Romantické bývanie: Zamilovanosť, ktorá nevyprchá

Deň svätého Valentína je pre mnohých komerčný sviatok s prívlastkom gýčový, a tak ho úspešne ignorujú. Samozrejme, každý deň by mal byť akousi malou oslavou lásky, ale ruku na srdce, netúžime zažiť práve v tento deň niečo romantické? Tak prečo nevyužiť takúto „špeciálnu príležitosť“ a do valentínskej romantiky nezahaliť aj svoj interiér? Výzdoba s nádychom zamilovanosti môže byť zábavnou a veľmi vkusnou zmenou každého interiéru. Myslite však pri tom na niekoľko všeobecných pravidiel.

Pri výzdobe interiéru počas špeciálnych príležitostí, akou je napríklad Valentín, ide hlavne o jednoduché dekorovanie, nie o trvalé úpravy, ktoré zmenia vzhľad miestností na dlhé roky. Začať môžete celkom zľahka – na pohovke vymeňte klasické vankúše za tie „zaľúbené“ alebo pridajte do izby papierové ozdoby a balónové nápisy v tlmených pastelových farbách. Takéto nenáročné zmeny priveľmi nezaťažia váš finančný rozpočet a po čase ich veľmi ľahko vymeníte za nové sezónne dekorácie. 

Nezabudnite, že aj pár vkusných doplnkov dokáže oživiť akýkoľvek byt alebo dom. Veľmi dôležité je vychádzať z predstáv, ktoré sú blízke vám a vášmu štýlu. Netreba izbu preplniť kvetinovými ornamentmi a zaplaviť ju kvantom srdiečok. Niekedy je to skutočne aj o tých najmenších detailoch.

Sviatok zaľúbených je ideálny čas na prechod z funkčného osvetlenia na tlmené. Osvetlenie hrá totiž jednu z najdôležitejších úloh pri určovaní nálady miestnosti, a tak pri vytváraní romantického hniezdočka využite jemné svetlo, ktoré dokážu zabezpečiť romantické nápisy alebo stolové lampy. O mimoriadne príjemný efekt zasnenej miestnosti sa zasa postarajú sviečky. Tie nielenže vykúzlia tú správnu atmosféru, ale zároveň vnesú do priestoru vôňu lásky. Lebo láska a romantika sú hlavne o hraní sa so zmyslami, a preto siahnite aj vy po vôňach, ktoré vo vás vyvolajú príjemné pocity. 

Užite si to! 🙂 Nalaďte sa pozitívne a pustite sa do nákupov a príjemných zmien vo svojom domove. Dovoľte, aby toto dekorovanie prebiehalo v zábavnom duchu a dodajte izbám závan sviežeho čerstvého vzduchu prepleteného láskou.

Ponúkame vám niekoľko zaujímavých inšpirácií:

Vášnivá červená 

Červená farba je už oddávna vnímaná ako farba vášne a romantiky. V romanticky ladenom interiéri jej preto patrí čestné miesto. Dôležité je ale použiť ju v miestnostiach s mierou, pretože inak docielite presne opačný efekt – izby môžu pôsobiť nevkusne, ba až vulgárne. Dohliadnite, aby bolo kúskov v tomto ohnivom odtieni len zopár. Spestrite priestor napríklad červenými obliečkami na vankúš, dekou a k tomu dolaďte kytičku kvetov v podobnom odtieni. 

Fialové a zlaté akcenty

Zatiaľ čo červená je takpovediac troška prvoplánová voľba, fialová a zlatá sú ďalšie dva odtiene, ktoré dokonale zapadajú do témy romantiky. Fialová je farba kráľovstva, bohatstva a pôžitkárstva. V spojitosti so zlatom vytvára zmyselnú kombináciu, ktorá je dokonalou cestou všetkých romantických duší. Opäť raz zvoľte menšie zmeny v interiéri, ako napríklad výmenu závesov, poťahov na vankúše alebo koberca.  

Dotyk luxusu

Zahaľte svoju spálňu do látok, ktoré evokujú hojnosť a pohodlnosť. Veľmi populárny je na dotyk príjemný hodváb, satén alebo zamat. Práve tieto materiály pôsobia drahým a vznešeným dojmom. Ak ale nie ste zástancom týchto luxusných textílií, neurobíte chybu, ak siahnete po kvalitnej bavlne. Čím jemnejšia, tým viac rozmazná vaše zmysly. Aj v tomto prípade ale myslite na rovnováhu a nedovoľte, aby izba pôsobila zbytočne gýčovo.

Glamour look verzus jednoduchosť

Začnite výmenou doplnkov, ktoré pôsobia honosne. Pridajte zrkadlo, na podlahu položte mäkký huňatý koberec, strop dozdobte veľkolepým lustrom a priestor dotvorte elegantne pôsobiacimi vázami, ktoré budú pomyselnou čerešničkou na torte. Ak ale nie ste milovníkmi veľkého lesku, siahnite po niečom jednoduchšom – zarámujte napríklad svoju svadobnú fotografiu, položte na stôl obľúbené čokoládové pralinky alebo si spravte „originálnu“ radosť a zaveste si na stenu zrkadlá v tvare sŕdc. Najlepšie nápady sú skutočne častokrát tie najjednoduchšie.

Náš tip

Láska ide cez žalúdok, a tak na svätého Valentína nesmie chýbať slávnostná večera pri romanticky prestretom stole. Svetloružový obrus alebo obrus so symbolmi lásky je dobrou voľbou, no čo tak tentokrát siahnuť aj po niečom menej všednom? Skúste namiesto klasického valentínskeho prestierania použiť tácku s obrúskom v nežnej farbe. Tú už potom ľahko dotvoríte jemnou výzdobou v podobe malých srdiečok, hviezdičiek, kvetov, konfiet alebo sviečok.

Nástenná dekorácia, súprava na pečenie, papierový tanier – Westwing.sk | Kvetinová dekorácia a sviečka – KiK | Obliečka na vankúš a svetelná reťaz – Cellbes

Zdroj foto: westwing.sk, kik-textilien.sk, cellbes.sk