Štyri dobré rady k zariaďovaniu detskej izby

Detská izba má veľa funkcií. Slúži na hranie, neskôr aj na učenie, spanie a taktiež musí mať aj dostatok úložného priestoru. Rozhodne tak jej zariaďovanie nie je také jednoduché ako sa môže na prvý pohľad zdať. Našťastie však máme pre vás niekoľko dobrých rád.

Dostatok úložného priestoru môže byť aj v menšej izbe

Začnime tým úložným priestorom. Ten slúži nielen na detské oblečenie, ale aj na hračky. Kľudne môžete využívať priestor aj vo výške, či až po strop. Získate tak dostatočné množstvo úložného priestoru aj v menšej detskej izbe. Nezabudnite však nechať otvorené police aj v dolnej časti, aby si aj menšie deti mohli samé vyberať a ukladať svoje obľúbené edukatívne hračky a iné, s ktorými sa najradšej hrajú. Zaoblené hrany a úchytky pridajú na bezpečnosti.

Úložný priestor môže do detskej izby priniesť aj posteľ so zásuvkami. Ak máte dve deti a nemáte vo svojej domácnosti priestor na to, aby malo každé vlastnú izbu, priestor vám pomôže ušetriť poschodová posteľ. Dôležitý je hlavne kvalitný matrac.

Tma, keď treba tmu a svetlo, keď treba svetlo

Nielen pre spánok je dôležité aj dobré tienenie. Ideálne sú v tomto prípade rolety, ktoré dokážu miestnosť úplne zatemniť, čo sa hodí hlavne v prípade, keď máte dieťa vo veku, v ktorom spáva ešte aj cez deň. Praktické sú aj dobré siete proti hmyzu. Počas „sezóny“ hmyzu budete môcť v detskej izbe vyvetrať bez toho, aby dovnútra niečo vletelo.

Od tienenia prejdime k osvetleniu. Základom je „centrálne“ svietidlo, ktoré bude poskytovať dostatok svetla v celej izbe a taktiež nebude skresľovať reálne farby. Okrem toho by ste mali pridať aj nočné svetielko, ktoré bude na nočnom stolíku, či pripevnené na ráme postele, alebo na stene. Pri malých deťoch nemusí byť príliš intenzívne, slúžiť bude ako orientačné svetlo. Keď vaše dieťa príde do veku, že si bude samé čítať, vtedy už bude potrebovať silnejšie svetlo.

Zdroj foto: Ground Picture / Shutterstock.com