hľadá svojho víťaza

Dve módne súťaže sa spojili, aby vznikla jedna, ktorá objaví najväčší dizajnérsky fashion talent roka!

Súťaž mladých talentov Best Fashion Graduate organizovaná neziskovou organizáciou Slovak Fashion Council sa po 10. rokoch fungovania spojila so súťažou FRESH FASHION CONTEST, ktorá je súčasťou podujatia Fashion LIVE!. Vznikla tak jedna mienkotvorná súťaž s názvom BEST FASHION TALENT.

Best Fashion Talent (BFT), alebo „ Najlepší módny talent “ je ocenenie udeľované raz za rok organizáciami Slovak Fashion Council a Fashion LIVE!. Titul získava absolvent odborného štúdia v oblasti odevného dizajnu, ktorý presvedčí odbornú porotu svojou tvorbou, kolekciami, prácou s princípmi udržateľnosti a odhodlaním naštartovať svoju kariéru módneho dizajnéra.

O motivácii zlúčiť obe súťaže, hovorí Zora Husarčíková, manažérka podujatia Fashion LIVE!: „Nad zlúčením súťaží sme uvažovali už niekoľko rokov. V tom, že je to správne rozhodnutie, nás utvrdil posledný ročník našich súťaží, kedy v obidvoch zvíťazila dizajnérka Petra Famlerová so značkou FAMALE. Obidve súťaže mali rovnaký cieľ, a to podporiť mladých dizajnérov a pomôcť pri ich nasmerovaní na módnej scéne. Keďže prienikov v nastavení našich súťaží bolo viac, ich zlúčenie bolo logickým krokom. Veríme, že sme v súťaži zachovali najzásadnejšie časti a spoločne ju skvalitníme a posunieme ďalej.“ 

Súťaž tak bude mať 2 organizátorov, ktorí na slovenskej módnej scéne dlhodobo podporujú rozvoj módneho segmentu. „Spojením síl využijeme synergické efekty, ktoré nám prostredie prirodzene prináša. Ponúkneme finalistom kvalitnú pôdu na svoju prezentáciu, ako aj ďalší rast a uľahčíme im napojiť sa na výhody, ktoré obe naše organizácie ponúkajú,“ dopĺňa Zuzana Bobiková, riaditeľka Slovak Fashion Council.

Spojením súťaže sa zároveň upravili podmienky pre mladých dizajnérov. Aktualizovaný formát bude iný svojou vnútornou štruktúrou. „Vďaka spojeniu tých najlepších častí programu z každej strany vznikne zmysluplný, profesionálny formát s výrazným dopadom v segmente. Spoluprácou sa stávame transparentnejšími, utvrdzujeme odbornú aj laickú verejnosť o našich spoločným cieľoch. Vnášame do projektu prvky fair play a deklarujeme spoločné ciele. Tvoríme pôdu na dôveru v tento segment, ktorý je pripravený čeliť aktuálnym výzvam zmysluplným spôsobom,“  dodáva Zuzana Bobiková.

Z prihlásených dizajnérov vyberie odborná porota 8 kandidátov, ktorí odprezentujú svoju ostatnú kolekciu pred zasadnutím poroty 12. júla 2022. Traja finalisti postupujú do semifinále, počas ktorého budú svoje kolekcie prezentovať na podujatí FASHION LIVE! (30.9. – 2.10.). Víťaz Best Fashion Talent bude vyhlásený po odprezentovaní kolekcií na móle.

Okrem uľahčenia štartu kariéry, prinesie tomu najlepšiemu dizajnérovi účasť v súťaži aj ďalšie benefity, ako sú napríklad finančná či mediálna podpora, ale aj možnosti doplnenia vzdelávania alebo koučing a podpora či prezentácia v medzinárodnom prostredí. To všetko bude skoncentrované do jedného uceleného programu s dlhodobým vplyvom na víťazovu ďalšiu činnosť.

Dizajnéri sa prihlasujú zaslaním podkladov ku svojej doterajšej tvorbe na základe OPEN CALLU. Deadline vyplnenia prihlášok je do 6. 7. 2022.  

Link na prihlásenie sa v rámci open callu nájdete TU.

Zdroj foto: BFT