Aj keď to na prvý pohľad tak nemusí vyzerať, drevo je stavebný materiál, ktorý rozhodne nepatrí do minulosti. Práve naopak, drevostavby sú obľúbené po celom svete a to začína platiť aj pre naše územie.
Difúzne uzatvorené stavby sú tu už desiatky rokov
Každý však vie, že vlhkosť je pre akúkoľvek stavbu veľmi nežiaduca. Pre drevodomy to platí obzvlášť. Preto sa ani pri nich nevyhneme potrebe vyriešiť nejakým spôsobom to, aby vodná para nekondenzovala vo vnútri konštrukcie stavby.
Existujú dve riešenia. Môžete v maximálnej možnej miere zamedziť vstupu vlhkosti do konštrukcie alebo naopak, nechať vodnú paru, aby síce prechádzala konštrukciou, ale zároveň, aby v nej nekondenzovala. Prvé riešenie sa nazýva difúzne uzatvorená stavba, druhé je difúzne otvorená stavba.
Riešenie v podobe difúzne uzatvorenej stavby sa používa desiatky rokov. Funguje tak, že nosná konštrukcia a tepelno-izolačné vrstvy sú chránené parotesnou fóliou. Tá bráni vlhkosti, aby sa do týchto vrstiev dostala. Vďaka tomu sú aj chladné vrstvy konštrukcie suché.
Stavba môže byť aj difúzne otvorená
Naopak, difúzne otvorená stavba sa stáva trendom skôr v poslednom období. Aj keď sa často takéto stavby marketingovo označujú ako „dýchajúce“, nemyslite si, že tu dochádza k nejakému prieniku vzduchu stenami. To difúzne otvorenie označuje prestup vodných pár.
To, koľko vlhkosti prestupuje z interiéru do jednotlivých vrstiev fasády, je regulované takzvanou parobrzdou. Tá v podstate „riadi“ prechádzanie vodných pár. Aby pary nikde v konštrukcii nestagnovali, jednotlivé vrstvy musia byť radené tak, aby difúzny odpor smerom von postupne klesal.
Aj pri takto riešenej stavbe je však potom dôležité, nenechať vaše nové plastové okná zatvorené a pravidelne vetrať. Môžete mať totižto akokoľvek difúzne otvorenú stavbu, potrebnú obmenu starého vzduchu za nový vám to nenahradí. Ide totižto čisto len o reguláciu vlhkosti.
Zdroj foto: maradon 333 / Shutterstock.com