Thalmeiner má 10 rokov, oslávil ich komorne

História Kaviarne Thalmeiner je s Trnavou spojená už viac ako storočie. Pôvodná prevádzka, ktorú Trnavčania poznali ako U Thalmeinera, sa nachádzala na inom mieste, ako tá súčasná sídliaca na Trojičnom námestí. Viedla ju rodina kaviarnikov Thalmeinerovcov. Podnik sa stal domovom trnavskej bohémy, intelektuálov a umelcov. Stretnutia tu mali radní páni, továrnici, lekári, bankári či právnici. Chodievali na kávu, prečítať si dennú tlač v drevených rámoch, alebo si zahrali šach či karty. Pravidelným hosťom bol aj skladateľ Mikuláš Schneider Trnavský, ktorý mal v kaviarni svoje vyhradené miesto, či maliar Július Balogh.

Neskoršie generácie si kaviareň pamätajú pod názvom Krym, no aj potom si udržala vysoký štandard. Naďalej ju totiž prevádzkovali odchovanci školy Ferdinanda Thalmeinera. Zanikla v roku 1992.

Legendu opäť oživili Trnkovci

O znovuzrodenie a návrat elegancie medzirepublikovej noblesy kaviarne Thalmeiner sa postarala rodina Miroslava Trnku presne pred desiatimi rokmi. Trnkovci chceli do Trnavy priniesť koncept kaviarne, ktorá sa nebude sústreďovať iba na vysoký zisk, ale na to, aby poskytovala poctivé kaviarenské remeslo a výnimočnú atmosféru. „Aby sme tu mali koláčiky napečené priamo u nás, aby sme ponúkali produkty podľa starých, ale dobrých receptov. Neviem, či sa mi tento koncept podarí, ale chcem to skúsiť. Myslím si, že o tom, či bude tento koncept úspešný, rozhodnú obyvatelia tohto mesta,” povedal pri otvorení v roku 2011 Miroslav Trnka.

Kaviareň si získala srdcia Trnavčanov unikátnym konceptom raňajok, na ktoré dovtedy neboli zvyknutí. Stal sa z nich víkendový rituál, výberová káva a raňajkové menu bolo niečo, na čo sa častokrát čakalo v rade.

V roku 2016 sa priestor kaviarne Thalmeiner rozšírili o novú časť. Hoci je jej interiér odlišný, navrhol ho rovnako ako pôvodnú časť architekt Marek Rudohradský. Vedľa nej, o niečo neskôr, pribudol vchod do Nádvoria – priestoru súčasnej kultúry.

Živá hudba, narodeninové grafiky a Thalmeiner v Thalmeineri 

Hoci pandémia odkrojila kus z pôvodného zámeru osláv, pre návštevníkov bolo pripravených množstvo prekvapení. Dobrú kávu si mohli vychutnať pri živej hudbe v podaní Peter Letovanec Trio až do neskorých večerných hodín. Na účet kaviarne sa ako poďakovanie za spoločne strávených desať rokov podával prípitok Mimosa.

V spolupráci s dizajnérom Julom Nagyom vytvorila kaviareň Thalmeiner limitovanú sériu 100 kusov tlačených grafík. Tie v sebe spojili nielen esenciu Trnavy, ale aj ducha doby. Inšpirované elegantnou dobou art deco, na grafikách je okrem dominánt Trnavy aj neodmysliteľná káva a koláč z Thalmeineru.

V nedeľu 21. novembra 2021 sa už oslavovalo oficiálne, v tento deň pred desiatimi rokmi sa totiž vynovený Thalmeiner otváral. Podával sa slávnostný brunch, servírovanie legendárnych produktov a narodeninové koktejly. Pozvanie prijal František Thalmeiner, syn Ferdinanda Thalmeinera, vďaka ktorému sa z kaviarne stala legenda, na ktorú sa v Trnave nikdy nezabudlo.

Za desať rokov sa vypilo takmer milión káv

Za dekádu existencie kaviarne Thalmeiner sa naservírovalo 332 500 raňajok. Najpredávanejšími sa stali legendárne chlebíky s nátierkami. Návštevníci kaviarne zjedli neuveriteľných 194 000 porcií. Najviac porcií brunch menu padlo na úžitok hosťom 2. septembra 2019, v priebehu jedného dňa sa v kaviarni podalo 345-krát.

A ako je to s kávou? Čoskoro čaká kaviareň Thalmeiner prvý milión. Doposiaľ ponúkla 937 000 káv, favoritom sa stalo klasické Espresso Lungo, ktoré baristi pripravili 307 800-krát. Druhé miesto obsadilo Cappuccino, ktorého sa vypilo takmer 50-tisíc litrov.

Zdroj foto: Thalmeiner