V minulosti sa o obmedzenie spotreby energií zaujímali hlavne tí, ktorí dbali o zdroje našej planéty a o jej celkový stav. Až zdražovanie však donútilo väčší počet ľudí porozmýšľať nad tým, kde všade môžu doma ušetriť. A my vám k tomu prinášame niekoľko tipov.
Pozor na nenápadných žrútov elektriny. A čo kúrenie?
Začnime tým, že budete doma všetko dôkladne vypínať. Typickým príkladom sú nabíjačky smartfónov. Veľa ľudí ich necháva zapojené v zásuvke aj keď si práve mobil nenabíjajú. Nabíjačka však aj tak spotrebúva elektrickú energiu. Preto nabíjačky nenechávajte bezdôvodne zapojené.
Nenápadným „žrútom“ elektrickej energie sú aj rôzne pohotovostné režimy spotrebičov, napríklad televízora. Ten z pohotovostného režimu zapnete o pár sekúnd rýchlejšie, ale stojí to za zbytočne minutú elektrinu? Všade, kde je to možné a nespôsobí to príliš veľký diskomfort, by ste mali takéto režimy povypínať. A keď už sme pri spotrebičoch, z dlhodobejšieho hľadiska sa oplatí aj investícia do úspornejších spotrebičov ako napríklad do úspornej sušičky Miele.
Náklady na kúrenie zbytočne zvyšuje hlavne nedostatočná izolácia budovy. Ak bývate v bytovke, pochopiteľne o zateplovaní nemôžete rozhodovať svojvoľne, ale ak bývate v rodinnom dome, ktorý stále nemáte zateplený, je čas nakúpiť kvalitný expandovaný polystyrén a ďalšie materiály a konečne sa pustiť do zateplenia.
Šetriť treba aj vodou
Pozrime sa ešte na vodu. Tú zastavujte čo najviac. Pustený prúd vody, napríklad pri čistení zubov, je úplne zbytočným plytvaním. To isté platí aj o umývaní riadu. V tomto smere vám môže pomôcť ušetriť spotrebu aj umývačka.
Ak bývate v rodinnom dome, nepoužívajte na zavlažovanie pitnú vodu. Využiť predsa môžete dažďovú. Najefektívnejšie zachytávanie je s nádržami na dažďovú vodu, ktoré majú oveľa väčší objem ako sudy. A keďže sú umiestnené pod zemou, voda v nich si udržuje konštantne nízku teplotu, čo minimalizuje riziko množenia sa nežiaducich baktérií.
Zdroj foto: Daisy Daisy / Shutterstock.com