Aké má účinky včelí peľ?

Včely sú veľmi užitočný hmyz. Väčšinou si ich spájame so sladkým medom, ktorý možno nájsť takmer v každej domácnosti. Včely nám však dávajú aj iné produkty. Napríklad aj včelí peľ.

V rámci prírodnej liečby je včelí peľ veľmi významný

Včelí peľ sú peľové zrná vyšších rastlín, ktoré včely zbierajú a spracované ukladajú do buniek plástov určených k výžive včelstva. A aké využitie má pre človeka? V prírodnej liečbe má významné postavenie.

Užívanie včelieho peľu sa odporúča pri fyzickom vyčerpaní, anémií, či počas rekonvalescencie. Dobré výsledky môže priniesť aj pri depresiách, či črevných problémoch. Rozhodne by ste sa však pred začatím užívania včelieho peľu mali poradiť so svojim lekárom. Priveľké množstvo vám totižto môže skôr uškodiť, než pomôcť.

Včelí peľ sa dôrazne neodporúča užívať počas tehotenstva, keďže môže spôsobiť kontrakcie maternice a ohroziť tak tehotenstvo. Rovnako je potrebné sa mu vyhýbať počas dojčenia, keďže ide o potenciálny alergén.

Včelí peľ aj ako základ pleťovej masky

Vedeli ste však, že včelí peľ má aj priaznivé kozmetické účinky? Ak si chcete po odstránení pigmentácií skrášliť vašu tvár aj ďalším spôsobom, môžete si pripraviť pleťovú masku z včelieho peľu.

Ako si takúto pleťovú masku pripraviť? Včelí peľ jemne pomeľte a množstvo o veľkosti jednej kávovej lyžičky dôkladne rozmiešajte s čerstvým žĺtkom. Prípadne môžete pridať aj polovičku kávovej lyžičky medu a masku dôkladne vymiešať v mixéri.

Každopádne, ihneď po zmiešaní pleťovú masku aplikujte na tvár a šiju a ľahko masírujte. Pôsobiť ju nechajte aspoň 30 minút. Pripomíname však, že včelí peľ je potenciálny alergén, takže pred prvým použitím by ste si mali najskôr menšie množstvo votrieť napríklad na predlaktie a pozorovať, či nenastane nejaká nežiaduca reakcia.

Zdroj foto: Studio 888 / Shutterstock.com