V hlavnej úlohe: Petr Simon Fridrich – The Face Designer

Petr, rodák z Čiech dnes žije svoj sen svetovo uznávaného make-up artistu v Londýne, kde pracuje pre značku Tom Ford. Ako sa ale sympatický čech dostal z Nového Brodu do Prahy, Nemecka, Londýna a nakoniec, ako precestoval takmer celý svet? To vám prezradí už Petr v odpovediach na naše zvedavé otázky. 

James Lightbowwn

Kedy si pocítil, že sa u Teba prejavil cit pre krásu, farby a líčenie? Kedy prišiel čas, kedy si si povedal, že vieš, že cesta vizážistu bude pre Teba tá pravá?

Je to dlhý príbeh, ale myslím, že estetické cítenie a tvorivosť som zdeldil po maminke. Keď sa nad tým zamyslím, od mala som si prezeral časopisy o móde, ktoré nám vozila teta zo Západného Nemecka. Všetko v nich bolo tak iné. Krajšie, farebnejšie, chic.

Môžem povedať, že moju voľbu povolania ovplyvnila éra, kedy som profesionálne tancoval. Tančený šport ma zaviedol do Ostravy a tam sa to všetko začalo. Tancoval som, mal som sponzorov, finančne ma podporovali aj rodičia, ale bolo mi jasné, že to nie je navždy. Donutilo ma to premýšlať o tom, čím sa chcem raz živiť. Dal som dohromady všetky faktory a na konci toho premýšlania vznikla myšlienka stať sa vizážistom.

Absolvoval som týždenný kurz líčenia a našiel si miesto v kozmetickom štúdiu. Moja predstava bola, že si ma klientky samé nájdu. Veľký omyl! Aby som si zarobil aspoň na chleba, musel som začať s klasickou kozmetikou. Čistenie pleti, farbenie obočia, depilace… To pre mňa znamenalo urobiť si rekvalifikačný kurz a vytvoriť si klientelu.

Pochádzaš z Čiech, žil a pracoval si v Prahe, no od tých čias si precestoval celý svet. Ako spomínaš na svoje začiatky?

Pochádzam pôvodne z Nového Brodu. Je to malé sklárske mestečko na Severe Čiech. Odtiaľ som sa presťahoval do Ústí nad Labem kvôli vysokej škole a neskôr do Ostravy kvôli tancovaniu. Do Prahy som sa dostal až v roku 2007. Začal som opäť pracovať v jednom kozmetickom salóne. Ja som ale chcel viac ako len vytrhávať obočie. Chcel som sa sťať skutočným vizážistom!

Najdôležitejšie bolo získať kontakty. V tom mi pomohli účasti na rôznych make-up súťažiach alebo obchádzanie modelingových agentúr, kde som sa pýtal na prácu. Ľudia z brandže si ma pomaly začali všímať. Postupne som sa dostal k filmu, do televízie, na módne prehliadky, fotenia, ale aj M.A.C store.

Cestovanie prišlo na rad až neskôr. V roku 2010 som sa presťahoval do Nemecka a dostal som prácu v jednej z najväčších belínskych parfumérií ako make-up artist. Po šietich mesiacoch som to miesto ale opustil, kvôli inej práci. Tá bola viac dobrodružnejšia, spojená s cestovaním, zábavou, ale predovštkým, s osobným životom. Nasledoval som môjho manžela a začal som s ním pracovať na zámorských ľodiach. Behom 2,5 roku na piatich rôznych ľodiach som bol na štyroch kontinentoch a navštívil 50 krajín sveta. Rád na tie časy spomínam.

John Sansom

Dnes patríš medzi uznávaných vizážistov, kto ťa na Tvojej ceste inšpiroval?

Niekto tam hore ma musí mať naozaj rád, pretože mi posiela do života samých úžasných ľudí. Inšpiráciu čerpám v podstate odvšadial, ale ak mám povedať konktétne mená ľudí, ktorí ma inšpirovali, podporovali a verili vo mňa, bude to okrem mojich rodičov vizážista a môj nejlepší priateľ Ivo Špes.

Bol to majster svojho remesla a patril k tým najlepším make-up artistom v mojej zemi. Pod jeho taktovkou som rozvíjal svoje zručnosti, učil som sa nové triky a zoznamoval sa s ďalšími skvelými ľuďmi. Ivo bol tým najlepším učiteľom, poradcom a priateľom. A aj napriek tomu, že dnes už nie je medzi nami, chcel by som mu touto cestou za všetko veľmi pekne poďakovať.

Kto Ťa inšpiruje dnes?

Pat McGrath, Makeup by Kabuki, Vogue,… Na tom zozname by bolo mono mien. Zároveň si ale myslím, že stačí mať oči otvorené a  vnímať svet okolo seba. Inšpirácia nemusí prichádzať iba z fotografií v magazínoch alebo sociálnych sietí. Je prítomná všade a vo všetkom. 

Luca Latrofa

Čo považuješ za svoj najväčší úspech a kam sa smeruješ v budúcnosti?

Môj najväčší úspech? Na tom ja eštelen pracujem. Mal som pár úžasných momentov, skvelých zákazek, ale cítim, že tie veľké veci sú eštelen predomnou. Dnes žijem v Londýne, pracujem pre svetoznámeho módneho návrhára Toma Forda a okrem toho sa venujem aj svojim súkromným projektom. Mojim úspechom je každý spokojný klient, ktorý sa rád vráti. Čo by som sa ale v budúcnosti rád splil je líčenie pre titulku Vogue.

Akú prácu máš najradšej? Prácu na módnych editoriáloch, videách, poradenstvo klientkám alebo individuálne líčenie klientov?

Najviac ma baví fashion make-up. Editoriály a beauty, kde sa môžem kreatívne vyjadriť. Každá práca má ale svoje pozitíva. Keď vitíte súkromnú klientku, ktorej moje líčenie urobí radosť, aj to vždy zahreje pri srdci.

 

Máš obľúbené trendy v líčení?

Nie som príliš trendový človek, snažím sa skôr individuálne vyberať to, čo je vhodné pre mojich klientov alebo konkrétne zákazky. Mám ale rád zozžiarenú pleť bez veľkej vrstvy make-upu, upravené obočie a hydratované pery.

Máš špeciálny beauty trik?

Dajte svojej pleti malú masáž vždy, keď nanášate hydratačný krém. Pomôžete tým prokrviť pokožku a Vaša tvár bude rozžiarenejšia. Naviac spomalíte tvorbu vrások.

3 must-have produkty, ktoré musí poznať každá žena:

Illuminator Kit – Skin Fetish 003 od Pat McGrath

Eyeliner – Deeper od Tom Ford

The Original Contur Kit (light to medium) od Anastasia Beverly Hills

Veľa cestuješ, kde sa Ti za posledný čas páčilo najviac a kam sa vraciaš najradšej?

Na začiatku novembra som sa vrátil z dovolenky na Filipínach. Bolo to úžasných 14 dní slnka, azúrového mora a veľmi priateľských ľudí. V poslednej dobe rád cestujem do Indonézie, ale mojou najobľubenejšou destináciou stále zostáva Karibik. Aruba, Antigua a Grenada sú pre mňa rajom na zemi.

Viac inšpirácie nájdete na Instagrame – The Face Designer