Prvé jarné lúče, ako sa pred nimi efektívne chrániť?

Prvé jarné lúče začínajú pomaly, ale isto vystrkovať svoje pazúre. Hoci možno máme pocit, že v prípade jarného slniečka sa nemáme čoho báť, opak je pravdou. Je to práve jarné slnko, ktoré môže našej pokožke spôsobiť nemalé problémy. Ako sa teda efektívne pred prvými lúčmi chrániť a aj o tom ako ošetriť prvé spálenie pokožky prezrádzajú nasledujúce riadky.

Prvé slnko po dlhej zime

Hlavným dôvodom prečo by sme sa mali pred prvými slnečnými lúčmi dôkladne chrániť je fakt, že po zime nemá naša pokožka zväčša pigmentáciu, je suchšia a preto aj náchylnejšia na spálenie. Ak sa teda pred pobytom na jarnom slniečku dôkladne nechránime môžeme si spôsobiť neželané spálenie. Odborníci tvrdia, že ochranné krémy je ideálne používať každý deň, minimálne pol hodinu pred pobytom na slniečku. Denné krémy s SPF sú dnes už bežnou záležitosťou preto je ideálne počas prvých jarných dní zvoliť práve tento tip kozmetiky. Ak sa predsa len nechcete vzdať svojho obľúbeného denného krému, alebo make-upu a neobsahujú SPF, vyskúšajte si pod ne naniesť výživný krém na tvár s ochranným faktorom. Výbornou voľbou sú krémy v bio kvalite, ktoré vďaka kombinácii organických aktívnych zložiek dokonale pripravia pokožku na prvý pobyt na slnku.

Výhody prírodných zložiek a nevýhody chemických filtrov

V dnešnej dobe sa čoraz viac firiem v prípade opaľovacích produktov  zameriava na používanie prírodných zložiek. Je to z toho dôvodu, že práve tieto látky efektívne prispievajú k prirodzenej ochrane pokožky a zároveň nemajú negatívny dopad na životné prostredie.  Krajiny ako Havaj, či Mexiko dokonca krémy s chemických UV filtrom úplne zakázali. Tieto chemické filtre totiž negatívne vplývajú na morské živočíchy a značne ničia koralové útesy. Ochrancovia životného prostredia čoraz hlasnejšie bojujú práve za uvedomelé používanie ochranných slnečných produktov. Okrem  toho chemické opaľovacie krémy obsahujú silné alergény ako kyselina benzoova alebo methylanthranilát, ktoré môžu spôsobiť začervenanie pokožky a svrbenie. Pozor si treba v prípade chemických opaľovacích krémov dať takisto na hormonálne disruptory, ktoré môžu v niektorých prípadov viesť až k vzniku rakoviny prsníka.

Aké sú prírodné ochranné zložky

V prípade prírodných opaľovacích krémov hľadajte zložky ako jojobový olej, kremík, kokosový olej, aloe vera, olivový olej, olej z pšeničných klíčkov, alebo mandľový olej. Napríklad krém v bio kvalite s Aloe Vera zároveň pokožku hydratuje a zachováva ju krásne jemnú a hladkú. Prírodné zložky sú navyše ideálne pre citlivú pleť, nespôsobujú svrbenie ani alergie. Pre pokožku majú len pozitívne účinky a nemusíme mať žiadne obavy ani pri dlhodobom používaní. Krémy s prírodnými ochrannými zložkami sú taktiež ideálne pre deti. V prípade detskej opaľovacej kozmetiky je výbornou voľbou kokosový olej a bambucké maslo. Tie sú známe pre silne hojivé a regeneračné účinky. Slnečnú ochranu zabezpečí minerálny filter, ktorý napríklad značka 100% prírodnej bio opaľovaej kozmetiky Butterbean Organics získava z mikročastíc čistého oxidu zinočnatého. 

Čo v prípade ak sa predsa len spálim

V prípade, že sa vám predsa len pred jarným slniečkom nepodarí ochrániť, je dôležité si poranené a spálené miesto aspoň dôkladne ošetriť. Výbornou voľbou je už od nepamäti rastlinka s názvom Aloe Vera. Keďže nosiť si rastlinku so sebou na dovolenku nie je práve najpraktickejšie, je ideálne siahnuť po chladivých géloch, ktoré účinky pravého Aloe dokonale nahradia. Takýto gél by mal obsahovať výťažok z listov Aloe Vera, ideálne získaného za studena. Takýto proces totiž zachováva vo finálnom produkte maximálne množstvo prospešných látok. Gél je navyše nemastný a vďaka jemnej textúre sa rýchlo vstrebáva. Ideálne je umiestniť ho do chladničky a v prípade spálenia aplikovať. Chladivý efekt docieli úľavu a takisto značne zmierni začervenanie postihnutého miesta.  Spáleniu však treba predovšetkým predchádzať vhodnou starostlivosťou. Nevhodné opaľovanie a časté spálenie totiž môže spôsobiť poškodenie štruktúry kože a vzniku predčasného starnutia spojeného s tvorbou vrások a neželaných pigmentových škvŕn.

Opaľovacie produkty v bio kvalite Naturalis s obsahom Alove Vera a 100% bio opaľovacie krémy Butterbean Organics predáva www.biorganica.sk

Zdroj foto: Biorganica