Sanellia LINGERIE: „Do ponuky spodného prádla som chcela priniesť kvalitu produkovanú lokálne.“

Fast fashion a nekvalitné oblečenie môžeme dnes vidieť naozaj na každom kroku. Módne giganty na nás dokážu chrliť týždeň čo týždeň nové kolekcie a vyvolávať v nás pocit, že oblečenie, ktoré máme v šatníku už nie je práve IN. Materiály obsiahnuté v odevoch sú často nízkej, neudržateľnej kvality. Toto si všimla aj mladá vizážistka Sára a kedže bola odmalička vychovávaná minimalisticky, nákupy si vždy poriadne premyslela. Po presťahovaní do Bratislavy sa rozhodla založiť si svoju vlastnú značku. Jej šatník je vytvorený z pár nadčasových kúskov a dal by sa dokonca nazvať kapsulovým. Napriek tomu si ale potrpí na spodnom prádle a tak bola jej voľba v odvetví jasná. Založila si slovenskú značku spodného prádla s názvom Sanellia.

Kto stojí za myšlienkou Sanellia lingerie? Ako značka vznikla a prečo?

Celý život ma sprevádza minimalizmus, za čo vďačím najmä radám od mojich starých rodičov. Zväčša si premyslím, do čoho investujem peniaze, odkiaľ to pochádza a aký dopad má výroba daného produktu na našu planétu. V mojej skrini nájdete doslova 5 tričiek a z nohavíc volím už pár rokov jeden overený model, ktorý je síce fast fashion značky, ale vyhovuje mi a pri každom nákupe dúfam, že ho ešte nevyradili. Oblečenie nakupujem prevažne v second-handoch, ale na čo som si vždy potrpela bola práve spodná bielizeň. Bola som ochotná investovať desiatky eur do populárnych značiek v domienke, že to bola výhodná kúpa. Po pár opraniach som ale často zistila, že cena sa nezhoduje s kvalitou a nahnevalo ma to. V tej dobe som sa začala viac zaujímať o šitie a môjmu pozornému oku neušli už ani neporiadne prešívanie alebo nesediace strihy. Vtedy mi napadlo, že si navrhnem a ušijem niečo sama. Môj priateľ ma v myšlienke podporil a na narodeniny mi kúpil šijací stroj, takže už nebol dôvod vycúvať a vtedy to všetko začalo.

Aký čas ubehol od prvotného nápadu a prečo názov Sanellia?

Celý proces od nápadu, vymýšľania strihov, cez vyberanie vhodných materiálov až po fotenie finálnych produktov mi trval deväť mesiacov. Musím sa priznať, že termíny sú pre mňa nočná mora a práca pod tlakom v mojom prípade prináša sladučké ovocie. Rovnako to bolo aj s vyberaním názvu, ktorý mi trápil hlavu dosť dlhú dobu a zabral značnú časť mojich plánovaní a premýšľania. Marketingová agentúra mala všetky podklady na začatie práce okrem názvu. Vôbec som nevedela čo im mám povedať a tak som zavolala mojej mamine s trasúcim sa hlasom a ona mi pohotovo odpovedala : „Skvelý názov by bol Sanellia“. Dodnes ani neviem ako tento nápad obhájila, ale má to súvis s mojim menom a v tej chvíli som vedela, že to je perfektný názov.

Odkiaľ pochádzajú materiály použité vo výrobe?

Látky a čipka použité na prádlo sú z Talianska, komponenty sú na mieru vyrobené vo Francúzsku a šitie je zabezpečené v Bratislave. Pri výbere som dbala na čo najviac možnú lokálnosť a od začiatku som vedela, že pôjde o produkt zložený z európskych častí. Je to cítiť hlavne na kvalite, za ktorou si stojím.

Koľko modelov má zákazník k dispozícií a v akých prevedeniach?

Momentálne si u nás môžete zakúpiť dva modely v čiernej a bielej farbe. Na našom Instagrame nájdete zatiaľ len jeden variant s názvom Amara, ale predstavenie druhého modelu bude už čoskoro. Ako som spomínala farebné prevedenie je biele a čierne, pričom si môžete farby a veľkosti ľubovoľne skombinovaťť. Dostupné máme veľkosti od rozmeru small po medium a do budúcna, pri dopyte, plánujeme rozšíriť našu ponuku aj o ďalšie konfekčné veľkosti. Predaj aktuálne prebieha len na Instagrame v dôsledku problémov s dvojjazyčným e-shopom, ktorý je zatiaľ v procese výroby a veľmi sa naň teším. Cena jedného kompletného setu je 60 eur. Poštovné je ku každej objednávke zadarmo a v rámci Bratislavy zastrešujem donášku ja osobne.

Čo bolo pre teba na celom procese najťažšie?

Veľký problém mi robili kovové komponenty, ktorých rozmer som nevedela na Slovensku nájsť. Nakoniec som si ich dala vyrobiť na mieru vo Francúzsku a čakala som na až dva mesiace. Vec, ktorá ma zabavila najviac bolo vymýšľanie strihov a dolaďovanie ich do najpohodlnejšiej verzie. Prebdela som nad nimi nie jednu noc a ďakujem za pomoc aj mojej mamine. Finálny strih sme dokončili až s pani krajčírkou.

Myslíte pri balení na našu planétu?

Áno, samozrejme to bolo pre mňa veľmi podstatné. Spočiatku som mala navrhnutú krabičku s veľa papierom a uprostred by zákazník našiel Sanellia lingerie. Tento nápad som zavrhla, keď som si predstavila koľko zbytočného odpadu by vzniklo. Následne som navrhla iné, menšie krabičky, ktoré sa dajú využiť aj neskôr napríklad na uskladnenie drobných vecí. Tiež dávame zákazníkovi možnosť obal nám vrátiť a pri ďalšom nákupe dostane zľavu.

Aké máš plány do budúca?

V prvom rade sa chystám pracovať na nových strihoch, pretože moja predstava je zatiaľ taká, že každá edícia bude dostupná len raz a na trh prídeme stále s niečím novým. Uvidíme, ako sa budú veci vyvíjať a či to bude v našich silách. Môj plán alebo skôr by som ho nazvala sen do budúcna by bol showroom, kde by si mohol potencionálny zákazník produkty prezrieť, pochytať a urobiť si vlastný názor.

Všetky produkty značky Sanellia lingerie kúpite cez instagram.com/sanelliaofficial/

Zdroj foto: Sanellia lingerie