Mnohým z nás sa použitie opaľovacieho krému spája s detstvom, kedy nás rodičia bez jeho nanesenia nechceli pustiť k vode. Teraz, v dospelosti, by použitie SPF malo byť najdôležitejším krokom v našej každodennej starostlivosti o pleť a rozhodne nie iba počas horúcich letných dní. Ak nepoužívate opaľovací krém každý deň, mali by ste vedieť, že vaša pokožka si to pamätá a skôr alebo neskôr sa to na nej odzrkadlí. Všetko, čo by ste o opaľovaní a používaní ochranných prostriedkov mali vedieť, sme pre vás zhrnuli na jednom mieste.
Čo je to SPF a prečo je jeho používanie také dôležité?
Opálená pokožka sa zvykne považovať za symbol zdravia. Nič také ako zdravé opálenie ale neexistuje – práve naopak. UV alebo ultrafialové žiarenie je ľudský karcinogén. Opálenie je výsledkom chemickej reakcie nášho tela, kedy sa telo snaží chrániť pred UV lúčmi a dochádza k poškodeniu bunkovej DNA.
SPF je skratka pre Sun Protection Factor (ochranný faktor) a udáva dobu, počas ktorej môžeme byť vystavený slnečnému žiareniu bez spálenia. SPF 15 blokuje 93 % UVB lúčov, SPF 30 ich blokuje 97 % a SPF 50 blokuje 98 % UVB lúčov. Odborníci odporúčajú používať SPF 30 a SPF 50. Tie nám poskytujú dostatočnú ochranu bez falošného pocitu úplnej ochrany pred slnkom, ktorý by ste mohli nadobudnúť pri faktoroch 50+.
Samoopaľovacie prípravky ako alternatíva k opaľovaniu
Okrem použitia opaľovacieho krému American Cancer Society tiež odporúča nosenie ochranného odevu (napr. klobúk a slnečné okuliare), vyhľadávanie tieňa (najmä medzi 10:00 a 16:00 hod, kedy sú slnečné lúče najnebezpečnejšie) a vyhýbať sa soláriám, ktoré môžu spôsobiť dlhodobé poškodenie kože a prispieť k vzniku rakoviny kože. Ak ale predsa len túžite po krásne snedej pokožke, riešením sú samoopaľovacie prípravky. SUPER TAN samoopaľovacia pena od Olival je ideálnym riešením vďaka zloženiu s mrkvovým extraktom a glycerínom, ktoré sa postarajú o prirodzene opálený vzhľad a rovnomerné tónovanie pokožky. Aplikácia je jednoduchá vďaka ľahkej konzistencii a obávať sa nemusíte ani typickej vône samoopaľovacích prípravkov. SUPER TAN má príjemnú a nevtieravú vônu kokosu.
Typy opaľovacích krémov
Rozlišujeme dva hlavné typy opaľovacích krémov: minerálne a chemické. Oba druhy absorbujú slnečné UV lúče a pomáhajú tak predchádzať poškodeniu kože. SPF na chemickej báze zvyčajne obsahujú kombináciu až šiestich chemikálií – oxybenzón, avobenzón, oktisalát, oktokrylén a homosalát. SPF na minerálnej báze sú zložené iba z oxidu zinočnatého alebo oxidu titaničitého, prípadne z oboch látok. Ani jeden typ nie je „lepší“ ako ten druhý, rozdiel medzi nimi spočíva iba v zložení a obsahu rozdielnych aktívnych zložiek. Je preto iba na vás, ktorý typ opaľovacích krémov uprednostníte.
Rozdiel medzi UVA a UVB lúčmi
Ultrafialové žiarenie A (UVA) spôsobuje starnutie pokožky a tvorbu vrások a ultrafialové žiarenie B (UVB) zohráva najvýznamnejšiu úlohu pri vzniku rakoviny kože a je zodpovedné za spálenie a začervenanie pokožky. Najlepšie je sa spáleniu vyhnúť úplne, ak už ale predsa len k nepríjemnému a bolestivému začervenaniu kože v dôsledku opaľovania dôjde, najlepšiu úľavu poskytne prípravok s obsahom chladivého aloe vera a pantenolu. Olival mlieko po opaľovaní SOS pokožku upokojí a stimuluje regeneráciu poškodených kožných buniek a obnovu štruktúry pokožky.
UVA žiarenie
UV žiarenie tvoria z 95% UVA lúče, ktoré prenikajú cez mraky, smog aj sklo a odrážajú sa od snehu aj piesku. Prechádzajú až do dermis, hlbšej vrstvy kože. UVA lúče sú veľmi nebezpečné, pretože generujú množstvo voľných radikálov. Ak nepoužívate SPF, skôr či neskôr na to doplatíte. UVA lúče redukujú elastín, teda proteín, ktorý udržiava pokožku elastickou. Okrem straty elasticity dochádza pôsobením UVA žiarenia aj k strate hydratácie pokožky, zníženej pružnosti a predčasnej tvorbe vrások.
V dôsledku vystavovania sa slnečnému žiareniu bez ochrany môže dôjsť aj k poruche jednotného farebného tónu pleti, vzniku pigmentových škvŕn nepravidelného tvaru hnedého sfarbenia. Postihujú najmä tie časti tela, ktoré sú alebo v minulosti boli najviac vystavované nepriaznivému vplyvu UVA žiarenia. Pigmentové škvrny vznikajú na základe tzv. photoagingu, čo je predčasné starnutie pokožky a jej poškodenie vplyvom UV-lúčov.
UVB žiarenie
UVB lúče síce nedokážu preniknúť cez mraky ani sklo a neprenikajú tak hlboko do kože, ale stimulujú tvorbu melanínu. Kožu dokážu spáliť a dochádza k tvorbe voľných radikálov v epidermis – vrchnej vrstve kože. UVB lúče sú hlavnou príčinou poškodenia DNA kožných buniek. Časté spálenia preto hrajú hlavnú rolu pri vzniku rakoviny kože. Najlepšiu ochranu vám poskytujú produkty označené nápisom širokospektrálny (broad-spectrum), alebo UVA+UVB. Takýto typ opaľovacích krémov zabezpečuje ochranu pred UVA aj UVB lúčmi. K takýmto opaľovacím krémom patrí napríklad aj SUN MILK od Olival, ktorý navyše pokožku hydratuje a vyživuje vďaka obsahu prírodného kakaového masla a olivového oleja.
Ako si vybrať správny opaľovací krém
Najlepší opaľovací krém pre vás je ten, ktorý budete chcieť nosiť každý deň. Niektoré opaľovacie krémy môžu lepšie splynúť s tónom vašej pokožky vďaka jemnému tónovaniu, ktoré obsahuje napríklad aj Olival marmeláda na opaľovanie SUPER MRKVA s SPF 10. Pre krásne zvýraznenie opálenia a podporu zhnednutia pokožky je ako stvorený Olival olej na opaľovanie so zlatými trblietkami z rady SUPER MRKVA s ktorým doslova zažiarite. Oba typy produktov sú vhodné skôr pre ľudí s dobrou slnečnou toleranciou.
Aplikácia SPF
V dennej skincare routine sa SPF aplikuje vždy ako posledný produkt v poradí. Chemický filter nanášajte 15-20 minút pred pobytom na slnku. Pri minerálnom netreba čakať, účinkuje hneď. Na tvár a krk stačí aplikovať množstvo zodpovedajúce približne jednej čajovej lyžičke. Ak si vyberiete správny produkt, nemusíte sa báť toho, že vám krém zanechá na tvári mastný a biely povlak, ako to v prípade niektorých opaľovacích produktov býva. Krém na tvár z radu Professional od Olival sa vďaka svojej jemnej penovej textúre rýchlo vstrebe do pokožky a je vhodný na každodenné použitie. Jeho zloženie s niacínamidom a koenzýmom Q10 navyše bojuje s nedokonalosťami pleti. SPF 50 poskytuje pleti vysokú ochranu proti širokému spektru UVA a UVB žiarenia.
Ak si na opaľovací krém nanášate make-up, mali by ste rátať s tým, že po čase bude potrebné SPF reaplikovať. Žiadny SPF produkt, ani vysoký faktor, vás nechráni celý deň. Svoj účinok postupne stráca už po 2 až 3 hodinách. Vtedy by ste mali make-up odstrániť a SPF naniesť nanovo. To ale nie je vždy možné, odporúčame preto chrániť sa širokým klobúkom a okuliarmi. Pri pobyte vo vode je nutné opätovne aplikovať ochranný faktor ešte častejšie. Pri nanášaní SPF na celé telo nezabudnite na často prehliadané miesta – zadnú stranu stehien a zátylok. Vynechať by ste určite nemali ani uši a pery. Na tieto ťažšie dostupné časti tela je výborným riešením multioochranná tyčinka na opaľovanie Olival SUN STICK, ktorú si navyše vďaka svojim rozmerom ľahko môžete vložiť napríklad do kabelky ako prvú záchranu.
SPF – účinná prevencia pred vznikom vrások
Je dokázané, že UV lúče sú priamo zodpovedné za tvorbu 80 až 90% viditeľných známok starnutia. Jedine SPF krémy vašu pokožku dokážu chrániť pred vznikom vrások. Keď ich používanie zanedbáte, nepomôžu vám žiadne, ani tie najdrahšie kozmetické prípravky. Aj keď efekt nechráneného pobytu na slnku neuvidíte hneď, okolo štyridsiatky sa na vašej pleti odzrkadlí každá minúta bez použitia SPF. Rovnako to je so vznikom pigmentových škvŕn. Ľudia náchylní na ich tvorbu by sa bez použitia ochranného faktoru nemali na slnku ani mihnúť. Pretože hoci sa slniečko javí byť v chladnejších mesiacoch neškodné, opak je pravdou a naša koža si každý pobyt na slnku pamätá.
Zdroj foto: Martin Slovík