6 česko-slovenských šperkárok, ktoré by ste mali poznať

Búrajú to zažité, tradičné, klasické, štandardné. Hľadajú nové jazyky šperku. Funkcia ozdoby pretrváva, no pretavuje sa do samostatného umeleckého artefaktu. Moderný šperk metamorfuje na tele, vyzdvihuje ho, pracuje s ním a nadobúda nový estetický rozmer. Súčasné šperkárky z Českej a Slovenskej republiky so sebou prinášajú svieže kreatívne impulzy a sebavedomý esprit. Ich výtvory nie sú anonymné, ba práve naopak – stanú sa súčasťou vášho života, zrastú s vašou DNA, s vaším jedinečným ja. Lebo šperkom môže byť čokoľvek, čo pre vás má skutočnú hodnotu…

Markéta Kratochvílová: Studio Bold 

Inovátorka a experimentátorka, ktorá cielene pláva proti prúdu a vytvára „šperky pre ľudí, ktorí nenosia šperky“, vyrastala v rodine zlatníka, takže k šperkom chovala od malička prirodzenú lásku. Vyštudovala Vysokú školu umelecko-priemyslovú v ateliéri K.O.V. u známej Evy Eislerovej v Prahe, zúčastnila sa mnohých zahraničných stáží, vyhrala cenu Objav roku v súťaži Czech Grand Design 2014 a o tri roky neskôr si založila svoje šperkárske štúdio Bold. Dizajnérka sa neustále vracia k svojej základnej téme: vzťahu tela a šperku. Jej predošlé kolekcie boli inšpirované fetišizmom, kórejskými potápačkami a hľadačkami mušlí, módou v dobe prohibície, japonským anime Mononoke či starodávnymi rybárskymi hákmi. 

Markéta Kratochvílová vytvára medzi nositeľkou a šperkom akési emocionálne puto, ktoré silnie práve každodenným nosením klenotu a doslovným „zžívaním sa“ sa s jeho jedinečným tvarom. Posledná kolekcia s názvom Boldfine sa ovíja okolo prstov a necháva vyniknúť sofistikovane posadeným drahokamom. Studio Bold tvorí šperky pre odvážnych – pre tých, ktorí sa neboja vykročiť na nové územia a pritom byť nekompromisne sami sebou. 

Šperky od Markéty nenájdete v žiadnom e-shope, predaj je exkluzívny a najlepšie je napísať priamo autorke správu na Instagrame. 

IG: bold_studio_prg

Aňa Jakš: Skleník v pokoji 

Rozprávkové, krehké, snové. Pri pohľade na šperky od dizajnérky a fotografky Ani Jakš máte pocit, akoby ste zažívali niečo nostalgické, zastrčené hlboko v spomienkach. Miniatúrne koráliky, ktoré poznáme z nášho detstva, výtvarníčka navlieka a tvorí nové poňatie samotného šperku. Nie je definované klasickými formami – náhrdelník, náramok či náušnice. Dizajnérka prináša nové objekty, ktoré môžete nosiť na košeli ako trendy fiží, na tvári či na rukách. Preniká nimi veľmi nežná ženskosť a romantická ornamentika. 

Aňa Jakš sa nedávno prezentovala aj na tohtoročnom Designbloku so svojou kolekciou Sklenobýl, ktorá je prepojením voľného a úžitkového šperku. Éterický názov je inšpirovaný rastlinou, ktorej priehľadná textúra pripomína sklo. Už na prvý pohľad je zrejmá priam úzkostne precízna, trpezlivá práca a dôraz na detail. Fragmenty našich snov zachytené v každom jednom koráliku… 

Webová stránka: anajaks.cz

IG: ana_jaks_photography

Jana Miklošová: CHYBA Jewelry 

Nachádzať krásu v nedokonalostiach. Hlavný koncept dizajnérky Jany Miklošovej je postavený na zdanlivom nesúlade, jej jadro ústi do prvotnej chyby, či už viditeľnej či pred zrakom skrytej, ktorá presahuje hranice perfekcionizmu a symetrie. Nenapodobiteľné, nereprodukovateľné. Nachádzajúce unikátnosť v špecifických rysoch. Výrazné šperky s viditeľným etnickým, industriálnym a kubistickým vplyvom vznikajú väčšinou kombináciou rôzneho zostatkového materiálu. 

Talentovaná Slovenka už od roku 2016 pôsobí v Amsterdame v úzkej spolupráci so známym holandským návrhárom Ronaldom van der Kempom a nedávno spustila predaj prvej ucelenej kolekcie Chyba s názvom AAC Collection,kde si môžete ľubovoľne kombinovať, spájať jednotlivé retiazky a vytvoriť si tak svoj osobitý solitér.  

Webová stránka: https://www.chybajewelry.com

IG: chybajewelry

Mária Kobelová 

Mäkkosť a bezpečie oblých kriviek. Minimalistické tvary, hladké vybrúsené plochy. Prstene, ktoré pohladia čistým tvaroslovím. Posledná kolekcia slovenskej šperkárky Márie Kobelovej nesie názov SOFA a vznikla v spolupráci s módnou návrhárkou Danielou Peškovou. Vyjadruje akési zhmotnenie momentu odpočinku do príjemnej tvarovej harmónie. Mojím obľúbencom je však náhrdelník z projektu Spatula, ktorý autorka vytvorila z drevených špachtlí upozorňujúc na potrebu ľudskej kreativity: „Hľadáme všetko nepoznané a zabúdame na to, že všetko cenné máme vo vlastných rukách“. 

Webová stránka: http://mariakobelova.com

IG: mariakobelova

Veronika Železníková: Želé Jewellery 

Polarita surovosti a jemnocitnosti. Autorské šperky slovenskej dizajnérky Veroniky Železníkovej pripomínajú neopracované čiastočky meteoritov, ktoré si niekto zavesil na retiazku. V skutočnosti však ide o prírodný prvok, tzv. bizmut s oslňujúcimi farebnými odleskami. Futuristické, no zároveň organické prírodné tvary so sci-fi feelingom.

Absolventka Fakulty multimediálnych komunikácií Univerzity Tomáša Bati v Zlíne sa rada hrá s kontrastmi: zdanlivo neopracovaný kameň kombinuje s jemnou retiazkou alebo tenkým prstienkom. Život je o rovnováhe a napriek tomu, že dokáže byť niekedy surový, práve v našej obnaženosti nachádzame svoje krištáľovo čisté vnútro, ktoré hrá všetkými farbami… 

Webová stránka: https://zelejewellery.com

IG: zele_jelly

Karolína Šandová: Studio Muun 

Toto bejby sa ešte len rodí… Študentka Fakulty Umenia a Designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem – Ateliér Odevného a Textilného Designu si svoje nápady usilovne zapisuje a skicuje počas svojich ciest vlakom. Tvorí pod názvom Studio Muun a pod jej rukami sa rodia náušnice organických tvarov, ktoré majú zvláštne jednoduché fluidum. Autorka využíva jednoduché minimalistické formy v pastelových a neutrálnych farebných tónoch. 

Karolína náušnice vyrába z rozmanitých druhov polymerových hmôt, ktoré jej vďaka svojim skvelým vlastnostiam dávajú neuveriteľnú slobodu v tvarovaní i pestrosti farebných kombinácií. Možnosti sú nevyčerpateľné, čo korešponduje aj s celou ideou a konceptom tvorba Studia Muun: „Snažím sa o to, aby bol každý pár, a v podstate i jednotlivé náušnice v páre, niečím odlišné a jedinečné. Rovnako ako ich nositeľky – originálne, silné a odvážne. Jedno z mojich hesiel znie – as unique as you..“, vysvetľuje autorka pre Elisette. „Posledná časť vývinu nových dizajnov prebieha priamo pri tvorbe. Často sa mi stane, že úplne vypnem myšlienky a nechám svoje ruky konať ich prácu.“

Náušnice Studia Muun sa zatiaľ predávajú len na Instagrame, ale do budúcna sa snáď dočkáme aj e-shopu. 

IG: Studio_Muun

Zdroj foto: shotby.us, archív značiek, Instagram autoriek  

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano