Bio odpad môže tvoriť až 40% vášho koša! Vedeli ste to? A pritom sa dá premeniť na niečo cenné a zmysluplné. Stačí ho namiesto do odpadkov hodiť do kompostéra. Krásneho, dizajnového a neskutočne užitočného.
Je to jednoduché, zvládnete to v piatich krokoch. Kompostovanie v byte či na balkóne je veľkým hitom všade na svete. Nielenže tým veľmi prispejete k likvidovaniu odpadu, ktorý ste v domácnosti vytvorili, ale navyše získate veľmi kvalitné hnojivo pre vaše rastliny. Je to skrátka win-win 🙂
1.Založenie kompostu
V prípade, že ste sa rozhodli pre domáce kompostovanie budete na to potrebovať vhodnú nádobu – domáci kompostér. My jednoznačne odporúčame vermikompostér Urbalive. Je to dizajnový kúsok, ktorý zapadne do každého interiéru, stačí si vybrať farbu.
2. Dážďovky
Na kompostovanie doma sú najlepšie Kalifornské dážďovky, pretože sú väčšie, žravejšie a rýchlejšie sa rozmnožujú. Dokážu rýchlo spracovať bioodpad z vašej kuchyne a nevydávajú pri tom žiadny zápach. Dážďovky sú náchylnejšie na teplotu, a preto odporúčame vermikompostér umiestniť vo vnútri bytu, aby nezahynuli teplom či zimou. Ideálna je izbová teplota 20 ° C. Dážďovky zoženiete napríklad na zemito.sk.
Dovolenku dážďovky prežijú. Dážďovky sa sami redukujú podľa dostatku potravy, keď im dodávate veľa potravy množia sa, a keď ich necháte po dobu dovolenky bez potravy, dážďovky sa sami zredukujú na ideálne množstvo. Bez potravy vydržia okolo 1 mesiaca.
3. Čím dážďovky môžeme kŕmiť
Najviac im chutí čajová a kávová usadenina. V čajových vrecúškach sa dážďovky často rozmnožujú. Potom šupky od akejkoľvek zeleniny, ovocné šupky, ohryzok z jablka, zelená vňať a tiež rozdrvené škrupiny od vajec, ktoré hnojivo doplňujú ešte o vápnik.
Naopak im nechutia výrazné chute. Nie je vhodné do kompostéra dávať väčšie množstvo odpadu z citrusových plodov, zvyšky od zázvoru a cibule. Do Vermikompostéru nepatria kôstky, kosti, mäso, mliečne výrobky, mastné výrobky, olej, masť a iné ďalšie tuky.
TIP: Zo začiatku kompostovania nevhadzujte dážďovkám veľa potravy. Malý počet dážďoviek nemôže svojimi enzýmami kompost rozložiť a tieto zvyšky by potom mohli začať hniť či zapáchať.
4. Ako zabrániť zápachu?
Správne vedený Vermikompostér nezapácha, netvoria sa v ňom plesne ani nie je bahnitý a nelietajú okolo neho mušky. Správnu vlhkosť tiež poznáte podľa stisku substrátu v ruke. Keď by bol naopak kompost veľmi suchý je potrebné ho zvlhčiť napr. rozprašovačom.
5. Čo s kompostom?
Dážďovkám trvá priemerne tak 2 – 3 mesiace než pretvoria bioodpad na kompost. Rastliny, ktoré sú hnojené substrátom vytvoreným dážďovkami vo vermikompostéri, sú zdravšie a nenapádajú ich choroby a patogény.
Zdroj: zemito.sk