Ako znížiť náklady na kúrenie v byte? Stačí vedieť správne kúriť

Jednou z nezanedbateľných položiek spomedzi nákladov na „chod“ domácností sú náklady na vykurovanie. Aj v teplejších oblastiach našej krajiny je nutné kúriť zhruba 4 – 5 mesiacov v roku (a v chladnejších výrazne viac). A aj keď sa to týka tak bytov ako aj rodinných domov, teraz sa zameriame na byty.

V rôznych miestnostiach kúrte rôzne

Ak sa obávate, čo spravia náklady na vykurovanie počas aktuálne prebiehajúcej vykurovacej sezóny s vašim ročným vyúčtovaním, je čas pouvažovať nad tým ako môžete náklady na vykurovanie do budúcna znížiť.

Úplným základom je neprekurovať byt. Vedeli ste napríklad, že zvýšenie teploty o 1 °C môže zvýšiť náklady na kúrenie až o 6 %? A pritom nepotrebujete mať v každej miestnosti rovnakú teplotu.

Samozrejme, v miestnostiach ako obývačka, či detská izba, v ktorých členovia domácností trávia voľný čas, by mal byť zaručený určitý teplotný komfort. Ale napríklad prekúrená spálňa rozhodne nie je dobrá. A nie len kvôli šetreniu, ale aj kvôli dobrému spánku, keďže pri vyššej teplote sa horšie spí.

Načo kúriť, keď nikto nie je doma?

Aj reguláciou vykurovania na základe toho, či sa práve nachádzate doma, alebo nie, dokážete výrazne ušetriť. Keď odchádzate z domu, znížte teplotu, ale pozor, nevypínajte radiátory úplne! Efekt by to malo opačný, keďže opätovný nábeh by spotreboval viac tepla, ako keby radiátory necháte kúriť na takú úroveň, na akej ich máte počas toho, keď ste doma.

Modernejšie hlavice na radiátoroch sa dokážu samé vypnúť akonáhle zaregistrujú, že ste otvorili vaše plastové okná kvôli vetraniu. Ak to vaše nedokážu, pred vetraním znížte úroveň teploty, aby radiátor nezačal zbytočne kúriť kvôli chladnému vzduchu zvonka.

Dokonca môžete mať termostaty, ktoré si môžete naprogramovať na rôzne teploty počas dňa. Stačí si tak nastaviť to, ako chcete kúriť na základe toho, v akom čase ste doma a nemusíte sa o reguláciu kúrenia vôbec starať.

Zdroj foto: Scharfsinn / Shutterstock.com