Fashion editorial: Lobster Party

Najnovšia kolekcia slovenskej módnej návrhárky Petry Kovacs SS´20 je inšpirovaná čarovným podmorským svetom a prírodnými panenskými plážami, ktorá okrem krásy naturálneho so sebou nesie aj štipku satiry na “umelý” lifestyle snobských paničiek a zároveň silný enviromentálny odkaz. 

Lobster-party-Petra-Kovacs-11
Lobster-party-Petra-Kovacs-4

Počuli ste o fenoméne zvanom „Coral Bleaching“? Blednutie koralov je ústrednou linkou celej kolekcie Lobster Party, kde samotnými materiálmi a rozfázovaním farebnosti návrhárka poukazuje na dôsledky globálneho otepľovania a klimatických zmien. Lightbox kabelky nesú jasné, no vždy vtipné eko posolstvo vo forme nápisov „Shell we?“ alebo „Be Moral and save the Coral!“ 

Lobster-party-Petra-Kovacs-6

„Kolekciu Lobster Party som sa rozhodla priniesť tam odkiaľ pochádza – do jej prirodzeného prostredia, jemného plážového vánku, kamienkov a slanej vody. 600 kilometrov od jej vzniku. Fotografie vznikali presne na prelome roku 2019 a 2020, v zime na krásnych Istrijských plážach a to nie náhodou, ale zámerne v tento čas, bez turistov, nafukovačiek, ležadiel, karavanov – presne tak, ako si to pláže stáročia pamätajú. Len miestni rybári a chorvátska modelka Anni Maduna, ktorá svojou prirodzenosťou a temperamentom pomohla k zžitiu sa odevných kúskov s okolitou prírodou. Paradoxom je to, že pláže a slnko nás pohltili a vniesli do letného obdobia. A to bol cieľ fotenia – neimitovať leto, ale užiť si ho práve v decembri a januári. Krajšie to už nebude…“ líči Petra svoje pocity z fotenia. 

Lobster-party-Petra-Kovacs-2

Biely hodváb ako metafora na trblietajúce odrazy slnečných lúčov na hladine mora, mušľové zapínanie a sťahovacie šnúrky imitujúce obranný mechanizmus krehkých podmorských živočíchov. 

Lobster-party-Petra-Kovacs-5
Lobster-party-Petra-Kovacs-7
Lobster-party-Petra-Kovacs-8
Lobster-party-Petra-Kovacs-3
Lobster-party-Petra-Kovacs-9
Lobster-party-Petra-Kovacs-1
Lobster-party-Petra-Kovacs-10

Oranžová. Hustý zregenerovaný element, ktorý nezostáva bez povšimnutia. S ručnou výšivkou a pštrosími pierkami, ktoré svojím lenivým pohybom pripomínajú koraly na dne mora. 

Lobster-party-Petra-Kovacs-12
Lobster-party-Petra-Kovacs-13

S Petrou sme nedávno priniesli aj rozhovor, v ktorom sa dozviete viac o celej kolekcii Lobster party, jej múzach a o tom, aké to je byť módnym návrhárom na Slovensku. 

Dizajnér: Petra Kovacs

Foto: Sebastián Komáček

Model: Anni Maduna

Text: Viktória Vargová & Petra Kovacs 

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano