V hlavnej úlohe: Stylistka, make-up artistka a fotografka Mischel Warenits

Jej prácu sledujem už niekoľko rokov a myslím, že je jednou z najtalentovanejších stylistov a make-up artistov na Slovensku. Tryská z nej tvorivosť a jej iskrivé oko nájde vždy správny pomer medzi krehkosťou a divokosťou pre esteticky uspokojivé vizuály. Zoznámte sa s Mischel, ktorá čaruje s líčidlami, šatami a fotografiou, aby nám priniesla surrealistický rozprávkový svet, v ktorom môžete byť kým chcete.

Mischel Warenits – certifikovaná make-up artist & stylist, fotografka, art directorka a PR assistant

Vyzerá, akoby vyskočila z japonského anime. Alebo pricestovala z Berlína. Ružové vlasy (alebo modré, zelené, šedé, oranžové), nápadné slnečné okuliare a nekompromisný, drzý styling, ktorý úspešne čerí stojaté vody česko-slovenskej módy.

Študovala výtvarné umenie, čo sa viditeľne prejavuje na jej práci. Jej štýl vždy osciluje na hrane vkusu, nemá však ambíciu lacne šokovať. Nemá v sebe kŕč, skôr sa snaží o ojedinelú konceptuálnu súhru farieb, tvarov a vrstiev. Jej stylingový rukopis je pre zainteresovaných už ľahko identifikovateľný. Každý rok sa pravidelne objavuje na fotografiách z fashion weekov ako ikonická ukážka street stylu.

Módy sa rozhodne nebojí a v jej vlnách sa doslova rochní. A dokonca na nich surfuje ako boss: od mejkapu na prehliadku, stylingu až po fotografovanie. A nadôvažok je to nesmierne milá, skromná a pokorná osôbka, čo je v narcistickom svete módy nesmierne osviežujúce. My sme si Mischel na hodinku ukoristili, aby nám odpovedala na zopár našich zvedavých otázok.

Čo ťa priviedlo k móde? Študovala si ju, alebo si sa k nej dostala okľukou? 

Od malička ma fascinovalo umenie v rôznych formách. Toto nadšenie som zdedila po mamine, ktorá krásne  kreslila a všetko oblečenie si šila sama. Vyštudovala som výtvarné umenie, a popri štúdiu som sa začala venovať aj móde a vizáži. Preto som si neskôr počas vysokej školy spravila certifikát na make-up artist a fashion stylist. Odvtedy sa tomu aj venujem.

Naivná romantika v kontraste so surovosťou a brutalitou materiálu. Jemná broskyňa vs. piercing, nevinná platinová blond vs. krvavý latex – Mischel vždy osciluje medzi harmóniou a provokáciou.

Čo ťa na móde vlastne baví? Filtruješ cez ňu svoju kreativitu? Je to pre teba nejaké ihrisko, kde môžeš naplno rozvinúť svoju tvorivosť a sebavyjadrenie?  

Určite! To, ako sa obliekam, vyjadruje mňa a moje nálady. V práci je to pre mňa tzv. kreatívny únik od reality. Relaxujem pri tom, tvorím, realizujem svoje nápady. Rada si vytváram koncepty, hrám sa s farbami či už v stylingu alebo v make-upe. A čo ma neuveriteľne teší sú aj ľudia, ktorých som vďaka tejto forme umenia spoznala. 

Mischel mimoriadne obľubuje farby – nielen pri stylingu, ale aj pri fotení svojich módnych editoriálov.

Si veľmi všestranná. Pôsobíš ako MUA, stylistka i fotografka a o mnohých tvojich aktivitách určite neviem. Ktorá z týchto činností ťa baví najviac? 

Ťažko si vybrať len jednu hlavnú činnosť. Mám rada, ak si tvorbu obmieňam. Najviac ma však asi baví robiť MUA. Inak pre Fashion LIVE! na Slovensku už niekoľko rokov robím aj PR asistentku. 

Cieľ: búrať zažité postupy, formy a tvaroslovie make-upu

Aké sú výhody a nevýhody práce v móde? 

Cely kreatívny proces, umelecká tvorba a spoznávanie nových tvárí sú úžasné výhody. Zároveň sa však, samozrejme, objavujú negatíva, ako všade, kde pracujete s ľuďmi… Hrozné sú pre mňa tzv. vratky (vrátenie oblečenia po fotení, pozn. red.) , či už do obchodov alebo dizajnérom. Zaberie to veľa času. Rovnako ako aj zverejnenie editoriálov a tvorby. Niekedy je to dlhý proces.

Jej stylingy sú vždy odlišné, ale vyznačujú sa určitou signifikantnosťou: late punk spojený s novodobým urbanistickým surrealizmom.

Tvoj prístup k móde je až niekedy experimentálny. Ovplyvňuje ťa nejaký spôsobom umenie? 

Určite áno, móda je predsa umenie, rovnako ako aj líčenie. Tým, že som študovala výtvarne umenie vnímam módu viac z tohto uhlu. Na jednej strane mám rada jemnú estetiku, ale na druhej vždy rada zasiahnem aj niečím zaujímavým, drzým alebo experimentálnym. Myslím si, a aj dúfam, že už mám vytvorený celkom svojský rukopis.

Poznávacie znamenie? Slnečné okuliare! Čím väčšie a nápadnejšie, tým viac Mischel.

Čo si myslíš o aktuálnej slovenskej a českej módnej scéne? Čo ti v nej chýba a máš nejakých obľúbených sk/cz dizajnérov? 

Slovenská a aj česká módna scéna rastie. Osobne veľmi uznávam dizajnérov, ktorí sa snažia svojou tvorbou obohatiť súčasnú dobu. Je to veľmi náročné, takže majú môj rešpekt. S mnohými spolupracujem na foteniach, natáčaniach alebo prehliadkach. Čo mi chýba je asi väčšia podpora, ktorú by si zaslúžili nielen oni, ale aj ľudia ako stylisti, make-up artisti, fotografi či už v rôznych médiach, honorármi, ale aj celkovo od spoločnosti. Obľúbených mám veľmi veľa – napríklad Petra Kubíková, Silvia Fröhlich Zrebná, freier, Barbora Kubi, Lukáš Krnáč, Vivien Babicová, Dominika Kozáková, AiM by Michaela Hriňová, Puojd, Pavol Dendis a mnoho ďaľších!

Make-up je hra. A Mischel sa svojej kreativity rozhodne nebojí. Nespája len farby, ale pracuje aj s tvarom, formátom a externými elementmi.

Dobrý štylista musí byť neustále kreatívny. Tvoje outfity sú nesmierne originálne, nebojíš sa farieb, neobvyklých siluet a divokých kombinácií. Kde naberáš inšpiráciu ty? 

Všade! 🙂 Instagram, Pinterest, pozerám módne prehliadky, filmy, hudobné klipy, čítam knihy, magazíny. Inšpiruje ma hudba i história. Takisto veľmi intenzívne vnímam okolie, v ktorom žijem. 

Neobvyklý, šokujúci, jedinečný. Make-up od Mischel nemôžete nikdy označiť adjektívom „nudný“.

Čo považuješ za svoje najväčšie úspechy na poli módy? Alebo aj mimo nej? 

Ľudí, ktorých som spoznala a stali sa zároveň mojimi veľmi dobrými priateľmi. Moju tvorbu publikovanú v uznávaných magazínoch ako Vogue, Kaltblut, Atlas či Bricks. Spolupráce s talentovanými fotografmi ako Evelyn Benčičová, Mafin Laurincová, Jasmine Brunner, Martin Tomečko, Tomáš Gál a ďaľšími. Za tie roky sa mi podarilo stylovať a líčiť aj reklamy s úžasným režisérom Petrom Ehrenbergerom, hudobné klipy pre Rytmusa, Laris Diam, Moniku Bagárovú, Celeste Buckingham, Mateja Vávru. Je toho už veľa a snažím sa už vždy robiť veci tak, aby som bola na ne hrdá a mohla sa nimi aj prezentovať. 

Mischel v akcii. Tentoraz ako make-up artist.

Máš nejakú víziu, sen, ktorý by si chcela uskutočniť? 

Chcela by som viac spojiť cestovanie s tvorbou, stretávať nových ľudí z oblasti módy a beauty scény aj v zahraničí. V Londýne som spoznala skvelé talenty a chcem, aby to tak bolo všade, kam sa vyberiem. 🙂

Do akej miery sa necháš vo svojej práci ovplyvňovať módnymi trendmi? 

Pokiaľ sa mi páčia, rada sa nimi nechám osviežiť. 🙂 Je pre mňa dôležité, aby som bola vždy plne stotožnená s vecami, ktoré tvorím. A odradzuje ma, ak niektoré trendy vidím úplne všade. 

Ukážka z fashion editoriálu GURUN vytvorený pre československé vydanie magazínu VOGUE

Bez čoho nikdy nevyjdeš z domu?

Bez telefónu, ľadvinky/kabelky a rúžu na pery. Po novom ani bez „drunk blush“ na lícach, aby moja bieloba pôsobila zdravšie. 🙂

Obľúbený módna značka alebo návrhár? 

Milujem tvorbu Johna Galliana pre Maison Margiela, dizajnérku Anna Kiki, Vetements, Balenciaga, a mnoho ďaľších. V Londýne som si obľúbila značku Marr, ktorej súčasťou je moja sestra Martina Warenits a spája výtvarné umenie, ručné vyšívanie s originalitou.

Blond, ružové, modré, šedé… Mischel neustále mení svoj výzor a hľadá nové kreatívne prístupy nielen sama k sebe, ale i k svojej práci. Sama sebe múzou for full.

Aký je tvoj obľúbený kus oblečenia? V čom ťa uvidíme najčastejšie oblečenú? 

Čierna farba! Napriek všetkým mojim snahám o farebný šatník aj tak víťazí. Cítim sa v nej najpohodlnejšie – či už to je trenčkot od Barbori Kubi, sako od Silvii Zrebnej alebo nohavice od freier. Black rulez! Z doplnkov je to Seatbeltbag od Vivien Babicovej, ktorú nosím často a ktorá úspešne odoláva môjmu náročnému životnému štýlu… Môžem len odporučiť, je kvalitná! A mojím špeciálnym kúskom je klobúk od babky. 🙂

Čítaš nejaké módne magazíny? Print alebo digital? 

Čítam veľa – najmä digi magazíny, ale doma mám celkom slušnú zbierku tlačených časopisov. Majú pre mňa hodnotu umeleckej knihy – niektoré ich svojou hrúbkou aj pripomínajú. Medzi moje najobľúbenejšie patria The Business of Fashion, Dazed, i-D, Tush, REVS, Pop, Selfservice. Zo slovensko-českých je to Vogue, Láv a Dolce vita.

Aby toho nebolo málo, Mischel dokáže splietať aj nádherné účesy, perlové make-upy a nebojí sa konzervatívnych editoriálov, na ktorých naopak vynikne jej zmysel pre krehký naivizmus.

Odporučila by si nejaké zaujímavé instagramové účty, ktoré máš rada alebo ťa inšpirujú?

Fotografia: @suzyloveheart, @bagaak 

Magazíny: @thekunstmagazine 

Speváčky: @kaliuchis, @billieeilish

Osobnosti, ktoré sú zaujímavé svojským štýlom: @thegoatdancer, @ageofaquaria

Môj „make-up partner in crime“ @phillanoiraude

Zdravé mňamky milujem na @vegan.ske 

Ak by si mala našim čitateľom odovzdať jednu radu ohľadom štýlu a módy, čo by to bolo? 

Využívajte svoju kreativitu bez limitov a cíťte sa dobre v tom, čo nosíte!

Zdroj fotografií: Instagram @mischeldoublew

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano