7 nápadov, ako navrhnúť detskú izbu, ktorá bude rásť spolu s dieťaťom

Hľadáte inšpiráciu, ako zariadiť izbu pre vaše dieťa, ktoré rastie ako z vody a jeho potreby sa menia zo dňa na deň? Predstava, že týmto zmenám budete musieť prispôsobovať detskú izbu každé dva – tri roky nie je pre vás veľmi príťažlivá? Nezúfajte. Ponúkame vám riešenie, ako navrhnúť detskú izbu, ktorá bude rásť spolu s vaším dieťaťom. A aj keď to bude zábavný projekt zahŕňajúci nekonečný zoznam požiadaviek vašej ratolesti, kľúčom k úspechu je dlhodobé plánovanie a vaša triezva myseľ. Iba tak sa vám podarí vytvoriť skutočne nadčasový priestor, ktorý bude funkčný, útulný a bezpečný.

Trik pri navrhovaní detskej izby, ktorá obstojí v skúške času (a rôzneho vkusu), je v tom, že k nej budete pristupovať ako k akejkoľvek inej miestnosti. 

1. Elegantná farebná paleta 

Pri malom bábätku si určite často uvedomujete, ako ten čas letí a každý deň prinesie niečo nové. Ak chcete vytvoriť miestnosť, ktorá bude rásť spolu s dieťaťom, dovoľte priestoru postupne sa vyvíjať. Začnite stenami. Použite sofistikovanú a elegantnú farebnú schému, ktorá bude obsahovať hlavne neutrálne (a ideálne ľahko umývateľné) farby. Práve tie sú výhodné v tom, že majú dlhú životnosť a v budúcnosti môžu zefektívniť premenu izby – nebude ich potrebné meniť, keď sa bude izba prispôsobovať novým potrebám dospievajúceho obyvateľa izby. Elegantná farebná schéma neznamená nedostatok farieb. Zamerajte sa na dva, prípadne tri odtiene, nepresýťte miestnosť farbami. 

2. Osviežujúce tapety 

Oživujúcim prvkom, ktorý stojí rozhodne za zváženie, je aj použitie tapiet. Nemyslíme pritom výhradne len tapety určené pre deti. Môžete použiť v súčasnosti veľmi moderné geometrické vzory, elegantné pruhy alebo zvieraciu potlač, ktoré dodajú detskej miestnosti hravý vzhľad, ale zároveň sú súčasťou aj dospelého sveta. Napríklad sivá tapeta so zaujímavým motívom ponúka vynikajúce pozadie pre vyvíjajúcu sa izbu, v ktorej sa budú cítiť príjemne nielen tí najmenší.

Tip: Nemusíte použiť tapety na všetky štyri steny, miestnosť by ste tým opticky zmenšili. Skúste namiesto toho vytapetovať len jednu, prípadne dve steny. 

3. Nadčasové základné kúsky

Ak sa snažíte o flexibilnú izbu, ktorá porastie spolu s vaším dieťaťom, nenapĺňajte miestnosť detským dizajnom. Je pravda, že posteľ v tvare závodného auta alebo rozprávková posteľ pre princezné vyzerá skvele, ale na ako dlho? Deti rastú skutočne rýchlo a to, čo je pre ne v súčasnosti zaujímavé, ich veľmi rýchlo omrzí a budú to považovať za nudné. Investujte radšej do kvalitnej postele, ktorú je možné časom rozložiť na väčší kus. Posteľ, komoda, nočný stolík, polica a lampa môžu v izbe vášho dieťaťa fungovať naozaj dlhé roky. Podstatné je vybrať si kvalitné nadčasové kúsky, ktoré zabezpečia jednoduchý základ pre dekorácie. Ideálne je zvoliť nábytok pre dospelých, aby ste nemuseli vymieňať hlavné kusy každých pár rokov. 

4. Dostatok miesta na ukladanie

Navrhnúť v detskej izbe úložný priestor si vyžaduje dôkladné premyslenie a mala by sa mu venovať pozornosť už na začiatku plánovania. To, aké zariadenie vyberiete pre svoje dieťa, bude do veľkej miery závisieť od veku dieťaťa, od toho, čo rado robí a koľko miesta máte. Ideálnym riešením je kombinácia otvoreného a uzavretého systému. Je skvelé, že deti majú svoje poklady stále na očiach, ale zároveň možnosť schovať málo používané veci do uzavretých skriniek pomôže udržať poriadok v miestnosti. Nevyhnutnosťou pre úspešný dizajn detskej izby je rovnako tak aj nastaviteľný policový regál. Prispôsobí sa nielen hračkám, ale aj knihám, fotografiám či iným predmetom, keď deti z hračiek „vyrastú“. Šikovným riešením v detskej izbe sú tradičné boxy, ale prečo na skladovanie nepoužiť aj prútené košíky, alebo dokonca v súčasnosti veľmi populárne papierové? Cenným doplnkom je tiež knižnica, ktorá vydrží v miestnosti po celý čas dospievania.

5. Zábavné akcenty

Štúdie dokazujú, že deti sa nudia oveľa ľahšie ako dospelí. Ich mozog je totiž navrhnutý tak, aby sa učili rýchlejšie a prijímali čo najviac informácií. Neoplatí sa investovať veľa času a peňazí do tematickej detskej izby, pretože sami zistíte, že deťom sa veľmi rýchlo zunuje. Rozhodnite sa radšej pre neutrálne pozadie a hrajte sa s akcentami, ktoré veľmi jednoducho dokážu zmeniť atmosféru celej miestnosti. Chladné sivomodré pozadie vyzerá v chlapčenskej izbe krásne, keď je spojené s teplými zemitými odtieňmi, ideálne hnedou, červenou alebo tehlovou. Biele pozadie v dievčenskej izbe si skvelo rozumie s horúcimi ružovými doplnkami, čím priestor nadobudne romantický a očarujúci vzhľad.

6. Vrstvenie

Najlepšou cestou pri navrhovaní detskej izby je zvoliť si vrstvený prístup. To znamená, že izbu netreba vnímať ako celok, ale je lepšie ju rozdeliť do rôznych vrstiev (zón) a potom každú z nich riešiť individuálne. Deti potrebujú predovšetkým priestor na spánok, ale aj hru, zábavu s kamarátmi či štúdium. Myslite pri tom ale na jednoduchosť. Ide o miestnosť pre dieťa, ktoré by v izbe nemalo mať zbytočné rozptýlenie, vyžaduje si len jednoduchú, premyslene zariadenú izbu s niekoľkými obľúbenými vecami.

7. Hračky, doplnky a textílie

Čo sa týka detskej izby, doplnky, hračky a textílie tvoria záverečnú časť celkovej skladačky. Poskytujú totiž ten najjednoduchší spôsob, ako sa dá bez námahy v priebehu času premeniť izba bez toho, aby to priveľmi zaťažilo váš finančný rozpočet. Môžete napríklad do pomerne sofistikovanej miestnosti pridať textílie inšpirované obľúbenými postavičkami vašich detí a dodať jej tak hravý svieži vzhľad. Alebo izbu dotvorte teplým a pohodlným kobercom, ktorý v prípade potreby veľmi rýchlo vymeníte za nový s iným vzorom. Dizajn kobercov pre detské izby siaha od tematických (ktoré bývajú hitom len na veľmi krátky čas) cez tradičné motívy, ako sú geometrické vzory, prúžky či hviezdy, až po jednofarebné kusy. 

Zdroj foto a inšpirácie: WestwingNow.sk