Od vonkajšieho tienenia sa vyžaduje, aby bolo funkčné a odolné. Dôležitá je ale aj jeho estetická funkcia. Zvislé fasádne clony sú modernou a nadčasovou voľbou pre tienenie okien rodinných domov, bytov a zimných záhrad, ale slúži tiež na zatienenie balkónov či hliníkových a drevených pergol. Aké typy clôn sa vyrábajú a aké výhody tieto screenové rolety prinášajú?
Na balkón, okná aj pergolu
Zvislé fasádne clony, označované tiež ako screenové rolety, sa stali trendom vo vonkajšom tienení. Zaručia nielen súkromie a spoľahlivú ochranu pred slnkom, ale vďaka širokému výberu konštrukcií aj typov a farieb látok oživia každú fasádu domu a podčiarknu moderný vzhľad. Dokážu tiež znížiť tepelnú záťaž – clony v lete chránia okenné tabule pred rozpálením od slnka, v zime zase pred namŕzaním okien. So stiahnutými clonami navyše môžete tieniť a zároveň vetrať pri otvorenom okne (pri vonkajších roletách to možné nie je, pretože vytvárajú celistvý pancier).
Tieto látkové vonkajšie rolety výborne zatienia nielen tradičné okná, ale poradia si tiež s veľkými presklenými plochami, francúzskymi oknami, balkónovými dverami alebo vstupmi na terasu. Hodia sa aj ako zástena balkónov či lodžií. Majitelia terasy alebo pergoly môžu zvislú fasádnu clonu využiť aj ako bočnú zástenu, aby im pobyt vonku nenarušili ostré lúče podvečerného slnka alebo silný vietor. „Obľúbená je napríklad dizajnová zvislá clona Unirol 100 Z, ktorej látka je vedená v zipse. Vďaka tomu odolá vetru s rýchlosťou až 90 km/h. Navyše bola testovaná na 40 000 cyklov, kedy cyklus zahŕňa jedno vytiahnutie a stiahnutie, takže vám vydrží aspoň 66 rokov,“ hovorí Filip Šimara, obchodný riaditeľ najväčšieho českého výrobcu tienenia CLIMAX.
Široký výber látok a farieb
Zvislé fasádne clony sú vyrobené z kvalitných a odolných materiálov. V ponuke je stovka látok aj farebných odtieňov, ktoré zodpovedajú súčasným trendom. Zvislé fasádne clony tak jednoducho zladíte s fasádou domu alebo farbou okenných rámov. Na výber sú tiež látky s rôznou priepustnosťou svetla. Ak potrebujete miestnosť úplne zatemniť, vyberajte z tzv. blackoutových látok, ktoré sú vybavené špeciálnou vrstvou, ktorá neprepustí žiadne svetlo. Hodia sa napríklad do kancelárií, hál alebo na zatienenie spální.
Zatieni, ale nebráni vo výhľade
Optimálnu mieru zatienenia prinášajú tzv. perforované látky. Vďaka malým otvorom v látke umožňujú priehľad von, ale zároveň zabezpečujú dostatočné súkromie pred pohľadmi zvonku. Textílie, z ktorých sú zvislé fasádne clony vyrobené, sa vyznačujú vysokou pevnosťou, nehorľavosťou, stálosťou farieb a odolnosťou voči vlhkosti aj extrémnym teplotám.
„Screenové látky sa skladajú z 42 % skleného vlákna, ktoré je potiahnuté vrstvou PVC. Vďaka tomu zostanú zachované stabilné rozmery a rolety odolajú aj poveternostným vplyvom. V závislosti na type látky a farby dokážu screenové rolety zadržať až 90 % slnečného žiarenia,“ dodáva Filip Šimara.
Nenáročná inštalácia
Zvislé fasádne clony možno ukotviť na stenu, rám okna alebo do ostenia. Ich látka je navinutá na hriadeli. Niektoré clony majú hriadeľ ukrytý v hornom boxe. V prípade otvorenej clony bez boxu sa hodí navinutú látku umiestniť do stavebného prekladu, aby nebola vystavená dažďu. Montáž zvislých fasádnych clôn je rýchla a jednoduchá. Box rolety Winrol možno napríklad jednoducho pripnúť na konzolu, ktorá sa pripevní na stenu alebo strop. Je teda vhodná nielen na zatienenie okien, ale tiež ako bočná zástena drevených pergol alebo záhradných altánkov.
TIP: Screenová roleta Roltex sa vďaka jednoduchej montáži hodí aj ako vonkajšie zatienenie zimných záhrad. Prispieva k zníženiu tepelnej záťaže zimných záhrad aj priľahlých miestností vo vnútri domu a vytvára príjemnú klímu.
V prípade novostavieb alebo rekonštrukcií je vždy ideálnym riešením montáž vonkajšieho tienenia naplánovať s dostatočným predstihom a zvislú fasádnu clonu umiestniť do pripravenej schránky pod omietku. Clona vďaka tomu esteticky dobre splynie s fasádou a nezasahuje do svetlosti okna. Montáž možno ale urobiť aj dodatočne na okenný rám.
Bezpečné ukotvenie
Spodný profil fasádnych clôn býva vedený v bočných lištách. „Pokiaľ nie sú z estetických alebo technických dôvodov vodiace lišty možné, môžu byť clony vedené aj postranným nerezovým lankom, ktoré možno uchytiť na rám okna alebo do podlahy,“ dopĺňa Filip Šimara.
Vysoké požiadavky na odolnosť spĺňa vedenie v zipse, ktorý je navarený po oboch stranách látky. Okrem už zmienenej clony Unirol Z je takto fixovaná napríklad clona Ziprol, možno ju preto používať bez obáv aj pri silnom vetre bez toho, aby sa zničila. Táto clona môže byť navyše ukrytá v boxe rôznych tvarov – v zaoblenom, štvorhrannom alebo skosenom.
Premyslené ovládanie
Zvislé fasádne clony možno ovládať manuálne alebo motoricky pomocou nástenného ovládača. Jednotlivé clony, aj viac clôn naraz môžete z pohodlia domova zaťahovať či sťahovať prostredníctvom diaľkového ovládača. Tienenie je možné tiež prepojiť cez mobilnú aplikáciu s vaším tabletom alebo smartfónom a ovládať ho odkiaľkoľvek. To vám umožní reagovať na nečakané zmeny počasia aj vo chvíli, keď sa práve nachádzate mimo domova.
Clony navyše môžete doplniť o slnečný senzor, ktorý bude monitorovať slnečné lúče. Hneď ako zasvieti slnko, senzor zaistí, aby sa tienenie automaticky zatiahlo. V miestnosti tak zostane príjemný tieň a nebude sa prehrievať. Počas chladných dní vám naopak senzor včasným vytiahnutím clôn ušetrí za vykurovanie.
Viac informácií a inšpirácie nájdete na www.servisclimax.sk
Zdroj foto: Climax