Ruže – zázrak využívaný v kozmetike už po tisícročia

Ruže sú jednou z najdlhšie používaných prísad v oblasti kozmetiky. Niet sa čomu čudovať, ich nádherná romantická vôňa a upokojujúce účinky na pokožku sú nezameniteľné. A vedela to už aj samotná Kleopatra…

Pôvodne sa ruže používali ako prísada do parfumov v Ázii a Strednom východe už pred tisíckami rokov.  Starovekí Egypťania ruže vyvárali a vyrábali z nich hojace balzamy, či vonné oleje. Umývali sa nimi a chránili si tak pokožku pred suchým púštnym vetrom. Dokonca existuje legenda, že samotná Kleopatra nechala obsypať svoju izbu ružami vždy, keď sa mala stretnúť s Marcom Antoniom. Mal si tak na svoju milenku spomenúť vždy, keď sa dostal do kontaktu s týmto pôvabným kvetom. Okolo 10. storočia Peržania objavili nový spôsob využitia ruží – začali s produkciou ružového koncentrátu. Na výrobu jedného gramu takéhoto oleja bolo potrebných až 2000 ruží, preto sa používal na výrobu parfumov a liečiv pre najbohatších ľudí. V stredoveku bolo využívanie tohto kvetu v oblasti kozmetiky také rozšírené, že sa používal takmer na všetko. Muži aj ženy miešali ružovú vodu s púdrom pre efekt svetlo pôsobiacej pokožky, ružový olej sa používal na liečenie jaziev a ruže sa tiež stali základnou zložkou mnohých parfumov. V 18. a 19. storočí sa vyrábali už aj ružové mlieka, mydlá, pleťové krémy, či dokonca rukavičky voniace po týchto nádherných kvetoch. Žienky dokonca ružovou vodou poprašovali oblečenie pri žehlení alebo vkladali vrecká s ružami do šatníkov.

Proces výroby ružového koncentrátu je stále veľmi náročný a preto aj veľmi drahý. Preto sú dnes do kozmetických produktov a parfumov používané syntetické ružové oleje. Môžeme si tak užívať túto magickú, romantickú vôňu vo všetkých druhoch kozmetických výrobkov bez toho, aby sme skrachovali. Ružová kozmetika je vhodná pre všetky typy pleti. Známa je najmä svojimi upokojujúcimi a zvláčňujúcimi účinkami, preto asi najviac dokáže ulahodiť citlivej a suchej pokožke. Potlačiť dokáže aj začervenanie alebo akné. To vie aj Lush a preto má v ponuke pleťovú masku Rosy Cheeks. Vzácne zloženie ruží dokáže urobiť zázraky aj so starnúcou pokožkou, ktorú regeneruje. Pár kvapiek ružového oleje si preto môžete pridať do pleťového krému. V horúcich letných dňoch, ktoré sú už za dverami, zase dokáže ružová voda vo forme rozprašovača výborne osviežiť celé telo. Okrem toho je ružová voda známa svojou dezinfekčnou schopnosťou a ružový esenciálny olej zasa upokojujúcim pôsobením na psychiku. No a obísť nemôžeme ani pôvodné využitie ruží pri výrobe vôní a parfumov. Ruža je aj jednou zo zložiek novej vône La Vie Est Belle En Rose od Lancôme.Esencia z ruže tvorí srdce tejto príťažlivej, sladučkej vône evokujúcej šťastie.