8 faktov, ktoré ste o chĺpkoch netušili

Načo nám slúži obočie? Aká je najbežnejšia farba vlasov a chĺpkov alebo kto si odstraňoval chĺpky ako prvý? Top 8 zaujímavostí, ktoré ste o chĺpkoch netušili vám prináša expertný salón na epiláciu Hairless.

8-faktov-o-chlpkoch

1. Načo existuje obočie? Nuž, asi by ste nechceli, aby vám do očí stekal pot, takže príroda to zariadila za vás. Chvalabohu, móda agresívneho vytrhávania obočia je už za nami!

2. Existuje porucha, pri ktorej človek trpí chronickým vytrhávaním vlasov či chĺpkov na celom tele. Volá sa trichotillománia a súvisí väčšinou so stavmi úzkosti, depresiou či obsesívno-kompulzívnou poruchou. Možno ste videli film Young Adult s Charlize Theron: psychické problémy jej postavy sa prejavovali práve vytrhávaním vlasov.

3. Existuje niekoľko druhov ochlpenia. Bábätká v brušku majú páperové vlásky a chĺpky, tzv. lanugo, ktoré po narodení mizne. Nasledujú krátke, jemné chĺpky vellus, ktoré sú na celom tele okrem pier, chodidiel, nechtov a dlaní. Tie bábätkám postupne vypadajú a začnú im rásť klasické, silnejšie chlpy a vlasy. Najvýraznejšie zmeny prichádzajú samozrejme v puberte.

4. Každý chĺpok má mazovú žľazu, ktorá produkuje pot a chráni pred infekciami – ale tiež spôsobuje pach. Chĺpky ho v sebe vedia držať, preto si mnoho ľudí najmä intímne miesta z hygienických dôvodov holí či epiluje. Muži však napríklad cez chĺpky vylučujú andosterón, ktorý priťahuje opačné pohlavie.

5. V našich mihalniciach žijú miniatúrne roztoče menom demodex. Väčšinou sú neškodné, ale v extrémnych prípadoch spôsobujú zápaly a vypadávanie mihalníc.

6. V dnešnej dobe si takmer každý človek upravuje ochlpenie. Istý prieskum ukázal, že 60 percent mužov preferuje partnerku bez ochlpenia, a že až 19 percent pánov je tam dole úplne vyholených. Asi nie je prekvapujúce, že až 80 percent z tých, ktorí si intímne miesta holilo, sa sťažovalo na svrbenie.

7. Najbežnejšia farba vlasov a chĺpkov je čierna. Prirodzene blond sú iba dve percentá populácie, pričom najvzácnejšia je ryšavá farba. Mimochodom, Škótsko v počte „redheads“ vedie: ide až o 13 percent populácie!

8. Egypťania boli prví, ktorí odstraňovali ochlpenie, pričom používali samozrejme prírodné produkty.