Peelo: Znovupoužiteľné voskové obrúsky, vďaka ktorým môžete zabudnúť na jednorázovú fóliu

Ročná cesta po Novom Zélande v dodávke inšpirovala partnerov Martinu a Tomáša k vytvoreniu ekologických obalov na potraviny Peelo. Sú rovnocennou náhradou potravinárskej fólie, no voskové obaly môžete používať opakovane viac ako 1 rok. Martina v rozhovore hovorí nielen viac o ceste po Novom Zélande, ale aj o tom, ako si Slováci na novinku na našom trhu zvykajú.

Martina a Tomáš

Prosím, predstavte sa nám. Kto stojí za značkou Peelo? 

Martina a Tomáš – partneri a cestovatelia, ktorých láska k jedlu a užitočným produktom priviedla k projektu Peelo. Už niekoľko rokov žijeme spolu v Prahe, kde sme pracovali v reklame a startupoch. Posledné dva roky pred založením našej značky sme cestovali a pracovali na voľnej nohe.

Odkiaľ prišla inšpirácia a rozhodnutie založiť si značku voskových obrúskov? 

K voskovým obrúskom nás priviedla ročná cesta po Novom Zélande, kam sme odleteli v novembri 2017 s pracovnými vízami a plánom precestovať krajinu v dodávke, ktorú sme si hneď po prílete kúpili. Už pár rokov sme bývali a pracovali v Prahe a cítili sme, že potrebujeme na chvíľu odísť a spomaliť. Nemali sme konkrétny plán ani predstavu, ako by mal náš rok vyzerať, vedeli sme ale že chceme veľa cestovať a zároveň pracovať na diaľku tak, aby sme stále mali slobodu užívať si väčšinu dní v prírode a na horách.

Keď sme v jeden deň vracali naspäť zo 4-dňovej túry, uvedomili sme si, že polovicu nášho batohu tvoria obaly z jedla a smeti, ktoré nesieme späť. Sami sme sa už dlhšie snažili zamieňať jednorazové produkty za ekologickejšie alternatívy a začali sme si viac uvedomovať koľko odpadu tvoríme, keďže sme ho vozili každý deň vo svojom aute. Uvedomovali sme si však, že sme v tomto smere stále ako spoločnosť len na začiatku.

Vtedy sme prvý krát objavili voskové obrúsky v jednom obchode a vedeli sme, že nám niečo také u nás doma chýba.

Z čoho a kde sú obrúsky Peelo vyrábané?  

Peelo je vyrobené z certifikovanej OEKO-TEX bavlny, včelieho vosku, stromovej živice, jojobového a kokosového oleja – všetky suroviny sú 100% čisté a prírodné, dbáme na ich najvyššiu kvalitu a aj preto väčšina z nich pochádza práve od lokálnych dodávateľov a včelárov.

Úplne na začiatku, keď sme ešte vyvíjali receptúru, sme začínali doma v kuchyni. Dnes už máme svoju dielňu v Bratislave.

Čo do obrúskov možno zabaliť a aká je ich životnosť? 

Peelo sa dá použiť na všetky odrezky ovocia, zeleniny, ale tiež na syry, ktoré vďaka voskovej vrstve vydržia čerstvé aj niekoľko týždňov. Je výborný aj na bylinky alebo desiatu na výlet či do školy a vďaka tomu, že je zložený len z prírodných materiálov, je vhodný aj pre deti. Samotný včelí vosk a ostatné suroviny zase zabepečujú to, že v obrúskoch jedlo vydrží dlhšie čerstvé a neskazí sa tak rýchlo.

Životnosť obrúskov je pri správnej starostlivosti približne rok, avšak niektoré naše kúsky, o ktoré sa dobre staráme máme doma už aj dva roky. 🙂

Čo s obrúskom potom, ako doslúži?

Voskový obal sa ešte pred tým, než ho vyhodíte, dá jednoducho “opraviť”. Keď už máte pocit, že neplní svoju funkciu dostatočne a lepivá vrstva je opotrebovaná, vosková vrstva sa dá buď obnoviť doma v trúbe a po úplnom doslúžení môžete obrúsok rozstrihať a hodiť ho do kompostu, kde sa rozloží. My staré kúsky dávame do kozuba, stačí z nich vytvarovať guličku a hodiť ju do ohňa – slúžia ako skvelý podpal a vďaka tomu, že neobsahujú žiadne chemikálie, neuvoľňujú do vzduchu žiadne škodlivé látky.

Aké sú vaše hlavné hodnoty v podnikaní? 

Od začiatku sme vedeli, že chceme vyrábať lokálne, pretože aj keď je veľmi jednoduché eko produkty dovážať cez pol sveta alebo si ich nechať vyrobiť s vlastným logom v Číne, mali sme pocit, že tento prístup popiera celú myšlienku toho, čo sa snažíme ľuďom sprostredkovať. Nie všetko sa dá v našich podmienkách vyrobiť, ale práve na voskové obaly tu máme skoro všetko, čo potrebujeme :).

Niekoľko mesiacov sme trávili vývojom receptúry, pretože sme chceli aby bol náš produkt nielen pekný, ale hlavne funkčný a férový k prírode. A aby našim zákazníkom vydržal čo najdlhšie.

Dlho nám tiež trvalo nájsť dodávateľov, u ktorých sme sa naozaj uspokojili s kvalitou surovín a od začiatku sa snažíme uprednostniť lokálnych dodávateľov aj za cenu toho, že bavlnené látky je možné v Ázii zohnať za polovičné ceny a podobne je to aj s voskom.

Ako reagujú zákazníci na pomerne nový produkt na trhu? Vyhľadávajú ho alebo sa k nemu cez vás dostanú „náhodou“? 

Popravde je pre nás toto aktuálne asi najväčšia výzva. Kým v zahraničí a práve na Zélande ide už o produkt, ktorý nájdete v supermarkete vedľa potravinovej fólie či alobalu, u nás väčšina ľudí nikdy nič podobné nevidela. 

Mali sme možnosť to odpozorovať už na prvých trhoch, ktorých sme sa zučastnili pred Vianocami – väčšine zákazníkom sme od základu vysvetľovali o čo vlastne ide. Skvelé ale je, že mnohých ihneď produkt nadchol a nemali problém ho vyskúšať. 

Zatiaľ sme v období, kedy si myslím, že sa väčšina ľudí k voskovým obalom dostane skôr náhodou, zároveň ale vidíme za prvých pár mesiacov od spustenia našej značky veľký pokrok aj v tomto smere a pozorujeme tiež, že si ľudia medzi sebou predávajú veľmi rýchlo skúsenosti.

Myslím, že je len otázkou času, kedy sa ekologickejšie produkty stanú prirodzenejšou voľbou. Ľudia si už dnes uvedomujú viac, že o tom, ako sa tu budeme mať za pár rokov až desaťročí rozhoduje každý z nás už dnes, svojou peňaženkou.

Majú zákazníci o obrúskoch nejaké predsudky (napr. či obrúsky nefarbia, či sú bezpečné pre kontakt s potravinami a pod.) ? 

Niektorí majú mnoho predsudkov ale hlavne otázok, čo nás veľmi teší, pretože vidíme, že ich produkt zaujíma aj keď sa s ním pred tým vôbec nestretli. Najčastejšie sú prekvapení z toho, že sú voskové obrúsky na viac použití, umývajú sa len vodou a nejde o jednorázový voskový “papier” ako tomu niektorí hovoria. 😉

Často sa tiež zľaknú prvotného “lepkavého” pocitu, ktorý voskový obrúsok môže zanechať na prstoch po rozbalení a pri prvých pár použitiach. Táto lepivosť je spôsobená hlavne živicou, po pár umytiach zmizne a vôbec sa neprenáša na potraviny.

Občas sa tiež zaujímajú, či potravina nechytí vôňu vosku a naopak, či obrúsky nenapáchnu od jedla. Včelí vosk je antibakteriálny a bavlna priedušná, takže v sebe pachy väčšinou neudržiava (výnimkou môžu byť veľmi aromatické potraviny ako cibuľa) a zároveň vosk neprenáša svoju vôňu na potraviny.

Aké sú vaše plány? Plánujete rozšíriť vašu ponuku o ďalšie produkty, ktoré sa stanú kažodennými ekologickými riešeniami?  

Momentálne sa sústredíme na ustálenie našej výroby, s ktorou aktuálna situácia dosť zatriasla a dúfame, že sa nám v druhej polovici roka podarí zrealizovať projekty a spolupráce, ktoré sme mali pôvodne naplánované na jar a leto.

Našim snom je, aby sa tento produkt dostal do každej domácnosti na Slovensku a v Česku a aby sa raz stal rovnako dostupným, ako je dnes potravinová fólia. Chceme zároveň naštartovať zmenu v prístupe k odpadom v domácnostiach, ako aj k potravinovému odpadu, ktorý je tiež veľkou témou sučasnosti. V Európe sa totiž ročne vyhodí 96 až 115 kg jedla na osobu a celosvetovo sa znehodnotí až tretina vyprodukovaných potravín, čo má tiež obrovské negatívne dopady na mnohé oblasti nášho životného prostredia.

Obrúsky Peelo kúpite na https://peelo.store

Zdroj foto: Peelo