Svadobné šaty od Kristíny Bánovskej: Vo svojej kolekcii upozorňuje na odlišnosť a toleranciu

To, že chce byť módna návrhárka vedela už odmalička, prvé šaty ušila ako 6 ročná z babičkinej záclony. Plnenie návrhárskeho sna pokračovalo na Strednej umeleckej škole v Trenčíne, ďalej na Univerzite Tomáše Bati v Zlíne, magisterské štúdium absovlovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa šitiu zákazkovo, väčšinou navrhuje spoločenské alebo svadobné šaty. Tým sa najviac venovala, vo svojej rozlúčkovej kolekcii so školou – Dileo liberalis.

Netradičná svadobná kolekcia od Kristíny dýcha kreativitou a neobyčajnosťou. Jej príbeh je hlboký, s cieľom vyjadriť lásku každému človeku na svete prostredníctom svadobných šiat. Jej snahou bolo poukázať na rôznorosť a teda to , že by nás mala skôr spájať ako rozdeľovať. Symbolom celej kolekcie sa stali ľudia, ktorých v modeloch nafotila fotografka Katarína Hoffmann Šlesárová. Je to kolekcia 11 modelov. „V kolekcií netreba hľadať zložitý koncept, stačí len lásku, ktorú dnes toľkí potrebujeme“, dopĺňa Kristína Bánovská.

Prečo práve svadobné šaty ? Ako to začalo?

Konkrétne táto moja debutová svadobná kolekcia s názvom Dileo liberalis vznikla ako rozlúčka so školou. Chcela som ukončiť svoje štúdium s niečím, čomu sa chcem venovať po škole. To, že sa chcem venovať svadobným šatám viem už od malička. Vždy som chcela byť princeznou, mať veľa krásnych veľkých šiat, podobne ako mala cisárovná Sissi. Keď sa diala u nás na dedine nejaká svadba, musela som tam byť, aby som videla nevestu a jej šaty. Spoločenské šaty som začala navrhovať v piatom ročníku na základnej škole. Vedela som , že sa chem naďalej venovať odevnému dizajnu na Strednej umeleckej škole v Trenčíne(dnes už ŠUPTN).

Vždy rada prirovnávam vývoj šiat ku vzťahu – ak chceme mať krásny výsledok, sú potrebné kompromisy.

Tento môj sen sa postupne začal plniť, keď som počas strednej školy šila spoločenské šaty pre známych a šaty na stužkové pre moje kamarátky. V maturitnom ročníku som tiež ušila moje prvé svadobné šaty. Neskôr počas vysokej prichádzali ďalšie a ďalšie, kedy sa mi len potvrdilo, že toto je presne to, čo chcem naozaj robiť aj naďalej.

Popíš šaty ktoré navrhuješ 3 slovami …

Dizajn, jednoduchosť, elegancia.

Čo je pre teba dôležité, keď navrhuješ svadobné šaty?

Najviac ma na nich baví príbeh ženy, pre ktorú sú navrhované. Vďaka šatám môžem vyjadriť nielen seba, ale aj nevestu. Je to síce klišé, ale pre niektoré ženy sú to naozaj najdôležitejšie šaty v živote, ktoré by podľa mňa mali naplno vyjadrovať danú nevestu. Preto si neskutočne vážim, keď si nevesta vyberie pre tvorbu svojich svadobných šiat práve mňa.

V tvorbe sa nebránim ani nápadom alebo túžbam nevesty. Vždy rada prirovnávam vývoj šiat ku vzťahu – ak chceme mať krásny výsledok, sú potrebné kompromisy. Taktiež ma veľmi baví, ak mám voľnú ruku a ja môžem neveste pri kávičke ukázať to, ako ju vidím svojimi očami. Baví ma navrhovanie, vymýšľanie strihov, vyberanie a kombinovanie materiálov až po konzultáciu s nevestou.

Ako by si chcela aby sa v tvojich šatách ženy cítili?

Svoje. Aby si nevesty samé sebe povedali „áno, toto som ja!“ Pohodlne, pretože z praktického hľadiska to je veľmi dôležité, ale hlavne jedinečne.

Pre koho známeho by si chcela navrhnúť šaty, poprípade, máš nejaké, ktoré ti zostali v pamäti  a sú tvojou inšpiráciou?

Hmm, ja si asi nerozdeľujem nevesty na známe a neznáme. Každá má pre mňa rovnakú hodnotu.

Mojim snom je vidieť Harryho Stylesa v nejakom svojom modely, keďže nemám problém ani so „ževiestami“ (ženích + nevesta) a rada upozorňujem na odlišnosť a toleranciu ľudí, podobne ako vo svojej kolekcií Dileo liberalis.

Zdroj foto: Kristína Bánovská, Katarína Hoffmann Šlesárová