Poznáte najväčšie mýty o alkohole? Otestujte sa! Navyše môžete aj vyhrať super ceny

Viete o alkohole viac, než len to, ako chutí? Možno budete prekvapení, keď zistíte, že vaše doterajšie znalosti nie sú založené na pravde. Alebo sa mýlime my? 

Povedomie o účinkoch alkoholu, resp. alkoholických nápojoch ako takých, je u nás už roky na nízkej úrovni. Vieme, že alkohol nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy, rovnako by sa mu mali vyhýbať aj šoféri. Je tiež známe, že ho nemáme piť na antibiotiká. Traduje sa, že malé pivo je menšie zlo a vytriezvieme z neho rýchlejšie, ako keď si dáme pohárik vodky, a preto po pive môžeme šoférovať už za pár minút, alebo že keď sa dobre najeme, prípadne si dáme lyžicu oleja, vydržíme piť viac. 

Vyplnením anonymného kvízu hráte o zaujímavé ceny

Mäkký a tvrdý alkohol je mýtus

Jedným z najväčších omylov je rozdeľovanie alkoholu na mäkký a tvrdý. „Či vypijete pohár vína, malé pivo alebo pohárik vodky, prijmete vždy rovnaké množstvo alkoholu. Alkohol je totiž len jeden. Navyše jeho odbúranie nijako neurýchlite. Pečeň si s jednotkou alkoholu, čo je približne 10 gramov alkoholu, poradí zhruba za hodinu, nech už robíte čokoľvek. Pre lepšiu predstavu – rovnaký obsah alkoholu má 1 deci vína, 2,5 deci piva a 3 centilitre vodky.  Dá sa teda povedať, že nezáleží na tom čo pijete, ale koľko toho vypijete,“ vysvetľuje najrozšírenejší mýtus o alkohole Tomáš Huba z Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Takže jedno tvrdenie už máme vyvrátené. Ako je to ale napríklad s miešaním rôznych druhov alkoholu? Bude opica menšia, keď začneme pitím svetlého alkoholu a tmavý si necháme na neskôr? Ako sa dá urýchliť odbúravanie alkoholu a čo to vlastne ten alkohol je? 

Vyplňte kvíz a vyhrajte

Možno ste si na predchádzajúce otázky odpovedali a možno na ne odpovede nepoznáte. Nech už ste v prvej alebo v druhej skupine, vaše vedomosti preverí interaktívny kvíz „PIJETE S ROZUMOM?“ pre dospelých, ktorý Fórum Pi s rozumom pripravilo v spolupráci s európskou organizáciou spiritsEUROPE a bude prebiehať súčasne v 12 európskych krajinách. Trvá do 22. mája, je úplne anonymný, no za otestovanie svojich vedomostí môžete vyhrať napríklad alkohol tester, lietanie vo vzduchovom tuneli alebo lístky do kina. Tak poďme na to! 

Chcem si spraviť interaktívny kvíz „PIJETE S ROZUMOM?“

Kvíz sa dá vyplniť do 22. mája – nezmeškajte to!

Zdroj foto: Pi s rozumom